Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Nové převodníky tlaku od firmy Jumo – snadná obsluha, korozivzdorné pouzdro

Nová řada převodníků Jumo dTrans p20 rozšiřuje nabídku tlakoměrných přístrojů vyšší úrovně značky Jumo. Kvalitní senzory tlaku jsou vestavěny do nového korozivzdorného pouzdra a navíc se velmi snadno obsluhují.
 

Pouzdro

 
Převodníky jsou díky novému korozivzdornému pouzdru z ušlechtilé oceli mimořádně vhodné do oblastí, kde se počítá s agresivními čisticími prostředky, a přístroje proto musí být odolné proti jejich korozivnímu působení. Uplatní se tedy v potravinářském a farmaceutickém průmyslu a podobných odvětvích. Oproti lakovaným pouzdrům z hliníku dovoluje zmíněné lehké a proti korozi odolné pouzdro používat převodník i v nepříznivých průmyslových podmínkách, v chemickém průmyslu nebo i na těžebních plošinách.
 
Zvláštností je nová varianta převodníku se zkráceným pouzdrem. Místo běžné kabelové průchodky je pro elektrické připojení použit konektor M12. Tím je docíleno mimořádně kompaktní konstrukce přístroje, která je vhodná do stísněných prostor.
 

Obsluha

 
Při vývoji převodníku byla věnována mimořádná pozornost jeho jednoduché obsluze. Místo obvyklých tlačítek je použit nový otočný ovladač (obr. 2), který dovoluje převodník intuitivně ovládat. Velkou výhodou je možnost ovládat senzor zvenčí, aniž by bylo třeba otevírat víčko přístroje. Proto je výhodné přístroj použít i v prostředí s nebezpečím výbuchu a při práci venku nebo ve vlhkém prostředí. Co se týče zobrazení, lze volit mezi šesti obrazy, každý pro jednu měřenou veličinu. Velmi užitečné je zobrazení s volně nastavitelnými jednotkami měření, které umožňuje zobrazit naměřenou hodnotu v odpovídajících jednotkách pro nejrůznější použití, např. pro měření průtoku nebo hladiny.
 
Programování přístroje je uživatelsky mimořádně přívětivé. Důležité parametry jsou dostupné v jednoúrovňové parametrizaci.
 
K programování převodníku lze dále využít nastavovací program pro PC, který může s přístrojem komunikovat prostřednictvím rozhraní HART nebo rozhraní Jumo setup.
 

Senzorika

 
Nové převodníky pokrývají kompletní rozsah měření pro průmyslové provozy, v rozmezí od 500 Pa do 100 MPa. Vzhledem k extrémně malé chybě linearity, max. 0,07 %, vyhoví přesnost měření i těm nejvyšším požadavkům.
 
K dispozici jsou všechna obvyklá procesní připojení, která dovolují senzor optimálně přizpůsobit nejrůznějším požadavkům. Nechybějí ani hygienická připojení používaná v potravinářském a farmaceutickém průmyslu.
 
Michal Šteflíček,
 
Obr. 1. Nové převodníky tlaku Jumo dTrans p20
Obr. 2. Pro intuitivní ovládání převodníku Jumo dTrans p20 je určen otočný ovladač