Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Nová studie o trhu s prostředky strojového vidění předpovídá mírný růst

Nová studie o trhu strojového vidění předpokládá, že tržby v této oblasti po „velké recesi“ opět vzrostou. Celkové tržby z prodeje prostředků strojového vidění by se měly v roce 2010 zvýšit o 2,6 až 4,6 % v závislosti na tom, jak velké oživení nastane a jaké změny to vyvolá v průmyslové výrobě. Tento růst následuje po poklesu o 29,2 % v roce 2009. Studii s názvem Machine Vision Markets – 2010 Results and Forecasts to 2014 vydala největší profesní skupina v oblasti strojového vidění Automated Imaging Association (AIA), která sdružuje více než 280 členských firem z 26 zemí.
 
Závěry studie jsou založeny na skutečných výsledcích z roku 2009, které byly zjišťovány především na trzích prostředků strojového vidění (optika, osvětlovače, kamery, obrazové karty, software, inteligentní kamery a speciální systémy strojového vidění). Studie se sice převážně zaměřuje na severoamerické trhy, ale poskytuje také odhady tržeb v regionech po celém světě.
 
Vývojová křivka popisující prodej systémů strojového vidění je podle AIA lineární a rostoucí a zůstane taková i nadále, protože strojové vidění dovoluje výrobcům dosahovat větší efektivnosti a kvality výroby. V roce 2010 se však neočekává rychlé oživení trhu ve tvaru písmene V s návratem na historické hodnoty tržeb, protože se předpokládá pouze váhavé a slabé oživení celého hospodářství. Vzhledem k tomu, že zatím nelze předvídat charakter hospodářského oživení, uvádí studie různé scénáře a porovnává předpokládané tržby s tržbami založenými na extrapolaci historické vývojové křivky.
 
Studii je možné objednat na www.MachineVisionOnline.org. Členové AIA za ni zaplatí 850 USD (plus poštovné), pro ostatní je cena stanovena na 1 200 USD.

(ev)