Aktuální vydání

celé číslo

12

2021

Automatizace v chemickém a petrochemickém průmyslu

Průtokoměry a regulační ventily

celé číslo

Nová norma ISA pro oblast informační bezpečnosti v průmyslu

Standardizační institut USA (ANSI) schválil druhou z řady norem ISA99 týkajících se informační bezpečnosti automatizačních a řídicích systémů používaných v průmyslu. Nová norma, ANSI/ISA-99.02.01-2009 Establishing an Industrial Automation and Control Systems Security Program, popisuje jednotlivé prvky vytvářející systém pro zajištění informační bezpečnosti (cyber security) a poskytuje návod, jak splnit požadavky na ně kladené. Předměty zájmu jsou principy, obvyklé postupy, provozní předpisy a personál. „Norma je velmi důležitá tím, že shrnuje názory na správy v oblasti informační bezpečnosti v průmyslu zastávané odborníky z předních společností a organizací z celého světa,“ vysvětluje Jim Gilsinn z NIST, vedoucí editor nové normy.
 
Nová norma následuje po předloňském vydání první normy celé řady, ANSI/ISA-99.00.01-2007, základního dokumentu definujícího hlavní pojmy, dílčí terminologii a modely. Připravované doplňkové normy řady ISA99 budou věnovány způsobu používání bezpečnostního programu poté, co byl sestaven a zaveden, a technickým požadavkům na automatizační a řídicí systémy v průmyslu.
 
Jako norma USA fungují normy řady ISA99 také jako základ stejnojmenné řady norem IEC 62443, zpracovávané pracovní skupinou IEC TC65 WG10 Security for industrial process measurement and control – Network and system security.
 
Dalším důležitým prvkem v průkopnické práci organizace ISA v oblasti informační bezpečnosti automatizačních a řídicích systémů je ISA Security Compliance Institute, jehož úkolem bude zjišťovat, zda příslušné produkty a systémy odpovídají normám pro informační bezpečnost, a podporovat jejich použití v průmyslu. Kompatibilní produkty a systémy budou moci nést označení ISA-Secure, okamžitě informující jejich majitele, integrátory i kupující o jejich bezpečnosti (viz www.isa.org/ISASecure).
 
Členové organizace ISA si mohou novou normu bezplatně stáhnout z www.isa.org/standards
[ISA InSide Automation Daily, 9. února 2009.]

(sk)