Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Nová technologie výroby vakua

číslo 1/2002

Nová technologie výroby vakua

Obr. 1.

První pokusy s využitím vakua byly prováděny již v polovině sedmnáctého století. Průkopníkem v tomto oboru byl německý fyzik Otto von Guericke. Při jeho pokusu z roku 1655 se osm párů koní neúspěšně snažilo odtrhnout známé magdeburské polokoule, ve kterých bylo pomocí jedné z prvních vývěv vytvořeno vakuum.

Právě na tomto principu pracuje v současné době většina aplikací využívajících vakuum v automatizační technice. Energie okolního tlaku vzduchu je využívána k vytvoření síly potřebné pro manipulaci s různými předměty nebo materiálem pomocí přísavek.

Vakuum pro tyto systémy lze vytvořit několika způsoby s různým stupněm efektivity. Poslední novinkou, vyvinutou firmou PIAB, je vakuová pumpa P3010, využívající patentovanou technologii COAX™. Právě velká účinnost a s tím spojená velmi malá energetická náročnost jsou hlavními přednostmi této technologie výroby vakua pomocí stlačeného vzduchu.

Vakuové pumpy COAX™ pracují se vstupním tlakem v rozsahu od 0,17 do 0,7 MPa a jsou schopny vytvořit úroveň vakua až –90 kPa. Malé rozměry, kompaktní tvar, šířka pouhých 16,5 mm a hmotnost 96 g umožňují montáž co nejblíže k místu potřeby vakua. Pumpy mají vestavěný filtr vstupního stlačeného vzduchu a vakuový filtr pro zvýšení provozní spolehlivosti. Při manipulaci s prodyšnými materiály nebo při požadavcích na krátké doby evakuace lze výkon zdvojnásobit přidáním rozšiřovacího modulu. Pro aplikace na strojích s velmi rychlými operacemi lze použít provedení s odfukovým modulem, který při vypnutí vakuové pumpy automaticky vypustí vestavěný zásobník stlačeného vzduchu do přísavky pro rychlé uvolnění manipulovaného předmětu.

Obr. 2.

Další novinkou v širokém sortimentu firmy PIAB je řada přísavek DURAFLEX™ z měkčeného polyuretanu, který nezanechává otisk na manipulovaném předmětu a je velmi odolný proti mechanickému opotřebení a poškození. Nabídku vakuových pump a přísavek dále doplňují vakuové spínače, ovládací ventily, vakuové filtry, šroubení, hadičky a další příslušenství potřebné pro realizaci celých obvodů. Vakuové pumpy jsou také základem vakuových dopravníků PIAB, určených pro přepravu nejrůznějších sypkých materiálů.

Pro návrhy vakuových systémů a odborné poradenství při řešení nejrůznějších aplikací je zájemcům k dispozici zastoupení firmy PIAB na uvedených kontaktech.

Ota Fejfar, zastoupení firmy PIAB

Ota Fejfar
Heřmanice 89, 509 01 Nová Paka
tel.: 0434/62 00 62, 62 35 32
fax: 0434/62 00 64
mobil: 0603 229 002
http://www.piab.com

Inzerce zpět