Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Nová generace řídicích systémů pro elektrárny

číslo 7/2006

Nová generace řídicích systémů pro elektrárny

Společnost Siemens loni uvedla na trh řídicí systém Siemens Power Plant Automation – T3000 (SPPA T3000), představující novou generaci řídicích systémů určených pro elektrárny. Od loňského roku získala na tento systém 34 zakázek a šest projektů s tímto systémem již bylo uvedeno do provozu. Zajímavou referencí z bezprostřední blízkosti České republiky je realizace nové jednotky v hnědouhelné elektrárně v polském Patnowě o celkovém výkonu 460 MW.

Obr. 1.

Řídicí systém SPPA – T3000 má integrované webové funkce, jako komunikační sběrnici používá duální průmyslový Ethernet a uživatelům nabízí soubor distribuovaných softwarových komponent vyvinutých s použitím prostředků jazyka Java. Mezi jeho přednosti rovněž patří maximální využití standardních průmyslových komponent a hardwarově nezávislé programové prostředky.

Dalšími významnými vlastnostmi řídicího systému SPPA – T3000 je použití procesorových jednotek Siemens Simatic S7, redundantní sběrnice Profibus-DP a lokálních i vzdálených modulů I/O. Společnost Siemens navíc pokračuje v intenzivním vývoji systému, zahrnujícím např. integraci dalších komunikačních sběrnic.

Systém nabízí řešení pro každou část výroby energie, její distribuce a řízení energetických zdrojů. Obsahuje tři hlavní oblasti: T3000 pro vlastní automatizaci procesů, P3000 pro optimalizaci výrobních bloků a M3000 pro management řízení energetických zdrojů jako jednotného výrobního celku. Každá oblast zahrnuje sady jednotlivých modulů, které lze přizpůsobit specifickým požadavkům zákazníka.

Siemens, s. r. o., tel.: 233 033 303, e-mail: siemens.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz