Aktuální vydání

celé číslo

02

2023

Amper 2023

Propojená výroba, průmyslový internet věcí a analýzy dat

celé číslo

Nové měřicí přístroje Ahlborn na MSV

číslo 8/2006

Nové měřicí přístroje Ahlborn na MSV

Německá firma Ahlborn GmbH, známý výrobce a dodavatel měřicích přístrojů, se již tradičně zúčastní i letošního MSV v Brně ve dnech 18. až 22. září 2006. V expozici firmy se bude možné informovat o kompletním sortimentu měřicích přístrojů od firmy Ahlborn, zahrnujícím teploměry, vlhkoměry, infrateploměry, záznamníky dat (dataloggery), měřicí ústředny, termokamery, zapisovače atd. Návštěvníci expozice budou mít také možnost prohlédnout si a na místě vyzkoušet širokou škálu té nejmodernější měřicí techniky, včetně několika zbrusu nových měřicích přístrojů, které jsou jako stvořené k použití v každodenní práci měřicích techniků v mnoha odborných oblastech a odvětvích.

Obr. 1.

Skutečně vše v jednom

Jestliže snad někdo pochybuje, že jeden přístroj zvládne měření všech fyzikálních, chemických i elektrických veličin, měl by se přesvědčit na vlastní oči, že to jde. Přímým důkazem je ruční měřicí přístroj Almemo 2690-8, k jehož základním vlastnostem patří např. velký grafický podsvětlený šestnáctiřádkový displej, pět univerzálních vstupů typu Almemo, možnost ukládat data přímo do vnitřní paměti přístroje, rozhraní RS-232 a USB atd. Jde o přístroj posouvající měřicí techniku firmy Ahlborn znovu o několik let před kteréhokoliv konkurenčního výrobce. Stačí prostřednictvím programovatelných konektorů s označením Almemo, patentovaných firmou Ahlborn, připojit jakýkoliv potřebný snímač a je možné ihned, bez jakéhokoliv nastavování, měřit, co je třeba. S technikou Almemo se měření skutečně stává jednoduchou hrou a zábavou.

Pro rozsáhlejší měřicí úlohy

Firma Ahlborn nezklame v žádném případě ani náročnější uživatele, kterým nestačí pět univerzálních vstupů, neboť potřebují současně měřit více než pět veličin. Z její ucelené nabídky je možné využít stavebnicovou měřicí ústřednu Almemo 5690, jejímž základem je skříň s hlavní řídicí jednotkou, pamětí o velikosti až 2,4 MB pro uložení až 400 000 naměřených hodnot a otevřenými sloty pro vložení měřicích karet (jedna karta obsahuje vždy deset měřicích kanálů), které lze do základní skříně kdykoliv doplnit. Při maximálním obsazení má měřicí ústředna až 250 měřicích kanálů.

Obr. 2.

Obr. 1. Univerzální ruční měřicí přístroj Ahlborn Almemo 2690-8
Obr. 2. Univerzální měřicí ústředna Ahlborn Almemo 5690

Měřicí ústřednu Almemo 5690 lze použít k měření mnoha fyzikálních (teplota, tlak, vlhkost, průtok, síla, dráha, otáčky, osvětlení atd.), chemických (pH, redox, vodivost, koncentrace plynů) a elektrických (napětí, proud, odpor, frekvence) veličin. Naměřené hodnoty je možné ukládat do vnitřní paměti ústředny nebo přes sériové rozhraní, analogový výstup nebo výstup Centronix posílat do libovolného periferní záznamového zařízení, jako je např. PC, tiskárna nebo zapisovač. Důležitá je také skutečnost, že měřicí ústředna Almemo 5690 má naprosto stejné funkce a schopnosti jako jakýkoliv jiný měřicí přístroj z řady Almemo.

Nové infrateploměry a termokamery

Pro letošní MSV firma Ahlborn připravila také zcela novou řadu infračervených teploměrů a termokamer. Hvězdou v nabídce a hlavní zbraní v konkurenci s ostatními dodavateli termovizních systémů dozajista bude cenově velmi dostupná termokamera TI55 (obr. 3), která nejenže pořizuje termografické snímky zcela novou exkluzivní technikou VOX, umožňující velmi přesně měřit teplotu a zobrazit teplotní pole s rozlišením 320 × 240 bodů, ale má v sobě také zabudovaný klasický digitální fotoaparát. Výsledkem je, že přímo na velkém displeji kamery či následně v PC lze klasický digitální snímek prokládat termosnímkem.

Obr. 3.

Obr. 3. Cenově dostupná termokamera Ahlborn TI55

Termokamery mají v praxi velmi široké využití, ať už v oboru nedestruktivní defektoskopie, v oblasti vědy a výzkumu nebo při řízení chodu technologických procesů. Jako příklady lze uvést kontrolu stavu elektrických rozvodů (svorky, spoje), kontrolu mechanických zařízení nebo jejich částí (ložiska), kontrolu stavu obvodových plášťů objektů (izolace, netěsnosti) nebo kontrolu stavu vyzdívek. Své uplatnění nachází kamera TI55 i na poli lékařské termografie.

Kam pro další informace

Firma Ahlborn dodává veškeré měřicí přístroje pro měření všech fyzikálních, elektrických a chemických veličin.V případě zájmu o podrobnější informace lze kontaktovat pražské sídlo firmy Ahlborn nebo na adrese http://www.ahlborn.cz navštívit její webové stránky.

Na MSV 2006 bude mít firma Ahlborn expozici na 1. galerii pavilonu C ve stánku č. 138.

Radek Buřil,
Ahlborn měřicí a regulační technika s. r. o.

Ahlborn měřicí a regulační technika s. r. o.
Dvorecká 359/4
147 00 Praha 4
tel.: 261 218 907
fax: 261 210 744
mobil: 603 432 916
e-mail: ahlborn@ahlborn.cz
http://www.ahlborn.cz