Nové termovizní kamery fi rmy FLIR Systems
Přední světový výrobce infračervené termografické techniky, nadnárodní společnost FLIR Systems, uvedla letos na trh nové typy kamer, které jsou v řadě aspektů průlomem v termovizní technice vůbec. Zejména technickými parametry, které výrazně převyšují konkurenční přístroje, a také např. cenou, která naopak klesla až na hranici 300 tisíc korun, se termovizní kamery firmy FLIR Systems staly skvělou volbou pro bezkontaktní měření a zobrazování teplot.
Firma FLIR Systems má v současné době tři výrobní závody v USA (od začátku roku 2004 je součástí firmy FLIR Systems také americká společnost Indigo) a jeden ve Švédsku. V současnosti nabízí techniku, kterou lze rozdělit do dvou základních kategorií: přístroje určené pro bezpečnostní aplikace (systémy Imaging) a přístroje pro „civilní“ použití (systémy Radiometric).
Systémy typu Imaging jsou určeny pro sledování objektů a cílů převážně na velké vzdálenosti (u těchto systémů se většinou neprovádí kvantitativní vyhodnocování termálních obrazů). Jejich použití je směřováno zejména do oblasti vojenských a civilních bezpečnostních aplikací. Systémy typu Radiometric jsou naopak takové systémy, u nichž lze získané termální obrazy – termogramy – také kvantitativně vyhodnocovat, tj. „měřit teploty„. V dalším textu budou přiblíženy pouze systémy určené převážně pro „civilní“ použití.
Nejlevnější termovizní kamera na trhu – ThermaCAM B2
Od poloviny tohoto roku byla nabídka přenosných systémů ThermaCAM rozšířena o řadu B. Řada B (B2 – kamera s detektorem 160 × 120 bodů, obr. 1, B 20 – kamera s detektorem 320 × 240 bodů) je speciálně určena pro kontrolu a diagnostiku stavu stavebních objektů. Kamery řady B mají patentovanou funkci automatické výstrahy (vyvinutou firmou FLIR Systems), která je součástí vnitřního softwaru a která se aktivuje v průběhu měření při zjištění teploty rosného bodu nebo podmínek, za nichž by jí mohlo být dosaženo.
Tato funkce na základě parametrů jako jsou emisivita, vzdálenost, zdánlivá odražená teplota, teplota atmosféry a relativní vlhkost, které jsou vložených do kamery, vypočítává teplotu na povrchu např. stěny a následně, porovnáváním s vloženou hodnotou relativní vlhkosti, vyhodnocuje, zda a kde bylo dosaženo rosného bodu. Toto místo je pak v termogramu zobrazeno barevným zvýrazněním (obr. 2) a současně může být doprovázeno zvukovou výstrahou. To tedy znamená, že pracovník snímající infračervenou termografií termogramy stavebních objektů má k dispozici výkonný nástroj, jehož pomocí může při měření v terénu mj. zjišťovat a zaměřovat kritická místa v těch částech stavebního objektu, kde při určitých teplotách a vlhkosti vzduchu dochází či může docházet ke kondenzaci vodních par na stavební konstrukci. Není tedy nutné odděleně počítat, kdy a za jakých podmínek je dosaženo rosného bodu, neboť to vypočítá sama kamera a zároveň tato místa výrazně označí.
Mezi novinky patří také přenosné termovizní kamery ThermaCAM řady P (tři typy: P25, P45 a P65) a kamery řady E (také tři typy: E25, E45 a E65), které jsou určeny pro široké spektrum použití. Tyto kamery jsou zejména vhodné do průmyslového prostředí, a to díky vysokému stupni krytí (IP54), odolnosti a velkému rozsahu měřených teplot (–40 až +2 000 obr. 3) nabízena např. i s rozšířenou vnitřní pamětí, do níž je možné ukládat termogramy s frekvencí až 25 Hz, což umožňuje zachytit rychlý děj přímo do kamery bez nutnosti připojit počítač. Dalším technickým vylepšením u tohoto typu je např. možnost ukládat zvukový komentář (až 30 sekund ke každému termogramu) prostřednictvím bezdrátové soupravy Bluetooth®, která zaručuje dokonalý zvuk a volnost pracovníka (není třeba odpojovat sluchátka).
