Aktuální vydání

celé číslo

04

2022

veletrh Amper 2022
celé číslo

Několika větami

Praha, 2. 1. 2008 – Od 1. 1. 2008 působí na trhu v České republice jen jediný oficiální distributor produktů společnosti Saia-Burgess Controls, která vyrábí komponenty pro průmyslové řídicí systémy. Je jím společnost SBsys.
 
Praha, 2. 1. 2008 – Děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze prof. František Hrdlička vypsal pro rok 2008 cílovou prémii 10 000 Kč za vypracování a podání grantového projektu zaměřeného na získávání nových a kvalitních středoškolských studentů. Prémie má motivovat pracovníky a studenty FS k tomu, aby využívali grantové zdroje mimo ČVUT (např. evropské sociální fondy, evropské strukturální fondy apod.) na získávání nadějných středoškolských studentů. Více na http://www.cvut.cz/cs/fakulty/fs
 
Billerica (USA), 4. 1. 2008 – Společnost GE Sensing & Inspection Technologies podepsala smlouvu o převzetí firmy Rheonik, německého výrobce vysoce přesných Coriolisových průtokoměrů, známých především v petrochemickém a zpracovatelském průmyslu a v energetice. Transakce, jejíž podrobnosti nebyly zveřejněny, podléhá ještě schválení příslušných úřadů.
 
Eggelsberg (Rakousko), 9. 1. 2008 – Společnost Bernecker + Rainer Industrie-Elektronik finančně podpořila organizaci Lékaři bez hranic. Celková částka 10 000 eur bude využita na různé projekty, např. očkování dětí proti meningitidě nebo vybavení mobilní kliniky pro uprchlíky a lidi bez domova.
 
Rueil Malmaison (Francie), 11. 1. 2008 – Společnost Schneider Electric převzala americkou firmu IMS, která vyrábí integrované pohony. Obrat firmy IMS v roce 2007 byl 20 mil. USD. Společnost Schneider Electric si od akvizice slibuje posílení pozice na trhu s pohony a zlepšení zákaznické podpory na severoamerickém trhu.
 
Praha, 14. 1. 2008 – Firmy Sprinx a Humusoft uzavřely strategické partnerství, kdy cílem je poskytovat profesionální řešení pro extrémně náročné výpočty založené na výpočetních clusterech a produktech Matlab a Comsol Multiphysics.
 
Eggelsberg (Rakousko), 23. 1. 2008 – Firma Bernecker + Reiner Industrie-Elektronik GmbH (B&R) dosáhla letos obratu 280 mil. eur, což je oproti loňskému roku nárůst o 20 %. Zvýšil se i počet zaměstnanců na téměř 1 700. Strategickým cílem společnosti B&R je dosáhnout v roce 2011 obratu 500 mil. eur.
 
Zlín, 28. 1. 2008 – Při Univerzitním institutu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně (UTB) bylo zřízeno Centrum transferu technologií. Toto pracoviště má napomáhat při zavádění výsledků výzkumu a vývoje vědeckých pracovníků UTB a spolupracujících firem do průmyslové praxe. Na financování centra se kromě UTB podílejí Evropský fond pro regionální rozvoj a Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR.
 
Trnava, Slovenská republika, 28. 1. 2008 – Společnosti YMS a GCWare dokončily proces slučování do YMS Group (www.ymsgroup.com). Pod společnou střechou bude YMS Group nadále dodávat technické informační systémy s přidanou geografickou informací (LBS, GIS), určené např. pro inteligentní řízení dopravy, distribuční a logistické společnosti a podniky veřejných služeb. Pražská pobočka GCWare, spol. s r. o., je již od 21. 12. 2007 přejmenována na YMS Czech Republic, spol. s r. o.
 
Jenbach (Rakousko), 28. 1. 2008 – Coca-Cola Hellenic instaluje ve svých lahvovacích závodech devatenáct kogeneračních plynových jednotek Jenbacher, dodávaných společností GE Energy, s celkovým výkonem 58 MW. Instalace těchto jednotek se plánuje v České republice, Rakousku, Řecku, Itálii, Severním Irsku, Polsku, Rumunsku, na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, v Srbsku a Nigérii.
 
Austin (USA), 29. 1. 2008 – Sdružení EtherCAT Technology Group (ETG) otevřelo pobočku v Soulu v Jižní Koreji. Sběrnici EtherCAT zde využívají mnozí výrobci strojů a zařízení určených pro nejrůznější oblasti, od loďařství až po výrobu polovodičových součástek. Vedoucím pobočky je Key Yoo, výkonný ředitel podniku Tri-Tek, který sběrnici EtherCAT propaguje a podporuje již od roku 2004.
 
Austin (USA), 30. 1 . 2008 – Společnost National Instruments dosáhla rekordního čtvrtletního obratu 205 mil. USD (s meziročním nárůstem 13 %) a čistého příjmu 45,7 mil. USD.
 

Oprava:

Ve vydání Automa 1/2008 byl na str. 18 uveřejněn rozhovor s představitelem firmy ZAT Lubošem Černohousem (Energetika potřebuje stabilní dodavatele). V odpovědi na jednu z otázek (nad obrázkem) došlo k záměně firem I&C Energo a PPA Energo, s nimiž ZAT spolupracuje. Správné znění odpovědi je následující: „Největšími projekty s použitím systému Wonderware jsou informační systém pro jadernou elektrárnu (JE) Dukovany (ve spolupráci s firmou I&C Energo) a informační systém pro JE Jaslovské Bohunice (společně s PPA Energo).“ Za nepřesnost se redakce časopisu Automa omlouvá dotčeným firmám i čtenářům.