Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

Nové pojetí automatizace balicích strojů

Široká paleta moderních balicích zařízení používaných ve všech oborech umožňuje italské firmě Impianti Novopac rozšiřovat svůj podíl na trhu i v době hospodářské recese. Cílem společnosti bylo reagovat na požadavky zákazníků stále pružněji, ale současně snižovat náklady. Proto se rozhodla pro nové pojetí automatizace svých strojů. Při hledání vhodného partnera se rozhodla pro nabídku společnosti B&R a využívá nyní např. operátorské panely s integrovanou řídicí jednotkou a inteligentními I/O moduly. Pro programování a správu veškerého softwaru balicích strojů je využíván nástroj Automation Studio.
 
V roce 1967 začala skupina techniků v italské Alessandrii vyrábět první generaci výkonných balicích strojů, a položila tak základy společnosti Impianti Novopac S.p.a., která se specializuje na výrobu balicích strojů pro balení zboží a balení do teplem smrštitelných fólií. Současný sortiment společnosti zahrnuje široké spektrum balicích strojů pro různé obory. Koncoví zákazníci od potravinářství, přes kosmetiku či výrobu automobilů až po zpracování dřeva důvěřují spolehlivosti a efektivitě strojů Novopac, které si mohou objednat upravené přesně podle svých potřeb. Díky dobrému porozumění trhu a používání nejnovější automatizační techniky je italský výrobce strojů Impianti Novopac klíčovým producentem v oboru balicích strojů. Nové zákazníky získává tím, že zachovává optimální poměr ceny a výkonu svých výrobků a je schopen rychle přizpůsobit stroje i zvláštním potřebám konkrétních zákazníků.
 

Flexibilní reakce na požadavky zákazníků

 
Balicí stroje společnosti Impianti Novopac jsou v Evropské unii a USA stále oblíbenější. Aby mohla firma i nadále pružně reagovat na požadavky zákazníků a snižovat náklady, zvolila si za partnera pro řešení automatizace svých strojů společnost B&R. Nejprve integrovala řídicí prvky B&R do jednoho prototypu a poté, co se osvědčily, byly implementovány do svazovacích strojů, které jsou na trhu velmi rozšířeny. Dalším plánovaným krokem je vybavit velké stroje vyšší střední třídy volitelným modulem podpory. Tím firma dosáhne ještě větší konkurenceschopnosti.
 

Mnoho fází vývoje výrobku – vše v jediném vývojovém prostředí

 
Kompaktní konstrukce produktů od B&R, např. operátorský panel s integrovanou řídicí jednotkou a inteligentními I/O moduly, umožňuje společnosti Novopac významně omezit prostor v rozváděčích obsazený elektrickými a elektronickými zařízeními. To přispívá k dalšímu snížení nákladů na hardware. Podle výrobního ředitele firmy Impianti Novopac Davida Pedriniho je jednou z největších výhod programovací nástroj Automation Studio. „Je to poprvé, kdy máme všechny nástroje potřebné k vyvíjení strojů a jejich uvádění do provozu v jediném prostředí.“ Dosud byly ve firmě používány různé nástroje pro programování řídicích a vizualizačních aplikací a konfigurování měničů. Správa interních archivů pro všechny stroje byla mnohem složitější. Nyní je možné psát úseky softwaru a používat je v různých aplikacích. Kromě toho nástroj Automation Studio umožňuje přenášet veškerý software na jinou hardwarovou platformu. Stroje lze kdykoliv rychle přizpůsobit konkrétním požadavkům zákazníků, protože základní software pro různé stroje je téměř identický.
 

Řídicí technika pro balení výrobků všech tvarů a velikostí

 
Stroje Novopac balí výrobky všech tvarů a velikostí. Využívají flexibilní řídicí techniku, která umožňuje rychle nastavit automatizační součásti podle potřeb jednotlivých procesů. Díky tomu je možné dobře reagovat na speciální přání zákazníků. Společnost Novopac je pevně ukotvena na trhu a dodává své stroje předním podnikům, jako je kosmetický gigant Oral nebo výrobci olivového oleje Crapelli a Sasso.
(B+R automatizace, spol. s r. o.)
 
Obr. 1. Automation Studio umožňuje přenést software společnosti Impianti Novopac na jinou hardwarovou platformu a přizpůsobit balicí stroje požadavkům zákazníků