Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Několika větami

Pardubice, 1. 1. 2008 – Dosavadní ústav elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice se transformoval na novou, samostatnou, v pořadí již sedmou fakultu univerzity – Fakultu elektrotechniky a informatiky. Vedením nové fakulty byl do řádného zvolení všech jejích samosprávných orgánů pověřen dosavadní ředitel ústavu prof. Ing. Pavel Bezoušek, CSc.
 
Zlín, 1. 2. 2008 – Izraelská společnost ControlSee, specializovaná na software pro distribuci a notifikaci hlášení o událostech a poruchách (tzv. alarmových hlášení), podepsala distributorskou smlouvu pro ČR a SR s firmou IMC Zlín. Hlavním produktem společnosti ControlSee je U.C.EM, software, který pracuje jako doplněk vizualizačních nástrojů (InTouch, Citect, RSView, WinCC apod.) a zajišťuje distribuci alarmů prostřednictvím telefonu (SMS, WAP, fax) nebo internetu (RSS, e-mail).
 
Cupertino (USA), 29. 2. 2008 – Společnost Trend Micro ohlásila akvizici britské firmy Identum, tvůrce metod pro šifrování e-mailů a kryptografického systému čtvrté generace.
 
Kolín n. R. (SRN), 29. 2. 2008 – Firma Siemens PLM Software získala významnou objednávku od společnosti Volkswagen na dodávku a implementaci systému pro správu dat Teamcenter. Software bude používán při vývoji a výrobě budoucích modelů automobilů Volkswagen a Audi a poskytne provázané informace po celý životní cyklus automobilů, od prvních návrhů, přes vývoj, výrobu, obchod, dodávku a opravy až do vyřazení.
 
Eching (SRN), 7. 3. 2008 – Společnost Kontron AG dokončila avizovanou akvizici francouzské firmy Thales Computers SA. Thales Computers SA má přibližně sto zaměstnanců a roční obrat okolo 20 mil. eur. Specializuje se na high-end produkty pro státní správu, letectví a dopravu.
 
Praha, 18. 3. 2008 – Jako „nejinovativnější technologii pro efektivní využití elektřiny“ vybrali zástupci časopisů Global Cement a Global Fuels na světové konferenci cementářského průmyslu v Londýně software Expert Optimizer od ABB, který může snížit energetickou spotřebu cementáren přibližně o pět procent.
 
Kuopio (Finsko), 20. 3. 2008 – Honeywell získal kontrakt na dodávku systémů Experion Process Knowledge System a Process, Machine and Drives (PMD) Controller pro finský metalurgický závod Tornio. V závodě, jenž patří firmě Outokumpu, se vyrábějí korozivzdorné oceli. Cílem projektu, jehož hodnota je 2 mil. USD a plánované dokončení v roce 2009, je především zlepšit efektivitu klíčových výrobních procesů.
 
Milwaukee (USA), 26. 3. 2008 – Společnost Rockwell Automation bude pořadatelem devátého mezinárodního fóra Life Sciences Symposium, které se bude konat 28. a 29. května 2008 v hotelu Andel’s Hotel Prague v Praze. Podrobnosti o akci a přihláška jsou na http://www.rockwellautomation.com/events/lssymposium
 
Chandler (USA), 28. 3. 2008 – 16. května 2008 se bude v Praze konat diskuse u kulatého stolu MESA Roundtable Lunch. Cílem této akce, pořádané mezinárodní organizací MESA, je spojit odborníky z průmyslové praxe a vytvořit fórum pro další rozvoj činnosti organizace MESA ve střední a východní Evropě. Zváni jsou zástupci z řad dodavatelů softwaru, inženýrských firem i uživatelů systémů MES. Zájemci o účast se mohou informovat v redakci časopisu Automa.
 
Austin (USA), 1. 4. 2008 – Společnost Emerson Process Management Asia Pacific úspěšně dokončila instalaci řídicího systému DeltaV s architekturou PlantWeb v novém závodě na výrobu PVC, který patří firmě Yichang Yihua Pacific Chemical Co., Ltd. Závod, umístěný v provincii Hubei, má kapacitu 120 000 t PVC ročně.
 
Praha, 2. 4. 2008 – Vláda ČR na návrh ministra školství, mládeže a tělovýchovy na svém jednání 2. 4. 2008 schválila Operační program Výzkum a vývoj pro inovace. Materiál, jak byl vládou projednán a schválen, je k dispozici na webové stránce www.vyzkum.cz
 
Praha, 7. 4. 2008 – Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo první časově omezenou výzvu pro podání žádostí o podporu do programu Prosperita, který je součástí Operačního programu Podnikání a inovace. Cílem programu Prosperita je prostřednictvím dotací podporovat zakládání a další rozvoj subjektů infrastruktury pro průmyslový výzkum, technický vývoj a inovace zaměřených zejména na realizaci nových technologií a konkurenceschopných výrobků a služeb. V termínu od 7. 4. 2008 do 1. 8. 2008 je možné podávat žádost o dotaci formou předběžné Registrační žádosti; podrobné informace jsou
 
Pittsburgh (USA), 9. 4. 2008 – Na konferenci s výstavou RoboBusiness, která se konala v Pittsburghu (USA), představila společnost Microsoft Corp. první verzi (tzv. Community Technology Preview) softwaru Microsoft Robotics Developer Studio 2008. Nástroj, určený především pro amatérské zájemce o robotiku, ale vhodný i pro profesionály nebo výuku, lze najít na stránkách http://www.microsoft.com/robotics; pro nekomerční použití je zdarma
 
Linec (Rakousko), 10. 4. 2008 – Společnost Siemens Metals Technologies získala zakázku na dodávku řídicí techniky od čínské společnosti Dingsheng Aluminium Co. Ltd. pro celkem dvanáct válcovacích stolic na výrobu hliníkových polotovarů. Objem zakázky přesahuje 10 mil. amerických dolarů a projekt má být dokončen do poloviny roku 2009.