Několika větami

 • Praha, 1. 10. 2009 – Novým děkanem nejmladší fakulty Českého vysokého učení technického v Praze – Fakulty informačních technologií – byl podle očekávání zvolen prof. Pavel Tvrdík.
 • Frankfurt nad Mohanem (SRN), 1. 10. 2009 – Novým viceprezidentem evropského sdružení pro strojové vidění EMVA (www.emva.org) se stal Cor Maas z nizozemské firmy LMI Technologies. Při svém zvolení si vytkl za cíl zabývat se především standardizací v oboru strojového vidění.
 • Cleveland (USA), 1. 10. 2009 – Společnost Eaton Corporation (www.eaton.com) oficiálně otevřela svou kancelář v Moskvě (Rusko). Nová kancelář má přispět k posílení aktivit všech součástí společnosti Eaton na ruském trhu.
 • Plano (USA), 1. 10. 2009 – Tým vrcholových manažerů společnosti Invensys Operations Management (www.invensys.com) byl posílen o dva nové členy. Dr. Ravi Gopinath se stal regionálním ředitelem pro Asii a pacifickou oblast a Teemu Tunkelo regionálním ředitelem pro Evropu, Rusko a Afriku. Teemu Tunkelo dříve pracoval na vedoucích pozicích ve firmách Nokia, Compaq, Siemens a ABB.
 • Březnice, 7. 10. 2009 – Do provozu byl slavnostně předán racionalizovaný systém řízení dopravy na železniční trati Zdice–Protivín. Provoz je řízen dálkově z jediného dispečerského centra ve stanici Březnice. Racionalizace řízení tratě, jejíž součástí byla také instalace nového traťového zabezpečovacího zařízení, rekonstrukce zabezpečení mnoha přejezdů, vybavení stanic informačními systémy pro cestující a kamerovými systémy, významně zvýšila bezpečnost provozu a umožnila zrychlit železniční dopravu na této trati. Investorem stavby byla Správa železniční dopravní cesty, zhotovitelem AŽD Praha (www.azd.cz).
 • Lisabon (Portugalsko), 20. 10. 2009 – Společnost Honeywell (www.honeywell.com) se stala partnerem firmy Toyota Motor Europe v projektu energetických úspor, jimiž se chce Toyota stát ekologicky nejšetrnějším výrobcem automobilů v Evropě. Toyota zprovozní do konce roku 2010 ve třech svých evropských montážních závodech systém optimalizace spotřeby tlakového vzduchu a systém řízení teploty a vlhkosti v lakovnách. Bude přitom využívat systémy HC900 Hybrid Controller a Profit Controller od firmy Honeywell.
 • Praha, 21. 10. 2009 – Barbara Freiová, ředitelka společnosti ABB, s. r. o., se umístila v žebříčku nevlivnějších žen českého podnikání, který sestavil deník Hospodářské noviny, na patnáctém místě.
 • St. Louis (USA), 22. 10. 2009 – Společnost Emerson Process Management (www.emerson.com) ohlásila akvizici americké firmy EIM Controls Inc., výrobce pohonů pro regulační ventily.
 • Curych (Švýcarsko), 23. 10. 2009 – Společnost ABB vyjádřila hluboké znepokojení nad osudem Maxe Göldiho, ředitele libyjské pobočky ABB. Švýcarský inženýr Max Göldi se stal jedním z rukojmích libijského diktárora Muammara Kaddáfího v červenci 2008, když byl ve Švýcarsku za údajné týrání služebnictva zatčen Kaddáfího syn s manželkou. Po návštěvě švýcarského prezidenta v Libyi v září 2009 byl Max Göldi propuštěn a mělo mu být umožněno vycestovat domů; ve skutečnosti o něm od té doby nejsou žádné zprávy.
 • Brno, 27. 10. 2009 – Viceprezident společnosti Red Hat Paul Cormier předal během své návštěvy v Brně vývojářům místního střediska firmy Red Hat ocenění pro nejlepší inženýrské středisko Red Hat na světě. Oznámil také plán na významné rozšíření vývojového týmu, který již nyní čítá okolo dvou set specialistů na vývoj softwaru.
 • Plano (USA), 27. 10. 2009 – Společnost Invensys Operations Management (www.wonderware.com) oznámila, že byla vybrána jako dodavatel softwaru pro dohled nad provozem kanadské jaderné elektrárny Bruce Power. Zákazník oceňuje především otevřenost systémů založených na platformě Archestra, snadnou integraci systémů řízení jednotlivých částí elektrárny do jednotného celku a moderní grafické nástroje, usnadňující práci operátorům elektrárny. Elektrárna Bruce Power provozuje šest jaderných reaktorů a chystá se na spuštění dalších dvou; celkový elektrický výkon potom bude 6,3 GW.
 • Praha, 27. 10. 2009 – V rámci pilotního projektu jednotného vlakového zabezpečovacího zařízení ETCS se uskutečnila zvláštní jízda vlaku společnosti Siemens – Desiro Trainguard. Díky spolupráci společností Siemens (www.siemens.cz; vlastník vozidla), Ansaldo STS (vlastník traťové části zařízení) a SŽDC si mohli zástupci zainteresovaných institucí vyzkoušet činnost tohoto systému v praxi. Vlakový  zabezpečovač ETCS sjednocuje současné vlakové zabezpečovací systémy, a představuje tak základní kámen budoucnosti interoperabilní evropské železnice.