Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Několika větami

 • Austin (USA), 26. 3.2010 – Společnost Emerson Process Management (www.emersonprocess.com) uzavřela smlouvu se společností Lukoil Group na dodávky zařízení, softwaru a služeb pro modernizaci třinácti rafinerií a petrochemických závodů v Rusku a východní Evropě. Dodávky jsou plánovány průběžně do roku 2014.
 • Havlíčkův Brod, 30. 3. 2010 – S platností od 31. 3. 2010 došlo ve vedení společnosti B:TECH, a. s. (www.btech.cz), ke změnám v obsazení představenstva a dozorčí rady. Do funkce člena dozorčí rady se vrátil zakladatel a majitel společnosti Ing. Antonín Urban. Členem dozorčí rady voleným zaměstnanci byl 19. 2. 2010 zvolen Ing. Petr Berger.
 • Praha, 31. 3. 2010 – Kontrakt v hodnotě přes 40 milionů korun, jehož předmětem jsou návěstidla pro Syrskou železnici, uzavřela společnost AŽD Praha (www.azd.cz) s finskou Nokia Siemens Network. Návěstidla české výroby, která musela projít mimořádně přísnými zkouškami, budou využita ve 37 stanicích především na nejfrekventovanějších tratích na severu Sýrie. Společnost AŽD usiluje o další zakázku v Sýrii, a to na dodávku zabezpečovacího a komunikačního zařízení pro 30 km dlouhou železniční trať spojující Damašek s mezinárodním letištěm.
 • Praha, 1. 4. 2010 – Byl zahájen šestý ročník dražby on-line výtvarných prací, jejichž autory jsou děti z dětských domovů. Do projektu se může zapojit každý prostřednictvím internetových stránek www.vlakstesti.cz až do 31. května 2010. Získané finanční prostředky z aukce obrázků putují na bankovní účet dětského domova, odkud pochází malíř vydraženého díla, a jsou použity na jeho osobní potřeby. Akci podporují společnosti Siemens, s. r. o., a České dráhy, a. s.
 • Praha, 9. 4. 2010 – Český průmysl vykázal v únoru po loňských dvouciferných propadech meziroční růst o 7 %, ovšem v porovnání s lednem letošního roku se mírně propadl. „Křehkost oživení dokládá meziměsíční pokles průmyslu o 0,3 % a slabý růst tržeb, které oproti mimořádně slabému loňskému únoru vzrostly jen o 1,4 %,“ uvedl Oldřich Körner, analytik Svazu průmyslu a dopravy ČR (www.spcr.cz). K obnovenému meziročnímu růstu přispívá zejména výroba motorových vozidel, která nepotvrzuje obavy z propadu výroby po skončení „šrotovného“. Naopak strmě se propadá stavebnictví. „Vývoj zakázek ukazuje, že tahounem je vnější poptávka, což potvrzují i výsledky zahraničního obchodu. Domácí poptávka je však stále relativně slabá,“ uvedl Oldřich Körner.
 • Praha, 9. 4. 2010 – Společnosti Siemens, (www.siemens.cz), a Eltodo EG (www.eltodo.cz), se dohodly na změně majetkové struktury ve společném podniku Eltodo dopravní systémy, s. r. o. Společnost Eltodo EG odkoupila 51% podíl Siemens v tomto podniku, a stala se tak jeho stoprocentním vlastníkem.
 • Verl (SRN), 19. 4. 2010 – Společnost Beckhoff Automation (www.beckhoff.de) uzavřela obchodní rok 2009 s obratem celosvětově 236 milionů eur; to je ve srovnání s předchozím rokem pokles o 15 %. Předběžné výsledky za první čtvrtletí 2010 však signalizují počínající oživení.
 • Cleveland (USA), 20. 4. 2010 – Oživení světové ekonomiky, zvláště v Asii, označuje společnost Eaton Corp. (www.eaton.com) za hlavní příčinu růstu svého obratu o 10 % (z toho 5 % je organický růst a 5 % vliv vývoje kurzů světových měn) v prvním čtvrtletí 2010 ve srovnání s prvním čtvrtletím 2009. Čistý zisk dosáhl 155 milionů USD, zatímco ve stejném období roku 2009 vykázala společnost ztrátu 50 milionů USD.
 • Praha, 21. 4. 2010 – Kampaň s názvem Sestroj stroj! má za cíl zviditelnit a představit Fakultu strojní Českého vysokého učení technického v Praze, která se potýká s malým zájmem o studium ze strany středoškoláků. Soutěžící středoškolští studenti, kteří se zaregistrují na www.sestrojstroj.cz, budou skládat v animované garáži součásti automobilu tak, aby ani jedna nechyběla a automobil byl funkční. Hlavní motivací pro účast v soutěži je výhra – zájezd na závodní okruh v anglickém Bedfordu, kde bude mít výherce možnost zkusit si jízdu ve skutečných závodních vozech. Soutěž probíhá do 31. května 2010.
