Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Nová generace logického modulu LOGO!

číslo 6/2003

Nová generace logického modulu LOGO!

Na mezinárodním veletrhu Hannover Messe 2003 prezentovala firma Siemens novou generaci logického modulu LOGO!. Modul byl poprvé představen již v roce 1996 a od té doby doznal mnohých vylepšení. Předností nově představované řady je mnohem větší výkon, rychlost, rozšířená paměť a další zajímavé funkce.

Trocha historie

Nová řada je již pátou generací tohoto úspěšného logického spínacího a řídicího modulu. Siemens byl první, kdo s tímto jednoduchým, avšak výkonným řešením pro malé aplikace přišel na trh. LOGO! tak může zabezpečit funkci několika časových nebo impulsních relé, má čítače, logické funkce, komparátory a několik speciálních funkcí.

Obr. 1.

LOGO! je určeno pro ty nejjednodušší aplikace, jako je např. osvětlení v budovách, řízení dveří a závor, vytápění, zavlažování, řízení čerpadel a kompresorů, ovládání výtahů apod. Vyžaduje-li aplikace tři nebo více relé, je vhodné zvážit použití modulu LOGO!. Tento malý, avšak výkonný logický modul v sobě skrývá nejen osm vstupů a čtyři výstupy (které je možné rozšířit až na 24 vstupů a 16 výstupů), ale k dispozici jsou také analogové vstupy. Speciální rozšiřovací modul umožňuje dokonce přímé připojení odporových teploměrů Pt100 bez dalších převodníků. Existuje i možnost komunikace s více moduly, popř. s vyššími řídicími systémy pomocí sběrnice AS-interface, EIB nebo LON.

Nové funkce

Ve svých začátcích bylo LOGO! určeno jen pro ty nejjednodušší logické a časové funkce. Časem přibývaly další speciální vlastnosti a dokonce i možnost komunikace. S každou generací se vylepšoval vývojový software. Řada s typovým označením 0BA3 přinesla zásadně novou myšlenku. Jeho modulární struktura umožňovala sestavit vlastní konfiguraci modulu přesně podle požadavků aplikace. S použitím modulárního LOGO! již uživatel nemusí platit za vstupy a výstupy, které nepoužije, nebo naopak, nestačí-li mu integrované vstupy a výstupy, může LOGO! rozšířit až na 24 vstupů, 16 výstupů a až 8 analogových vstupů.

Vývojoví inženýři šli ještě dál. Nejnovější řada s označením 0BA4 má dvojnásobnou kapacitu paměti pro uložení až 130 bloků programu. To však zdaleka není jediná novinka. Vylepšeny byly víceméně všechny stávající funkce a čtyři nové funkce byly přidány. Každá logická funkce může mít nyní až čtyři vstupy (oproti třem ve starší řadě) a před každý logický vstup je možné předřadit jeho negaci, která nezabírá žádné místo v paměti. Nové LOGO! nemá žádná programová omezení. Lze použít libovolný počet časových funkcí, analogových spínačů, čítačů apod.

Nově je možné v programu použít funkci posuvného registru, analogovým signálem lze nastavit hodnotu čítače nebo komparátoru. Nová funkce analogového zesilovače umožňuje normalizovat analogové signály. Otevírají se tak další možnosti použití modulu LOGO! i pro zpracování analogových hodnot.

Použitím nového 32bitového procesoru dosáhli vývojoví inženýři až desetinásobného zrychlení oproti starší generaci. Žádný podobný logický modul nevyužívá tak výkonný procesor. Firmware modulu byl kompletně přepracován a optimalizován pro velký výkon. Nová generace LOGO! nyní dokáže zpracovat programový cyklus do 1 ms!

Zobrazovací jednotka a klávesnice

LOGO! má zbrusu nový displej, na který se vejde až 4 × 12 znaků. V praxi uživatelé jistě ocení, že displej je podsvětlený. V jednom řádku je možné kombinovat jak text, tak hodnotu proměnné. Parametry je možné měnit přímo na obrazovce v průběhu vykonávání programu. Inovována byla i klávesnice. Nově může každé LOGO! využít čtyři klávesy na modulu jako další čtyři vstupy. Uživatel tak nemusí pro ovládání procesu používat další tlačítka.

Vývojový software

S novou řadou LOGO! přichází i nová verze vývojového prostředí LOGO!Soft Comfort 4.0. I přes mnohá vylepšení a spoustu nových funkcí zůstává software jednoduchý a pro uživatele přívětivý. Na výběr jsou dva editory – funkční bloky (FBD) nebo kontaktní schéma (LD). Celý proces programování znamená pouze spojení jednotlivých bloků. Za několik minut tak lze naprogramovat i složitou aplikaci. A nejen to. V předchozích verzích bylo možné vytvořený program pouze simulovat, nyní má simulace nové možnosti a užitečnou novinkou je monitorování a testování programu on-line.

Programátory potěší nová lišta, která zobrazuje všechny funkce v podobě přehledného instrukčního stromu. Blokům je možné přiřadit název (na rozdíl od pouhého čísla v předchozích verzích), zdokonalen byl i algoritmus pro automatické kladení bloků při převodu (upload) projektu z modulu LOGO! do PC. Nový software LOGO!Soft Comfort 4.0 zůstává přehledný a je prostě dokonalý.

Zhodnocení

Nová generace modulu LOGO! s typovým označením 0BA4 je rozhodně velkým krokem vpřed ve vývoji malých řídicích systémů. Uživatelům nabízí nejen přehlednost a jednoduchost, ale také obrovský počet možného použití, výkonné funkce, možnost zobrazení procesu na vestavěném displeji a spoustu dalších možností. Nová verze vývojového softwaru LOGO!Soft Comfort 4.0 je příjemná a má nové funkce včetně on-line monitorování běhu programu. Software přitom zůstává stále jednoduchý a uživatelsky vstřícný.

Za zmínku jistě stojí i skutečnost, že všechna tato vylepšení dostane zákazník s novou generací LOGO! za stále stejnou cenu. Více informací zájemci najdou na internetových stránkách malých řídicích systémů Siemens http://www.siemens.cz/micro

Ing. Tomáš Halva,
(tomas.halva@siemens.com)

Siemens, s. r. o.
Technická 15
616 00 Brno
http://www.siemens.cz/micro

Inzerce zpět