Aktuální vydání

celé číslo

03

2021

Digitální transformace, chytrá výroba, digitální dvojčata

Komunikační sítě, IIoT, kybernetická bezpečnost

celé číslo

Nové sdružení SPE Industrial Partner Network

Firmy Harting, TE Connectivity, Hirose, Würth Elektronik, Leoni, Murrelektronik a Softing IT Networks vytvořily otevřenou síť partnerů s cílem podporovat techniku jednopárového Ethernetu (SPE – Single Pair Ethernet), vhodnou pro rychle rostoucí trh průmyslového internetu věcí (IIoT).

Na veletrhu Hannover Messe 2019 byla oznámena spolupráce firem Harting, TE Connectivity a Hirose v oblasti vývoje a propagace jednopárového Ethernetu, SPE (viz článek Jednopárový Ethernet má ambici stát se standardem pro komunikaci na provozní úrovni automatizace; https://www.automa.cz/Aton/FileRepository/pdf_articles/12163.pdf). Spolupráce byla nyní rozšířena založením sdružení Single Pair Ethernet – Industrial Partner Network, které bylo oznámeno na veletrhu SPS v Norimberku. K původním třem firmám přibyly Würth Elektronik, Leoni, Murrelektronik a Softing IT Networks. Úkolem sdružení je prosazovat SPE jako základ budoucí infrastruktury pro IIoT.

Přední průmyslové firmy se již dříve sjednotily na podpoře rozhraní T1 Industrial podle IEC 63171-6 jako jednotného rozhraní MDI (Media Depended Interface), jak definovala pracovní subkomise ISO/IEC JTC 1/SC 25/WG 3 (Propojení zařízení informační techniky) a pracovní skupina TIA TR-42 (Telekomunikační kabelové systémy) v roce 2018. To ale nestačí – cílem sdružení je vytvořit a propagovat celý systém standardů, přenosových protokolů, typů kabelů a zařízení pro infrastrukturu SPE. Všichni členové nově vzniklého sdružení i pracovní subkomise ISO/IEC JTC 1/SC 25/WG 3 proto intenzivně spolupracují s pracovními skupinami IEEE 802.3 a IEC SC46C na vytvoření jednotných standardů pro přenos dat a konstrukci metalických kabelů.

Pro budoucí uživatele je sdružení prvním bodem kontaktu, kde mohou hledat odpovědi na všechny otázky týkající se návrhu zařízení a sítí SPE. Prostřednictvím informačních kanálů budou zájemci informováni o všech novinkách a nabídkách.

Síť partnerů tak bude poskytovat jasná a jednoznačná doporučení pro vývoj budoucích systémů IIoT a zároveň bude centrální platformou pro výměnu informací o SPE.

Sdružení SPE Industrial Partner Net­work sídlí v městě Rahden ve Vestfálsku (Německo), kontaktní e-mail je info@single-pair-ethernet.com. Vítáni jsou další zájemci o členství ve sdružení, kteří se chtějí podílet na přípravě standardů a propagaci SPE.

(ed)