Aktuální vydání

celé číslo

02

2024

Amper 2024

celé číslo

Několika větami

  • Rueil-Malmaison (Francie), 3. 2. 2010 – Společnost Schneider Electric, jako součást konsorcia ENEX, podepsala smlouvu s radnicí města Ašchabad (600 000 obyvatel) v Turkmenistánu, jejímž předmětem je zlepšení spolehlivosti městské elektrické sítě. Smlouva byla podepsána v průběhu návštěvy  turkmenského prezidenta Berdimuhamedova ve Francii.
  • Espelkamp (SRN), 3. 2. 2010 – Současná viceprezidentka společnosti Harting KGaA Margrit Hartingová oslavila své 65. narozeniny. Tato významná podnikatelka je také výraznou osobností kulturního a společenského života regionu východního Vestfálska.
  • Curych (Švýcarsko), 4. 2. 2010 – ABB a IBM uzavřely novou smlouvu, jejímž předmětem je transformace infrastruktury informačních systémů ABB v sedmnácti státech Evropy, Severní Ameriky a Asie a Tichomoří. IBM poskytne servery, řízení sítě a také služby pro koncové uživatele a help desk pro většinu infrastruktury informačních systémů ABB.
  • Krnov, 10. 2. 2010 – Společnost Dalkia Česká republika slavnostně uvedla do provozu nový biokotel, který je určen pro 100% spalování biomasy a používá se pro výrobu tepelné a elektrické energie. Jeho jmenovitý parní výkon je 35 t/h, vykazuje účinnost přes 90 % a ročně spálí přibližně 80 tisíc tun biomasy. Vedle dřevní štěpky, kůry a pilin je schopen spalovat také další druhy biomasy, jako jsou různé druhy šrotu, šťovík uteuša a jiné.
  • Stuttgart (SRN), 12. 2. 2010 – Úroveň investic do výzkumu a vývoje ve firmě Bosch zůstala v krizovém roce 2009 na stejné úrovni jako v roce 2008. Bosch do této oblasti investoval 3,8 miliard eur. Díky tomu se nesnížil ani počet patentů, podaných patentových přihlášek a užitných vzorů. Vedení společnosti Bosch považuje investice do výzkumu a vývoje za podstatné z hlediska budoucnosti firmy.
  • Praha, 16. 2. 2010 – ČEZ Distribuce, a. s., obdržela výzvu společnosti ČEPS, a. s., k zastavení udělování kladných stanovisek k žádostem o připojení nových výroben – fotovoltaických a větrných elektráren. Vedení společnosti ČEZ Distribuce, a. s., rozhodlo s okamžitou platností výzvě vyhovět. Jako hlavní důvod společnost ČEPS uvádí překročení bezpečného limitu výkonu připojených a již odsouhlasených výroben elektrické energie do elektrizační soustavy České republiky.
  • Curych (Švýcarsko), 16. 2. 2010 – Společnost ABB získala zakázku v objemu 107 milionů USD od společnosti SNEL (Société Nationale d’Électricité) z Demokratické republiky Kongo na modernizaci klíčových zařízení elektrického vedení velmi vysokého napětí o délce 1 700 km, které spojuje vodní elektrárnu Inga Falls na řece Kongo s důlní oblastí Katanga na jihovýchodě země.
  • Redmond (USA), 17. 2. 2010 – Společnost Microsoft Corp. a organizace IEEE podepsaly smlouvu o spolupráci, jejímž cílem je pomoci studentům technických oborů dosáhnout jejich profesionálních ambicí. Společnost Microsoft zpřístupní studentům – členům IEEE, systém elektronického vzdělávání (e-learning) a knihovnu MSDN Academic Alliance a usnadní jim přístup ke svým vývojovým nástrojům. IEEE se bude podílet na studentské soutěži Imagine Cup 2010, pořádané společností Microsoft.
  • Curych (Švýcarsko), 18. 2. 2010 – Společnost ABB za čtvrté čtvrtletí roku 2009 vykázala provozní zisk (EBIT) ve výši téměř 800 milionů USD, a to navzdory nákladům na restrukturalizaci ve výši 350 milionů USD. Provozní zisková marže za celý rok byla v cílovém pásmu míry provozního zisku společnosti, tedy v rozmezí 11 až 16 %, a to díky kombinaci rychlého snižování nákladů a dobrých výsledků provozní činnosti.
  • Praha, 22. 2. 2010 – Česká republika patří v objemu investic do obchodních služeb v zemích regionu střední a východní Evropy na jedno z předních míst. Země Visegrádské čtyřky (Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko) přitom společně přitáhnou plných 70 % investic do obchodních služeb, které do regionu střední a východní Evropy zamíří. Rekordmanem v absolutních číslech je Polsko, v přepočtu na obyvatele mají vynikající výsledky Česko a Maďarsko. Vyplývá to z dlouhodobého výzkumu Trastu pro ekonomiku a společnost a britské univerzity Hertfordshire, sponzorovaného Mezinárodním visegrádským fondem.