 • Curych (Švýcarsko), 22. 4. 2010 – V prvním čtvrtletí roku 2010 poklesly zakázky společnosti ABB o 19 % ve srovnání se stejným obdobím fiskálního roku 2009. Je to důsledek poklesu objemu velkých objednávek (v hodnotě nad 15 milionů USD) oproti jejich rekordní výši v loňském roce. Zakázky ve většině oborů ABB s krátkým cyklem ovšem byly na stejné úrovni nebo vyšší, a to díky rostoucí poptávce průmyslu. Běžné zakázky (v hodnotě pod 15 milionů USD) vykázaly nárůst.
 • Morris Township (USA), 23. 4. 2010 – Společnost Honeywell (www.honeywell.com) oznámila, že za první čtvrtletí 2010 vzrostl její objem prodeje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 3 % na 7,8 miliardy USD. V oblasti automatizace a řízení byl nárůst 4 %, a to zejména díky růstu prodeje v rozvojových zemích, celkovému oživení průmyslu a zájmu o nové a inovované produkty, které společnost Honeywell uvedla na trh.
 • Praha, 27. 4. 2010 – Společnost Microsoft ve spolupráci se společností ChangeBASE představila nový nástroj pro malé a střední podniky, který jim umožní otestovat kompatibilitu starších aplikací s operačním systémem Windows 7 Professional. Tato on-line aplikace s názvem AOK for Small and Midsize Businesses (www.aok4smb.com) zároveň podává informace o tom, jak postupovat při případném požadavku na zajištění kompatibility nového operačního systému s danou aplikací. Nástroj, ve kterém si mohou uživatelé své aplikace otestovat, bude dostupný až do konce července 2010 zdarma.
 • Brno, 27. 4. 2010 – Po úspěchu pilotní výzvy projektu na podporu spolupráce vědy a výzkumu vyčlení město Brno i v letošním roce finanční prostředky na vznik a rozvoj partnerství firem s vědecko-výzkumnými institucemi v podobě tzv. inovačních voucherů. Firmy z celé České republiky mohou o dotaci v maximální výši 150 tisíc korun požádat do 17. června 2010 na stránce www.inovacnivouchery.cz. Ke spolupráci si mohou vybrat kromě čtyř brněnských univerzit i některý z participujících ústavů Akademie věd ČR. Plánovanou zakázku podnikatel nejprve předjedná s partnerem z výzkumné instituce a získanou nabídku vloží přímo do žádosti on-line. Výběr proběhne stejným způsobem jako při pilotní výzvě, tedy losováním.
 • Milwaukee (USA), 28. 4. 2010 – Společnost Rockwell Automation (www.rockwellautomation.com) oznámila výsledek za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2010. Obrat 1 164,5 milionu USD je o 10 % vyšší než obrat ve stejném období roku 2009 a o 9 % vyšší než v prvním čtvrtletí 2010.
 • Mladá Boleslav, 29. 4. 2010 – Škoda Auto dodala zákazníkům v prvním čtvrtletí letošního roku 178 900 vozů, což je o čtvrtinu více než ve srovnatelném období roku 2009. Provozní výsledek Škoda Auto činil 2,6 miliardy korun, což ve srovnání s prvními třemi měsíci roku 2009 představuje podstatné zlepšení (787 mil. Kč v roce 2009). Za zvýšením počtu dodávek stojí především růst čínského trhu se 42 700 vozy (+121,9 %) a pozitivní vývoj ve střední Evropě s 28 000 vozy (+12,9 %).
 • Praha, 29. 4. 2010 – Společnost ČEZ představila pilotní projekt „Smart Region“, který předpokládá, že ČEZ v průběhu pěti let investuje půl miliardy korun do zavedení a testování inteligentní distribuční sítě města Vrchlabí. V rámci tohoto projektu ČEZ do roku 2015 vybaví zhruba 4,5 tisíce vrchlabských domácností a podniků inteligentními měřidly energie, vybuduje infrastrukturu pro elektromobilitu, instaluje prvky automatizace a monitoringu distribuční sítě a efektivně zapojí do sítě lokální výrobní zdroje energie.
 • Zurich (Švýcarsko), 30. 4. 2010 – Společnost ABB (www.abb.com) otevřela v Lenzburgu (Švýcarsko) nový závod na výrobu vysokonapěťových polovodičových součástek. ABB posiluje své aktivity v tomto segmentu trhu; s tím souvisí i nedávno oznámená akvizice české společnosti Polovodiče (viz str. 22).