Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Několika větami

Ostrava, 1. 7. 2008 – Společnost Level Instruments – Level Expert (www.levelexpert.cz) je od 1. 7. 2008 výhradním distributorem produktů německé firmy Vega Grieshaber KG také pro Slovenskou republiku.
 
Verl (Německo), 8. 7. 2008 – Společnost Beckhoff otevřela v polovině května nové zastoupení ve Slovinsku. V Chorvatsku má od března nového distributora, společnost Krovel. Obě změny jsou součástí plánu na posílení přítomnosti společnosti Beckhoff ve střední a jihovýchodní Evropě.
 
Praha, 17. 7. 2008 – Firma Software602 vyvinula pro Kriminalistický ústav Praha elektronické formuláře pro ohledání těl obětí hromadných neštěstí podle požadavků Interpolu. Při havárii či jiné katastrofě s mnoha oběťmi budou mít kriminalisté v notebooku přesné obrazy papírových dokumentů, na které lze ručně zaznamenávat poznámky nebo k nim přikládat digitální fotografie.
 
Curych (Švýcarsko), 17. 7. 2008 – Představenstvo ABB Ltd. oznámilo, že výkonným ředitelem ABB Group byl jmenován Joseph M. Hogan. V ABB začne působit od 1. září 2008. J. M. Hogan je v současnosti výkonným ředitelem v GE Healthcare a dříve pracoval mj. v GE Fanuc Automation North America, Inc., a GE Plastics.
 
Karviná, 21. 7. 2008 – Společnost ArcelorMittal Tubular Products Karviná (dříve Jäkl Karviná) rozjíždí rozsáhlý investiční program. Do pětileté obnovy a modernizace strojního zařízení, výstavby nové haly a další obslužné infrastruktury hodlá investovat od začátku roku 2009 přes 250 milionů korun.
 
Rueil-Malmaison (Francie), 22. 7. 2008 – Společnost Schneider Electric získala kontrakt ve výši 4 miliony eur na dodávku řídicích systémů a elektroinstalace pro novou čistírnu odpadních vod v Budapešti, na dunajském ostrově Csepel. Čistírna bude mít kapacitu 350 000 m3 denně.
 
Curych (Švýcarsko), 24. 7. 2008 – ABB vykázalo ve druhém čtvrtletí roku 2008 rekordní počet objednávek, rekordní tržby i zisk před zdaněním a úroky (EBIT). Čistý zisk vzrostl na 975 mil. USD.
 
Rueil-Malmaison (Francie), 28. 7. 2008 – Společnost Schneider Electric oznámila akvizici firmy Xantrex Technology. Xantrex je jedním ze tří největších světových výrobců invertorů pro větrné a solární elektrárny. Xantrex dále vyrábí např. napájecí zdroje, měniče DC/AC, zálohové napájecí systémy apod.
 
Paříž (Francie), 30. 7. 2008 – V Gebze, v regionu Kocaeli v Turecku, byl položen základní kámen nové továrny na výrobu distribučních transformátorů, která je součástí investičního programu francouzské společnosti Areva T&D určeného pro tento region v celkové výši 75 mil. eur. Program rovněž znamená vytvoření 850 nových pracovních pozic. Areva T&D je preferovaným partnerem pro řešení stále rostoucí potřeby energie v Turecku.
 
Scottsdale (USA), 7. 8. 2008 – Počet uzlů komunikační sběrnice Profibus překročil hranici 25 milionů. Na své výroční konferenci (5. až 7. 8. ve Scottsdale, Arizona) to oznámila organizace Profibus Trade Organization, která nyní podporuje i Profinet. Znamená to, že od roku 2004, kdy bylo dosaženo 10 milionů uzlů, roste počet uzlů ročně průměrně o 25 %.
 
Boston (USA), 11. 8. 2008 – Agentura ARC Advisory Group zveřejnila studii, podle níž trh s distribuovanými řídicími systémy (DCS) vzrostl mezi lety 2006 a 2007 o 13 % a lze očekávat, že i v dalším období stále poroste tempem přibližně 10 % za rok. Rok 2008 bude podle této studie klíčovým pro migrační strategie; stále více firem bude usilovat o získání zakázek na náhradu starších systémů dodaných jejich konkurenty.
 
Praha, 13. 8. 2008 – Agentura Czechinvest oznámila, že Česká republika jejím prostřednictvím získala v prvním pololetí letošního roku 124 nových investic za bezmála 20 miliard korun; přes 65 % z nich přitom míří do výzkumu a vývoje nebo do služeb. Největší počet nových investic připravily firmy zabývající se vývojem softwaru.
 
Praha, 18. 8. 2008 – Hospodářská komora ČR prohlásila, že „nařízení REACH je stále velkou zátěží pro malé a střední podniky“. Nařízení REACH (registrace, hodnocení, povolování a restrikce chemikálií), platné v EU, stanoví, že výrobci a dovozci musejí posoudit bezpečnost vyráběných látek jak pro lidské zdraví, tak i pro životní prostředí, a navrhnout opatření pro jejich bezpečné používání; podle HK ČR ale REACH stále zůstává administrativně, finančně i sociálně obrovskou zátěží pro chemický průmysl i navazující obory.
 
Londýn (Velká Británie), 20. 8. 2008 – Společnost Invensys Process Systems získala zakázku na modernizaci řídicích systémů v elektrárně Chvaletice. Jde o upgrade stávajících systémů Foxboro I/A Series na verzi 8.4 s rozšířeným souborem funkcí, především v oblasti komunikace a prediktivní diagnostiky.
 
Norimberk (SRN), 22. 8. 2008 – Společnost Siemens oznámila převzetí firmy Innotec, GmbH., která je dodavatelem softwaru a inženýrských služeb pro procesní výrobu. Nová akvizice významně posílí pozici společnosti Siemens v tomto segmentu průmyslu. Akvizice ještě podléhá schválení příslušnými úřady.