Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Nová řada operátorských panelů společnosti Turck

V dnešní době se uživatelé automatizační techniky spoléhají na moderní operátorské panely (HMI), které mají vlastnosti podobné monitorům PC. Dělají dobře, protože dotykové displeje s integrovanými funkcemi PLC poskytují flexibilitu a nové způsoby programování zjednodušují obsluhu i aktualizaci přístroje. Dokonce i jednoduché světelné indikátory mohou být nahrazeny malými operátorskými panely, které jsou různorodější a vzhledem ke klesajícím cenám za výkonné mikroprocesory nejsou již tak nákladné. Po intenzivním průzkumu trhu se společnost Turck rozhodla rozšířit svůj sortiment o novou řadu HMI, která poskytuje nejen řídicí a vizualizační funkce, ale také dobré komunikační schopnosti. První z nových modelů VT250 byl uveden na trh při příležitosti veletrhu SPS/IPC/Drives 2009 v Norimberku.
 

Mnohostranné rozhraní

 
Operátorský panel typu VT250 má 5,7"dotykový displej (QVGA) s tenkovrstvými tranzistory (TFT) v kompaktním plastovém pouzdru. Jeho standardizované montážní rozměry (212 × 156 × 50 mm) umožňují uživateli použít toto nové HMI téměř okamžitě v různých úlohách. Důmyslně navržená zadní strana poskytuje nové možnosti. Na rozdíl od tradičních operátorských panelů má odtud uživatel přístup k paměťové kartě SD a záložní baterii zvenčí pouzdra, takže je může bez potíží vyměnit.
 
Dobře chráněný, zapuštěný sběrnicový port podporuje DeviceNet, CANopen a Profibus a dovoluje, aby byl kabel s devítikolíkovým konektorem veden ve stejném směru jako ostatní kabely. Na spodní straně je umístěn konektor pro napájení, komunikační port RS-232 a RS-485 (umožňující integraci čteček čárových kódů, světelných závor apod.) a přídavný port USB, který může být např. použit k instalaci nového firmwaru.
 

Všestranná řídicí jednotka netX

 
Nové HMI společnosti Turck má ještě další vylepšení: dva porty pro Real-Time Ethernet dovolují uživatelům instalovat operátorský panel do liniové topologie, což umožňuje pouze několik HMI na trhu. K tomu se využívá čip z řady netX od společnosti Hilscher, který může být nastaven jako řídicí (master) nebo řízená (slave) jednotka a umožňuje komunikaci prostřednictvím téměř všech sběrnic a sítě Real-Time Ethernet. Řídicí jednotka netX dovoluje připojit různá zařízení s rozhraním Profibus, Profinet, Devicenet, Ethernet/IP, Modbus/TCP, CANopen, EtherCAT – a dokonce mohou být v případě potřeby integrována i zařízení s komunikací Powerlink nebo Sercos. Tato řídicí jednotka je natolik pružná, že dovoluje, aby panel VT250 pracoval zároveň jako řídicí stanice (master) sítě Profibus a řízená stanice (slave) v síti Profinet nebo aby využíval téměř jakoukoliv jinou kombinaci sběrnicových a ethernetových protokolů.
 
Dvaatřicetibitový procesor RISC, 200 MHz nevyužívá celý svůj výkon pro komunikaci, ale zbývá mu dost rezerv na běh vizualizačního a řídicího softwaru QVIS (obr. 3) společnosti Hilscher. Software je perfektně přizpůsoben hardwaru, tudíž dovoluje plně využít výpočetní výkon procesoru. QVIS umožňuje uživateli vytvořit a upravit grafické uživatelské rozhraní a poskytuje všechny funkce moderního vizualizačního systému, jako je ovládání alarmů, správa receptur, ochrana heslem, ukládání historických dat, zobrazování trendů vývoje a simulace. Díky prostředí Codesys, které je také integrováno do VT250, pracují oba systémy dokonale – neboť Codesys SP je implementován do procesoru netX.
 

Podpora osvědčeného prostředí Codesys

 
Stejně jako programovatelné komunikační brány BL20 a BL7 nabízené společností Turck, podporuje i nový operátorský panel velmi populární programovací prostředí Codesys. Tato softwarová platforma nezávislá na hardwaru umožňuje uživatelům vytvořit svůj vlastní řídicí systém. Codesys, založený na mezinárodním standardu IEC 61131-3, podporuje všechny běžné programovací jazyky vyhovující tomuto standardu a poskytuje kompletní funkce – včetně překladačů – pro všechny běžné typy procesorů. Aplikační software vytvořený v prostředí Codesys může pracovat s téměř každým hardwarem.
 
VT250 je jedno z prvních automatizačních řešení podporujících Codesys V3. Tato verze kombinuje všechny osvědčené funkce softwaru a je vybavena i novými funkcemi, jako je objektově orientované programování PLC. Codesys V3 podporuje operační systém Windows CE pro jednoduché vizualizační úlohy, ale také grafický systém PCX pro komplexnější vizualizační úkoly.
 

Know-how pro řešení řídicích úloh

 
První model operátorského panelu společnosti Turck VT250 vyniká flexibilitou a komunikačními schopnostmi. Uživatel v něm získá vizualizační a řídicí funkce přizpůsobitelné danému řídicímu systému a schopnost komunikovat s téměř všemi sběrnicovými systémy i sítí Real-Time Ethernet. Nové HMI může být nastaveno jako master nebo slave – bez ohledu na směr komunikace. Pro vývoj operátorského panelu s příznivou cenou byla podstatná spolupráce se silným obchodním partnerem, firmou Hilscher, a využití standardu Codesys. V budoucnu se počítá také s podporou standardu FDT/DTM.
 
V rámci svých bezplatných služeb zpracuje společnost Turck návrh řešení, předloží cenovou nabídku a vyzkouší funkci systému u zákazníka. Při realizaci dodá kompletní hardware a software, uvede systém do provozu a napojí ho na informační systém zákazníka.
Ing. Miloš Kubík, Turck s. r. o.
 
Obr. 1. Moderní čtyřkombinace společnosti Turck
Obr. 2. Programování v prostředí Codesys
Obr. 3. Software QVIS dovoluje vytvořit grafické vizualizační prostředí