Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Nová řada průmyslových PC Magelis

číslo 12/2002

Nová řada průmyslových PC Magelis

Společnost Schneider Electric, jeden z předních výrobců techniky pro průmyslovou automatizaci, uvedla během letošního roku na trh další dva produkty ze skupiny operátorských rozhraní (Human Machine Interface – HMI). Jedním z nich je iPC Magelis, nová řada průmyslových počítačů, která se vyznačuje velkou flexibilitou konfigurace, umožňující vyhovět požadavkům procesu, resp. provozovatele. Tím druhým je nový systém SCADA pro malé a střední aplikace VijeoLook.

Průmyslové PC Magelis
Nová řada průmyslových PC navazuje na rodinu textových, semigrafických a grafických operátorských panelů XBT Magelis. Ve srovnání s operátorskými panely jsou však iPC Magelis mnohem výkonnější. Nabízenými službami a možnostmi převyšují i běžná kancelářská PC. Výhodné jsou zejména kompaktnost jednotlivých dílů, modularita a volnost při sestavování vlastního průmyslového PC.

Obr. 1.

Nová řada iPC Magelis obsahuje deset typů základních PC v průmyslovém provedení, šest typů čelních panelů a široký sortiment příslušenství a doplňků. Obecně pro řadu iPC Magelis platí, že jakýkoliv čelní panel může být použit s jakýmkoliv základním PC (obr. 1, obr. 2).

Základní iPC Magelis
Základní PC jsou k dispozici ve třech provedeních (small, medium a large), lišících se navzájem základní výbavou a zejména počtem zásuvných pozic s vnitřními sběrnicemi ISA a PCI. Bez výjimky všechny základní PC obsahují procesor Celeron 566 MHz, popř. Pentium III 850 MHz, paměť SDRAM 128 MB (rozšířitelnou na 512 MB), 20GB pevný disk, disketovou mechaniku aj. Provedení medium a large navíc obsahují mechaniku CD-ROM a volné zásuvné pozice ISA a PCI (u provedení small lze mechaniku CD-ROM a dodatečné zásuvné pozice dodat na přání). Napájecí blok PC lze dodat v provedení na 110/230 V AC nebo 24 V DC.

Co se týče komunikace, obsahují všechna provedení PC jeden paralelní a dva sériové komunikační porty (RS-232 a RS-422/485), dva porty USB, dva porty PS/2 pro externí klávesnici a myš, port VGA pro externí monitor a vestavěnou komunikační kartu Ethernet 10/100 Mb/s.

Obr. 2.

Z pohledu softwaru mají všechna PC instalován operační systém Windows 2000 Pro a všechny utility nutné pro nastavení PC a předního panelu.

Základní PC lze dodat také v sestavě s monitorovacím a ovládacím (SCADA) systémem VijeoLook, nebo dokonce s řídicím systémem PCX Premium (v provedení slot-PLC pro sběrnici ISA, včetně odpovídajícího vývojového prostředí PL7Pro).

Čelní panely iPC Magelis
Čelní panely řady iPC Magelis jsou konstruovány v provedení s krytím IP65 s membránou chránící před stříkající vodou. K dispozici jsou nejen čelní panely s displejem a klávesnicí nebo s dotykovou obrazovkou, ale i v kombinovaném provedení, nabízejícím obě funkce současně. Všechna tři uvedená provedení mají barevný podsvícený displej LCD TFT ve velikosti 12" SVGA (rozlišení 800 × 600) a 15" XGA (rozlišení 1 024 × 768).

Každý čelní panel dále obsahuje tzv. mouse track, infračervený port a port PS/2 pro připojení externí průmyslové klávesnice a myši.

Na čelním panelu přímo vedle displeje jsou umístěny signálky, které mj. informují operátora o správném chodu komunikace Ethernet TCP/IP. Jedním pohledem se tudíž lze přesvědčit o správnosti údajů zobrazených na displeji.

U panelu s klávesnicí, popř. kombinovaného, lze využít dvacet uživatelských funkčních kláves pro speciální naprogramované operace.

Obr. 3.

Příslušenství iPC Magelis
K uvedeným počítačům i čelním panelům rodiny iPC Magelis je k dispozici početné příslušenství, mj. také již zmíněné externí průmyslové klávesnice a myši. Využít lze také speciální stavebnicovou soupravu umožňující instalovat čelní panel ve vzdálenosti až 10 m od základního PC a dále řadu externích monitorů s úhlopříčkou displeje od 12" do 17" a rozlišením až 1 280 × 1 024 (obr. 3).

Souprava pro vzdálenou instalaci čelního panelu dovoluje použít velmi „mělký“ rozváděč (např. pro ovládací pulty strojů a strojních linek: hloubka vlastního předního panelu nepřesahuje 5 cm). Hloubka samotného základního PC je 8,4 až 25 cm v případě největšího modelu. Vlastní počítač však může být umístěn spolu s řídicím systémem v řídicím rozváděči na zcela jiném místě.

Kam pro další informace
Nová řada iPC Magelis je k dispozici za velmi zajímavé ceny, dále zvýhodněné při pořizování již zmíněných sestav se SCADA VijeoLook, popř. s řídicím systémem PCX Premium. Další, podrobnější informace lze nalézt na Extranetu automatizace http://www.aut.schneider-electric.cz. Stačí se jen zaregistrovat.

Ing. Martin Červinka

Schneider Electric CZ, s. r. o.

Technická podpora
tel.: 382 766 333
e-mail: tp@cz.schneider-electric.com

Praha - Thámova 13, 186 00 Praha 8
tel.: 281 088 111, fax: 224 810 849

Brno - Mlýnská 70, 602 00 Brno
tel.: 543 425 555, fax: 543 425 554

http://www.schneider-electric.cz

Inzerce zpět