Aktuální vydání

celé číslo

01

2020

Operátorské panely, HMI, SCADA

celé číslo

Nové průmyslové kamery Giganetix SMARTEK Vision

Chorvatská společnost SMARTEK Vision patří mezi světové výrobce kamer pro strojové vidění. Ucelená řada kamer Giganetix a Giganetix Plus nabízí výrobcům kamerových systémů nové možnosti v integraci kamer a rozšiřuje oblasti jejich použití.

 
Kamery Giganetix a Giganetix Plus (obr. 1) jsou technicky vyspělé, cenově dostupné a snadno použitelné digitální kamery určené pro strojové vidění. Kamery od firmy Smartek Vision mají vždy obraz vynikající kvality a s minimálním šumem, kompletní sadu funkcí a široký výběr senzorů CCD a CMOS od firem Sony, OnSemi (Aptina) a Truesense Imaging. Rozlišení kamer je až 12 Mpx. Plná kompatibilita hardwaru a softwaru se standardy GigE Vision umožňuje bezproblémovou integraci do již existujících systémů (obr. 2).
 
Mezi největší výhody kamer Giganetix a Giganetix Plus patří vynikající odvod tepla díky hliníkovému plášti. Kamery se tedy tolik nezahřívají, což snižuje hladinu šumu. Konstrukčně jsou řešeny tak, že je lze uchytit z libovolné z pěti stran. Na všech čtyřech bočních stranách a také zepředu jsou připraveny otvory s metrickým závitem, což významně usnadňuje jejich zabudování do strojů. Díky krycím sklíčkům, a to i na černobílých kamerách, jsou dobře chráněny proti mechanickému poškození. Kamery mají dva digitální vstupy a dva digitální výstupy. Tím je rozšířena možnost použití i těch nejmenších kamer. Záruka je 36 měsíců a výrobce slibuje opravy i po jejím ukončení.
 
Kamery Giganetix jsou dostupné také ve verzích S90 (s výstupem kabelu do boku) a Board Level (s hlavicí oddělenou od základní desky; obě části lze propojit až 15cm kabelem). Jejich vestavba do strojů je proto ještě snazší a oblast možného použití ještě širší.
 
Potřebnou technickou podporu a pomoc při výběru průmyslových kamer zájemcům díky mnohaletým zkušenostem v oblasti strojového vidění a širokému zaměření nabízí akciová společnost ELCOM. Všechny kamery lze předvést a vyzkoušet ve firemní laboratoři nebo přímo u zákazníka.
Ing. Jakub Novák, ELCOM, a. s. 
Obr. 1. Kamery Giganetix a Giganetix Plus
Obr. 2. Rozhraní kamery Smartek Vision