Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Nová třída přístrojů: Management Execution Interfaces

číslo 3/2004

Nová třída přístrojů: Management Execution Interfaces

Operátorské panely a aplikace SCADA (Supervisory Control and Data Acquisition) dosud existovaly jako dvě oddělené třídy automatizačních prostředků. Zmíněné panely jsou určeny k obsluze a monitorování chodu zařízení. Mají rozhraní potřebná pro komunikaci na úrovni snímačů a akčních členů. Aplikace SCADA, obvykle instalované v kancelářském nebo průmyslovém počítači, jsou určeny k vizualizaci, dispečerskému řízení, záznamu a správě dat z výrobního procesu, tvorbě provozních deníků a statistických výkazů o výrobě. Panely typu Management Execution Interfaces (MEI) shrnují vlastnosti obou tříd do jediného zařízení. Využívají programové i technické prostředky běžné v moderní informatice, především internetové standardy (proto se jim někdy říká také webové operátorské panely). Panely MEI nepotřebují žádný speciální software nebo hardware. Stačí jim připojení na síť LAN nebo běžný modem. Tím se snižuje jejich cena a usnadňuje případná budoucí modernizace.

Do uvedené nové třídy přístrojů patří i WOP-iT® od firmy Lauer (v ČR zastoupené společností Schmachtl CZ) s těmito základními přednostmi:

  • vestavěné rozhraní pro Ethernet,
  • komunikační brána S7-Gateway,
  • možnost současného otevření několika komunikačních kanálů,
  • aktivní zpracování zpráv (messaging; WOP-iT např. může samostatně odeslat e-mail),
  • rozsáhlé možnosti vizualizace (podobné systémům SCADA),
  • vestavěný prohlížeč pro přístup k datům kdekoliv v rámci intranetu,
  • kompletní dálkový přístup ke všem terminálům WOP-iT bez speciálního hardwaru,
  • rozhraní pro MS Office,
  • rozsáhlé matematické funkce,
  • na přání lze do zařízení zabudovat i programovatelný automat (PLC).

WOP-iT zjednodušuje práci s programovatelnými automaty

Dosud běžné operátorské panely umožňovaly připojené zařízení jen monitorovat a obsluhovat. Veškeré výpočetní operace, které s tím byly spojeny, musel zvládnout programovatelný automat. Navíc neexistovalo oddělení mezi programy pro řízení a vizualizaci.

Obr. 1.

S WOP-iT je to jinak. Funkce monitorování a obsluhy se vykonávají ve WOP-iT, programovatelný automat jimi není nijak zatěžován. Například změny ve vizualizačním programu, uskutečňované na WOP-iT, se v PLC nijak neprojeví.

Prostřednictvím WOP-iT lze také měnit řídicí programy pro PLC. Změna programů je díky vizualizaci snadná a pohodlná – programy jsou přehledně zobrazeny ve snadno čitelné podobě.

Správa dat na TFT monitoru

Do skupiny nových produktů řady WOP-iT patří také čelní panely 1000/1200 key color s aktivním TFT displejem a úhlopříčkou obrazovky 10,4" nebo 12,1" v průmyslovém provedení (obr. 1). Jas displeje dosahuje hodnoty 230 cd/m2, popř. 300 cd/m2. Na čelním panelu s krytím IP65 jsou dvě skupiny kláves. Řídicí jednotku tvoří procesor NS-Geode-GX1 s taktem 300 MHz. Na přání zákazníka je k dispozici operační paměť o velikosti 64 až 256 MB. MEI standardně disponují dvěma ethernetovými rozhraními 10/100 Mb/s a umožňují tak snadné propojení řídicí jednotky s internetem nebo intranetem. Nad rámec standardní dodávky existuje možnost připojení k rozhraní RS-232, RS-485/422, MPI, Profibus-DP a CANopen.

Startovací sada – a lze hned začít

Startovací sady obsahují mimo zařízení WOP-iT také program WOP-iT-Designer s předem připravenými bloky pro návrh a editaci vizualizačních, obslužných a monitorovacích funkcí, WOP-iT-Runtime a volitelný modul rozhraní (RS-232/TTY, RS-422/RS-485, MPI, Profibus Slave, DeviceNet, CANopen nebo Ethernet). Ve startovací sadě je navíc zahrnut jeden den školení. Uvedené sady jsou pro panely WOP-iT 570, 1000 a 1200 nabízeny v jakékoliv variantě (dotyková, klávesnicová, barevná a monochromatická). Ceny zájemcům sdělí pracovníci firmy Schmachtl CZ.

Obr. 2.

Průmyslové počítače se softwarem SCADA

Průmyslové počítače řady VPC take off společnosti Elektronik Systeme LAUER jsou k dispozici v panelovém provedení pro skříňové rozváděče nebo jako vestavné PC. Nyní jsou nabízeny s nainstalovaným programem SCADA. Uživatel tak dostane kompletní vizualizační systém za velmi výhodnou cenu. Výkon počítačů bude možné v budoucnu zvyšovat. V počítači jsou použity vysoce kvalitní standardní základní desky, které jsou podrobovány speciálním testům. Firma nabízí také průmyslové počítače (IPC) s procesorem Pentium 4 s taktovacím kmitočtem až 2,4 GHz. IPC neobsahují pohyblivá paměťová média a pracují bez nutnosti větrání. Vyznačují se vysokou odolností proti nárazům. Jsou vybaveny aktivními TFT displeji ve velikostech 6,4" až 15", v panelové verzi až do velikosti 18". Vestavné varianty lze ovládat dotykovým displejem. Krytí předního panelu PC je IP65. V rámci aplikace SCADA si uživatel může zvolit buď runtime licence WinCC od společnosti Siemens, InTouch od firmy Wonderware nebo zenOn od společnosti Copa-Data.

Dotykové panely ve všech velikostech

Do výrobní řady WOP-iT patří také průmyslové čelní panely s odolným dotykovým displejem o velikosti 5,7", 6,4", 10,4" nebo 12,1" v barevném (STN – supertwist nematic display) nebo monochromatickém provedení. Krytí čelního panelu je IP65. Terminály 5,7" jsou vybaveny řídicí jednotkou s procesorem Intel-Xscale-PXA255 s taktovacím kmitočtem 200 MHz nebo procesorem Intel StrongARM 206 MHz a operační pamětí 64 MB. Integrovat lze paměťovou kartu o kapacitě 16 až 256 MB. Vnější rozměry jsou 215 × 160 × 60 mm. Provozní teplota je 0 až 50 °C.

Robert Tesař, Schmachtl CZ

Schmachtl CZ, spol. s r. o.
Vídeňská 185
252 42 Vestec u Prahy
tel.: 244 001 500
fax: 244 910 700
e-mail: office@schmachtl.cz
http://www.schmachtl.cz

Inzerce zpět