Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Nové průmyslové kamery Giganetix SMARTEK Vision

Chorvatská společnost SMARTEK Vision patří mezi světové výrobce kamer pro strojové vidění. Ucelená řada kamer Giganetix a Giganetix Plus nabízí výrobcům kamerových systémů nové možnosti v integraci kamer a rozšiřuje oblasti jejich použití.

 
Kamery Giganetix a Giganetix Plus (obr. 1) jsou technicky vyspělé, cenově dostupné a snadno použitelné digitální kamery určené pro strojové vidění. Kamery od firmy Smartek Vision mají vždy obraz vynikající kvality a s minimálním šumem, kompletní sadu funkcí a široký výběr senzorů CCD a CMOS od firem Sony, OnSemi (Aptina) a Truesense Imaging. Rozlišení kamer je až 12 Mpx. Plná kompatibilita hardwaru a softwaru se standardy GigE Vision umožňuje bezproblémovou integraci do již existujících systémů (obr. 2).
 
Mezi největší výhody kamer Giganetix a Giganetix Plus patří vynikající odvod tepla díky hliníkovému plášti. Kamery se tedy tolik nezahřívají, což snižuje hladinu šumu. Konstrukčně jsou řešeny tak, že je lze uchytit z libovolné z pěti stran. Na všech čtyřech bočních stranách a také zepředu jsou připraveny otvory s metrickým závitem, což významně usnadňuje jejich zabudování do strojů. Díky krycím sklíčkům, a to i na černobílých kamerách, jsou dobře chráněny proti mechanickému poškození. Kamery mají dva digitální vstupy a dva digitální výstupy. Tím je rozšířena možnost použití i těch nejmenších kamer. Záruka je 36 měsíců a výrobce slibuje opravy i po jejím ukončení.
 
Kamery Giganetix jsou dostupné také ve verzích S90 (s výstupem kabelu do boku) a Board Level (s hlavicí oddělenou od základní desky; obě části lze propojit až 15cm kabelem). Jejich vestavba do strojů je proto ještě snazší a oblast možného použití ještě širší.
 
Potřebnou technickou podporu a pomoc při výběru průmyslových kamer zájemcům díky mnohaletým zkušenostem v oblasti strojového vidění a širokému zaměření nabízí akciová společnost ELCOM. Všechny kamery lze předvést a vyzkoušet ve firemní laboratoři nebo přímo u zákazníka.
Ing. Jakub Novák, ELCOM, a. s. 
Obr. 1. Kamery Giganetix a Giganetix Plus
Obr. 2. Rozhraní kamery Smartek Vision