Aktuální vydání

celé číslo

03

2023

Automatizace strojírenské výroby

HMI a operátorské panely

celé číslo

Nizozemsko partnerskou zemí Hannover Messe 2014

Nizozemsko bylo jmenováno partnerskou zemí veletrhu Hannover Messe 2014 (7. až 11. duben 2014). Jakožto technicky vyspělá země s rozvinutým exportem využije Nizozemsko tento veletrh k propagaci svých vynikajících obchodních schopností. „Nizozemsko a Německo – to je tandem postavený na blízkých a úspěšných hospodářských vztazích, které se na Hannover Messe 2014 ještě posílí,“ prohlásil Dr. Jochen Köckler, člen správní rady Deutsche Messe. „Nizozemsko je vytrvalým inovátorem v oblasti strojů a zařízení, stejně jako v technice pro energetiku. Je také velmi dynamickým vývozcem a jedním z klíčových obchodních partnerů německého průmyslu – zkrátka ideální partnerskou zemí předního světového průmyslového veletrhu.“

Nizozemsko se na Hannover Messe představí s mottem Zahraniční obchod vytváří domácí pracovní místa. Nizozemská vláda projekt partnerské země výrazně podporuje a bude dělat vše pro jeho úspěšnou účast. Díky velmi specializovaným malým a středním podnikům je strojírenství v Nizozemsku nejrychleji rostoucím průmyslovým odvětvím s předpokládaným osmiprocentním růstem obratu v roce 2013.

Vzhledem k malému domácímu trhu je export hnací silou nizozemského hospodářství. Od ledna do listopadu 2012 činil export přibližně 470 miliard eur a meziročně vzrostl o 17 %. Podle odhadů by měl vývoz strojírenských výrobků a služeb růst do roku 2020 meziročně o 4,5 %.

V roce 2012 bylo Nizozemsko druhým největším obchodním partnerem Německa s příjmy ze zahraničního obchodu ve výši 157,5 miliardy eur. Objem nizozemského vývozu do Německa tento rok vzrostl až na 86,6 miliardy eur, což je 9,5 % veškerého německého dovozu. Vzájemný obchod mezi oběma zeměmi tvoří téměř 30 % hrubého národního produktu Nizozemska.

Nizozemsko je tradičně významným vystavovatelem na Hannover Messe. Zatímco počet vystavovatelů zůstal v několika posledních letech konstantní (přibližně 100 firem), výstavní plocha obsazená nizozemskými vystavovateli se stále rozšiřuje. Očekává se, že v důsledku projektu partnerské země účast nizozemských firem na Hannover Messe výrazně a trvale posílí. „Zkušenosti ukazují, že velká část nových vystavovatelů, kteří se prezentují v rámci projektu partnerské země, se na veletrh do Hannoveru vrací i v následujících letech,“ řekl Dr. Jochen Köckler.                          

(ev)