Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Nová řada kompaktních ventilů S10

číslo 3/2003

Nová řada kompaktních ventilů S10

Na mezinárodním specializovaném veletrhu montážní a manipulační techniky Motek v Sinsheimu (SRN) uvedla firma Hoerbiger--Origa na trh novou typovou řadu kompaktních ventilů určených pro moderní prvky průmyslové automatizace. Malé rozměry, malá hmotnost, velký průtok, vysoká energetická a finanční efektivita – to jsou parametry, které odpovídají současným požadavkům konstruktérů i koncových uživatelů.

Rozsáhlý standardní program pneumatických systémů se tak rozšířil o další ventily s velkým výkonem. Tím firma Hoerbiger-Origa jako dodavatel pneumatických prvků doplňuje mezeru ve svém výrobním programu v souladu se strategií vyjádřenou mottem „průmyslová pneumatika šitá na míru“.

Obr. 1.

Nové ventily řady S10 mají tyto vlastnosti:

  • malé rozměry,
  • kompaktní design a malou hmotnost (do 0,1 kg; v důsledku toho se ventily snadno montují),
  • velký průtok (do 650 l/min v konfiguraci 5/2),
  • velkou přesnost při zachování bezúdržbového provozu,
  • energeticky úsporný provoz (spotřeba elektrického ovládání je max. 2,8 V·A),
  • nízkou cenu.

Ventily S10 jsou konstruovány jako rozdělovací šoupátkové ventily a jsou dodávány v různých provedeních: se závitem G1/8" nebo s rychloupínacím systémem pro plastové hadice, v konfiguraci 2 × 3/2, 5/2 nebo 5/3 (konfigurace 2 × 3/2 je dvojitý ventil v jednom tělese), s pneumatickým nebo elektrickým ovládáním (u elektrických ventilů je standardně ruční pomocné ovládání, napájecí napětí je od 24 do 230 V AC nebo od 12 do 110 V DC), v monostabilním nebo bistabilním provedení, s indikační LED (jako varianta jen u elektricky ovládaných ventilů) nebo bez ní.

Pneumaticky ovládaný rozváděč je dodáván v monostabilním provedení se zpětnou pružinou, rovněž je k dostání v bistabilní variantě jako impulsní ventil s diferenciálním pístem nebo bez něj.

Obr. 2.

Elektrický ovládaný rozváděč je také v monostabilním a bistabilním provedení, podle volby s diferenciálním pístem (pro přednostní postavení) nebo bez něj. Je možné připojit vnější ovládací tlakový vzduch. Na přání jsou dodávány jednotlivé ventily s piezoelektrickým ovládáním, které je vhodné pro použití v prostředí s nebezpečím výbuchu (EEx iaIICT6). Krytí ventilů je IP65.

Ventil S10 může být montován v libovolné poloze. Ventily lze skládat jako moduly na jednu společnou lištu RPS do ventilového bloku. Při tomto způsobu montáže a běžném elektrickém připojení je možné použít až šestnáct ventilů na lištu se společným přívodem tlakového vzduchu. Podobná kombinace je úsporná a přehledná především při řešení komplexního zadání a výrazně redukuje náklady na hadicové propojení. Kanálovým rozdělovačem je možné lištu rozdělit do libovolného počtu sekcí, které lze napájet od sebe oddělenými zdroji tlaku. Elektromagnetické cívky jsou zaměnitelné a tím se snižují náklady na skladové položky a servisní prostoje.

Ještě vyššího stupně integrace ventilového bloku (ostrovu) lze dosáhnout např. použitím společného elektrického připojení. Jako elektrické rozhraní může být použit mnohapólový konektor nebo připojení na běžně používané provozní sběrnice, jako např. Profibus DP, Interbus S, CANOpen a AS-I.

Základní provedení je nyní již na trhu a další rozšířené varianty budou následovat v průběhu několika měsíců.

(Fluidtechnik Bohemia)

Fluidtechnik Bohemia, s. r. o.
Olomoucká 87
627 00 Brno
tel./fax: 548 426 811, 548 213 233–5
e-mail: brno@fluidbohemia.cz
http://www.fluidbohemia.cz

Inzerce zpět