Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Nová řada kompaktních regulátorů – snadná obsluha, brilantní displej

Novou řadu regulátorů Jumo cTtron tvoří tři volně konfigurovatelné kompaktní regulátory ve formátu DIN pro univerzální použití (obr. 1). Regulátory mohou být využívány k regulaci teploty, tlaku a dalších fyzikálních veličin v režimu spínané nebo spojité regulace. Vzhled regulátorů s ergonomicky tvarovaným a velmi plochým čelním panelem pozvedne estetickou úroveň každého stroje, zařízení či obslužného pultu.
 

Komfortní obsluha a nastavení

Dva brilantní jasně svítící displeje LED si získají obsluhu nejen svou čitelností z každého zorného úhlu, nýbrž také flexibilitou mnohostranných funkcí, mezi které patří blikající textové zobrazení při zvláštních událostech nebo automatické přepínání žádané a časové hodnoty při startu časovače. Sedm diod LED signalizuje různé stavy, např. ruční provoz, rampovou funkci a provoz s časovačem.
 
Jasná koncepce obsluhy a volně konfigurovatelná obslužná úroveň redukují množství parametrů a současně zvyšují uživatelskou flexibilitu. Tento koncept završuje volně programovatelné funkční tlačítko. Přístroj se konfiguruje pomocí tlačítek na čelním panelu nebo pohodlně a přehledně pomocí nastavovacího (setup) programu. Použití tohoto programu přinese uživateli úsporu času, eliminuje chybná nastavení a umožní dokumentovat konfigurační data a procesní hodnoty zařízení při jeho uvádění do provozu.
 

Funkce pro všestranné použití

Již základní provedení obsahuje funkci samooptimalizace, rampovou funkci, ruční provoz, zpoždění po zapnutí k síti, dva limitní komparátory, obsáhlé časovací funkce a čítač provozních hodin.
 
Každý přístroj má k dispozici volně konfigurovatelný univerzální měřicí vstup pro odporové teploměry, termočlánky a unifikované signály. Dále je možné využít dva reléové výstupy, jeden binární vstup a rozhraní pro nastavování (setup). Každý typ lze objednat s rozšířením o další relé nebo analogový výstup a rozhraní RS-485.
 
K elektrickému připojení je určena násuvná svorkovnice se šroubovými svorkami krytými proti neúmyslnému dotyku, což zaručuje rychlou montáž nebo výměnu přístroje.
 

Dodávky přístrojů

Výrobcem regulátorů cTtron popsaných v tomto článku je společnost Jumo, která má na skladě jejich četné verze pro nízké i malé napájecí napětí, což zákazníkům zaručuje snadnou dostupnost výrobků a krátké dodací termíny. Tím se snižují jejich náklady na skladování a zkracují neplánované prostoje.
 
Vedle řídicí a regulační techniky dodává společnost Jumo také obrazovkové zapisovače a široký sortiment měřicí techniky (snímače tlaku, teploty, vlhkosti), analyzační techniky a elektroniky.
 
Michal Šteflíček,
JUMO Měření a regulace s. r. o.
 
Obr. 1. Kompaktní regulátory Jumo cTron
Obr. 2. Blokové schéma regulátorů cTtron
Obr. 3. Obrazovka nastavovacího programu