Nová řada snímačů teploty od společnosti Sensit

Nová řada snímačů teploty od společnosti Sensit

Jako již tradičně, i tento rok přišla společnost Sensit, s. r. o., na veletrh Amper s novými produkty. Letošní novinkou je řada odporových snímačů teploty ve stonkovém provedení určených k zabudování do standardních jímek či klimatizačních potrubí a vhodných pro měření teploty plynných a kapalných látek. Tato řada s názvem Mini se výrazně odlišuje od všeho, co je v současné době na trhu snímačů teploty možné pořídit, a to svým celkovým vzhledem, výrazně menší hlavicí z plastu, jednodušší montáží a rovněž nižší cenou. A to vše při zachování současných kvalitativních parametrů. Výrobce předpokládá, že snímače nové řady Mini v provedení s konektorem (označení K) najdou uplatnění v technologických zařízeních, klimatizačních systémech prostor určených pro výrobu potravin a léků a tam, kde je z technologických důvodů nutné sledovat teplotu jako kritický parametr. V těchto případech bývá povinností uživatele ve stanovených intervalech nechávat teplotní snímače zkalibrovat akreditovanou zkušebnou. Snímače řady Mini s konektorem RSFM4-Lumberg, M12, mohou být mnohonásobně rychleji a snadněji montovány a demontovány, a to i v místech, která byla pro doposud běžné hlavice obtížně dostupná.

Obr. 1.

Obr. 1. Odporové snímače teploty řady Mini

Pracovníci společnosti Sensit, výrobce snímačů teploty pro měření a regulaci, se v poslední době setkávají s výrazným důrazem projektových a realizačních firem na cenu, a to konkrétně při porovnávání snímačů teploty s konektorem a bez konektoru, přičemž zdůvodňujícím argumentem je požadavek investora na co nejnižší investiční náklady. Je třeba si uvědomit, že v tomto případě má nižší cena vstupní investice za následek vyšší cenu provozu. Jestliže servisní technik potřebuje na odpojení a opětovné připojení jednoho snímače teploty s konektorem řádově jednotky minut, u klasického snímače s víkem, průchodkou a svorkovnicí je to více než deset minut. Při obecně známých cenách práce na českém trhu lze jednoduchým výpočtem zjistit, že cenový rozdíl mezi snímačem s konektorem a bez konektoru, který je u snímačů teploty řady Mini (při odběrech jednotkových množství) padesát korun, se uživatelské firmě vrátí již po třetí montáži a demontáži za účelem kalibrace. Tyto argumenty by měli jednotliví projektanti a technici znát a při diskusích s investory je uplatňovat. Vždyť firma Sensit vyvinula snímače teploty s konektorem právě na základě požadavků servisních techniků a údržbářů, tedy pracovníků, kteří s těmito výrobky denně přicházejí do styku poté, co bylo zařízení uvedeno do provozu. A to zde není zmíněn význam jednoduchosti montáže a demontáže ve špatně přístupných prostorách. Manipulace šroubovákem se čtyřmi šrouby víka je u řady Mini nahrazena prostým zašroubováním plastového krytu rukou bez použití nářadí a následného dotažení kabelové průchodky.

Nová řada Mini má všechny předpoklady pro to, stát se de facto standardem nejen v uvedených oblastech, ale i ve většině úloh, kde jsou v současné době používány snímače s klasickou kovovou a nebo hranatou plastovou hlavicí a kde požadavky na technické parametry jsou těmito typy snímačů teplot splňovány se zbytečnou rezervou. To je právě oblast, kde se díky použití snímačů řady Mini nabízejí finanční úspory vstupních investic. Snímače řady Mini jsou dodávány pro teplotní rozsahy –30 až +150 °C, přičemž teplota v okolí hlavice nesmí překročit 100 °C. Stupeň krytí je IP65 (podle ČSN EN 60529). Použít je lze se všemi řídicími systémy, k nimž je možné připojit standardní odporové snímače teploty.

Firma Sensit při vývoji snímačů řady Mini zúročila své zkušenosti se zajištěním kvality a spolehlivosti svých výrobků, takže lze konstatovat, že zákazník při rozhodnutí použít snímače teploty řady Mini získává, obrazně řečeno, „za málo peněz hodně muziky“. A to není v oblasti měření a regulace tak častým jevem.

Ke snímačům teploty řady Mini je možné dodat jak jímky ze standardního sortimentu firmy Sensit, tak plastový držák nebo držák z korozivzdorné oceli pro uchycení v klimatizačním potrubí či na stěnu.

Snímače teploty řady Mini jsou konstruovány jako stavebnice sestavovaná ze standardních dílů. Tato vlastnost ale umožňuje v určitých případech, kdy to zákazník požaduje, zkombinovat standardní plastovou hlavici s nestandardním stonkem, ať co se týče délky, použitého materiálu nebo i tvaru. Cena takového zákaznického provedení se potom tvoří individuální kalkulací.

Výrobce je přesvědčen, že snímače řady Mini si pro své vlastnosti najdou ke svým uživatelům cestu stejně rychle jako jejich předchůdci před více než třinácti lety, kdy firma začínala, a že se, tak jako ony, po čase stanou běžnou součástí systémů měření a regulace. Více informací lze nalézt na webových stránkách společnosti Sensit www.sensit.cz. Můžete se také podívat na snímač CO2 nebo další sortiment snímačů sensit jako je teplotní čidlo a teplotní sondy.

RNDr. Jan Janíček, Sensit, s. r. o.