Další novinkou jsou termovizní kamery ThermaCAM řady S (dva typy: S45 a S65), které mohou být použity v průmyslových aplikacích stejně jako kamery řady P, ale díky vestavěnému vysokorychlostnímu výstupu FireWire je lze použít také pro laboratorní účely, kde je potřeba zaznamenávat termogramy s vysokou frekvencí. Prostřednictvím počítače je možné kamery ovládat a termogramy ukládat na pevný disk počítače s frekvencí až 50 Hz. Doba záznamu je v podstatě omezena pouze kapacitou paměti připojeného počítače. Zaznamenané sekvence termogramů je pak možné analyzovat např. při použití programu ThermaCAM Researcher (obr. 4), který v sobě zahrnuje mnoho měřicích i výpočetních funkcí.
Další samostatnou kapitolou jsou pak termovizní kamery ThermoVision řady A. Díky svým vlastnostem (integrovány jsou digitální/analogové vstupy a výstupy) a konstrukcí (externí komunikace – Ethernet nebo FireWire), jsou určeny pro pevné aplikace, jako je např. on-line snímání povrchových teplot při výrobě (možnost automatizace výrobních procesů) nebo také hlídání prostorů s možností automatického výstražného hlášení alarmu. Informace o těchto termovizních kamerách byly zveřejněny v časopise Automa č. 3/2004.
Nástroje pro ukládání a rozbor termogramů
Všechny kamery firmy FLIR ukládají termální obrazy – termogramy – v tzv. radiometrickém formátu JPEG. To znamená, že je kdokoli může zobrazit jakýmkoli prohlížečem podporující formát JPEG. Uživatelé s nainstalovanými programy firmy FLIR ale navíc mohou provádět i rozbor či vlastní úpravu (změna vnitřních parametrů, barevné palety atd.) termogramů.
Termogramy se v kamerách (podle typu) ukládají buď do vnitřní paměti (řady E a B2) nebo do vyjímatelné paměti typu Compact Flash (B20, řada P a S) či přímo do připojeného počítače (řada S). Uložené termogramy je možné přenášet také přímo z kamer prostřednictvím programu ThermaCAM QuickView, který se dodává k termovizním kamerám jako standardní příslušenství. Tímto programem je možné také provádět jejich základní rozbor včetně vytištění protokolu s výsledky. V případě, že uživateli nestačí vyhodnocovací možnosti programu ThermaCAM QuickView, lze provádět komplexní analýzu termogramů dalšími programy z řady ThermaCAM Reporter nebo Researcher. Nová verze softwaru Reporter navíc pracuje v prostředí MS Word (do MS Word je vložen softwarový modul firmy FLIR Systems, jehož prostřednictvím lze vkládat do textu vytvořeného v editoru Word komplexní vyhodnocení termogramů). Firma FLIR Systems vyvinula také speciální softwarový produkt ThermaCAM Image Builder, určený k použití nejen ve stavebnictví, který umožňuje při měření velkých objektů „poskládat„ jednotlivé termogramy do jednoho obrazu a potom výsledný obraz vyhodnotit jako jeden termogram.
Další informace
V tomto článku jsou stručně popsány novinky v termovizní technice firmy FLIR, kterou společnost TMV SS spol. s r.o. (výhradní obchodní a servisní zastoupení) nabízí.
Ing. Jiří Svoboda, TMV SS spol. s r. o.
TMV SS spol. s r. o.
Studánková 395
149 00 Praha 4
tel.: 272 942 720
fax: +420-272 942 722
e-mail: info@tmvss.cz
http://www.tmvss.cz
|