Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nové snímače pro efektivní výrobu

Přímá cesta k efektivní výrobě vede přes vysoce výkonné snímače. Zákazníci společnosti Balluff mohou využívat dlouholeté zkušenosti a vysokou úroveň technických znalostí jejích pracovníků. S blížícím se mezinárodním veletrhem elektrotechniky, elektroniky, automatizace a komunikace Amper 2013 představuje společnost Balluff hned několik velmi zajímavých novinek pro průmyslovou automatizaci.

BIS V: připojte až čtyři čtecí a zapisovací hlavy RFID

Balluff rozšířil svoje řady systémů RFID o prvek nové generace, který nabízí ještě vyšší účinnost. Vyhodnocovací jednotka BIS V (obr. 1) má spolu se čtyřmi kanály RFID rozhraní IO-Link a integrovanou funkci IO-Link master v nejnovější verzi 1.1. Čtyři kanály RFID pracují navzájem zcela nezávisle. Tím, že je třeba jen menší množství vyhodnocovacích jednotek, uživatel podstatně šetří pořizovací náklady. Prostřednictvím rozhraní IO-Link a funkce IO-Link master může uživatel přímo připojit další snímače nebo akční prvky, s nimiž může vytvářet jednoduché síťové struktury. Obsluhu usnadňují displej a stavové LED. Jednotka má výstup USB, který umožňuje rychlé uvedení do provozu bez připojení na sběrnici, update a upgrade softwaru vyhodnocovací jednotky nebo čtecích/zapisovacích hlav a vyvolání provozního menu jako souboru PDF. Všechna připojení jsou snadno přístupná a nevyžadují žádné instalace. 

Micropulse: odměřování lineární absolutní polohy

Snímače Micropulse pro měření lineární absolutní polohy jsou nejlepší volbou pro úlohy, které vyžadují v těžkých provozních podmínkách vysokou spolehlivost a přesnost. Odměřování je bezkontaktní, a tedy bez opotřebení – požadavky na údržbu snímačů nejsou v podstatě žádné. Měřicí prvek, vlnovod, je zabudován do velmi robustních pouzder, která mohou odolávat tlaku až 100 MPa a mají krytí IP67, popř. IP69K (obr. 2). Jako ukazatel polohy se používá permanentní magnet, přičemž magnety se mohou pohybovat nad měřicím pouzdrem volně nebo mohou být vedeny. Snímače Balluff Micropulse jsou znamenitou alternativou lineárních odměřovacích snímačů, jako jsou lineární potenciometry, optoelektrické inkrementální snímače se skleněným pravítkem nebo měřicí transformátory LVDT. Odměřovací snímače Micropulse měří s vynikající přesností v rozsahu od 25 do 7 500 mm. Jsou k dispozici v různých provedeních: tyčové nebo profilové, do výbušného prostředí, s redundantními výstupy nebo pro přesné odměřování polohy hladiny. Zákazník si také může vybrat různá rozhraní: analogové, digitální, impulzní, SSI, CANopen, DeviceNet, Profibus-DP nebo VARAN.  

BML-S1H: magneticky kódovaný systém měření polohy

Přímé měřicí systémy snímající přímo aktuální polohu např. suportu obráběcího stroje nebo zakládacího přípravku montážní linky výrazně zlepšují přesnost a kvalitu výroby. Nový magneticky kódovaný měřicí systém Balluff BML-S1H (obr. 3) pro měření absolutní lineární a úhlové polohy je vhodný zejména pro krátké pohyby. Jeho robustní měřicí hlavička se pohybuje nad měřicím magnetickým páskem nebo kotoučem. Kabel může být vyveden ve směru pohybu nebo kolmo na něj. Snímač je minimálně ovlivňován vnějšími vlivy, jako jsou znečištění nebo změny teploty, není citlivý na opotřebení a dokáže měřit i při velkých rychlostech a zrychleních.

Ultrazvukové snímače

Ultrazvukové snímače BUS od firmy Balluff (obr. 4) umožňují snímat polohu, měřit vzdálenost nebo detekovat pevná, prášková či kapalná média. To vše dělají nezávisle na barvě, transparentnosti a vlastnostech povrchu materiálu (matné nebo lesklé objekty nepředstavují žádnou překážku).

Nové ultrazvukové snímače se vyznačují:

  • dosahem až 6 m,
  • rozlišením od 0,2 mm,
  • spolehlivostí v nepříznivých prostředích (znečištění, prach, mlha),
  • provozem bez údržby.

Snímače mají jeden nebo dva spínací výstupy a analogové výstupy 4 až 20 mA nebo 0 až 10 V. Nastavují se pomocí funkce teach-in nebo na dálku prostřednictvím softwaru v počítači. K dispozici je široký výběr provedení. Díky funkci synchronizace je možné je montovat i do řady vedle sebe, aniž by se navzájem ovlivňovaly přeslechy.

Kam pro další informace

Více informací o všech novinkách a dalších snímačích od firmy Balluff, včetně jejich příslušenství, mohou zájemci nalézt na internetových stránkách www.balluff.com. 

(Balluff CZ s. r. o.)

Obr. 1. Vyhodnocovací jednotka BIS V pro až čtyři čtecí a zapisovací hlavy RFID a s výstupem I/O Link

Obr. 2. Snímače Micropulse pro odměřování lineární absolutní polohy pracují i ve velmi náročných podmínkách

Obr. 3. Magneticky kódovaný měřicí systém Balluff BML-S1H

Obr. 4. Ultrazvukové snímače polohy BUS