Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

NETLink PRO Compact – nová brána propojuje Profibus a Ethernet

Profibus je dnes v automatizační technice rozšířený standard pro sběrnicovou komunikaci. Umožňuje dosáhnout rychlosti až 12 Mb/s, což je postačující pro většinu úloh v praxi.
 
Síť Profibus se používá pro spojení čidel a akčních členů s řídicím systémem nebo pro spojení několika řídicích systémů navzájem. V rozsáhlejších systémech je pro spojení strojů a počítačů používán nejen Profibus, ale i Ethernet. Ethernetové brány od firmy Systeme Helmholz GmbH jsou vhodným řešením pro propojení obou komunikačních sítí.
 

Výkonné nástroje pro profesionální práci

 
Nový NETLink® PRO Compact (obr. 1) je logickým pokračovatelem vývoje skupiny komunikačních bran NETLink od firmy Systeme Helmholz GmbH, které se úspěšně používají již pět let. Brána NETLink PRO Compact nabízí přesně to, co její jméno slibuje: PRO značí profesionální ethernetovou bránu s více funkcemi, než mají předchozí typy, jež umožňují bránu použít ve značně rozšířeném spektru úloh, a Compact označuje malé a tzv. chytré provedení. Nejnovější produkt ze skupiny bran NETLink od firmy Helmholz tak obsahuje všechny výkonné nástroje pro profesionální práci.
 
Programování, vizualizace, získávání dat a vzdálená diagnostika jsou jen některé z velmi dobře známých úloh, kde ethernetové brány nacházejí své uplatnění. Nový NETLink PRO Compact se připojuje přímo na rozhraní Profibus (obr. 2).
V případě, že je brána NETLink připojena na aktivní prvek v síti Profibus, napájení pro svůj provoz si bere přímo z této sítě. Při připojení na pasivní zařízení je nutné ji dodatečně napájet 24 V. Bránu je možné do PC, díky automatické detekci MDI/MDIX, připojit přímo, bez kříženého kabelu.
 
NETLink PRO Compact lze velmi jednoduše zkonfigurovat – dodávaný software automaticky nainstaluje soubory (ovladače) potřebné pro správnou funkci adaptéru s inženýrskými programy pro S7.
 

Přístup na dálku

 
NETLink PRO Compact obsahuje webové rozhraní, které se používá pro konfiguraci a diagnostiku zařízení. Automatická detekce protokolu RFC 1006 (ISO on TCP) poskytuje možnost komunikace s jinými softwarovými nástroji bez nutnosti instalovat další ovladače.
 
NETLink PRO Compact umožňuje přístup na dálku. Obvykle je adresován klasickým tzv. dial-up routerem. Nová funkce brány NETLink dovoluje blokovat nebo omezit přístup do připojeného PLC. Přístupová práva se nastavují ve webovém rozhraní.
 
NETLink PRO Compact zároveň obsahuje konfigurační nástroj NETLink WebService. Tento nástroj umožňuje jednoduchou vizualizaci s použitím HTML a díky němu je možné vizualizaci provozovat v kterémkoliv webovém prohlížeči.
 

Závěrem

 
Ethernetové brány jsou standardním vybavením mnoha zařízení automatizační techniky. Nový NETLink PRO Compact je velmi výkonná komunikační brána v kompaktním provedení. Lze ji použít jak pro lokální konfiguraci, tak i pro vzdálenou správu prostřednictvím ethernetové sítě. Vzhledem k jednoduché konfiguraci a uživatelsky příjemnému ovládání se NETLink PRO Compact stává ideálním prostředkem pro komunikaci Profibus – Ethernet – PC.
 
Obr. 1. Komunikační brána NETLink PRO Compact
Obr. 2. Možnosti použití komunkační brány NETLink PRO Compact