Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Nastává éra systémů CompactPCI?

číslo 6/2004

Nastává éra systémů CompactPCI?

Obr. 1.

Systémy CompactPCI (CPCI), charakteristické zásuvnými kartami s čelním panelem (obr. 1), se v současné době používají zejména v oblasti telekomunikací, a to jako řídicí systémy telefonních ústředen a digitální rozhraní pro vstup hlasového či obrazového signálu. Existuje několik důvodů, proč se systém CPCI v tomto odvětví rozšířil. Především jeho konstrukce umožňuje snadno připojit velké množství vstupních a výstupních signálů a větší plocha karty dovoluje realizovat složité mnohokanálové obvody, často se vyskytující v telekomunikačních zařízeních. Nezanedbatelnou výhodou je, že každá zásuvná karta má svůj přední panel, na který lze umístit indikační prvky a vyvést kontrolní signály.

CPCI do průmyslu

Je však předpoklad, že systém CPCI se v budoucnosti uplatní i v dalších oblastech, kde se dosud používaly standardní PC. Bylo to patrné např. i na výstavě Embedded World v Norimberku letos v únoru. Počet vystavovaných systémů CPCI byl oproti loňskému ročníku výrazně větší a mnohé firmy představovaly modifikace standardních karet pro CPCI, a to celkem běžně již i standardních analogových a digitálních I/O.

Přibylo také představovaných aplikací založených na CPCI. Jejich těžiště se přesouvá z oboru telekomunikací, přes internetovou techniku do průmyslu. Tento pohyb má dvě hlavní příčiny: postupné prolínání průmyslových řídicích systémů s informačními systémy a rychlý rozvoj v oblasti zajišťování bezpečnosti dat i komunikací. Obr. 2. Stavba systémů pro zmíněné aplikace vyžaduje hardwarovou flexibilitu, spolehlivost a velký výpočetní výkon. Právě tyto požadavky systémy CPCI splňují.

Co je CPCI

Pro systém CPCI jsou standardizovány dva typy zásuvných karet. V telekomunikačních aplikacích se používají téměř výhradně tzv. karty výšky 6U. Karta je na zadní straně opatřena konektory, které mohou mít dohromady až 535 kontaktů. Aby bylo možné snadno vyvést tyto signály na zadní stranu počítače, používají se tzv. zadní propojovací desky (rear transition boards), které se do desky sběrnice zasouvají z druhé strany. Uvedené desky jsou užší, obsahují např. různé periferní obvody a mají svůj panel, tentokrát zadní, s konektory. Náčrtek tohoto uspořádání je na obr. 2. Podrobnosti o standardu Compact PCI lze nalézt na internetové adrese http://www.picmg.org/compactpci.stm

Obr. 3.

Nová řada CPCI Advantech

Řadu serverů typu CPCI pod označením MIC-3000 vyrábí také společnost Advantech Co. Pro různé aplikace lze volit vhodný server z jedenácti modelů, které se liší především rozměry a počtem pozic pro zásuvné karty. K těm zajímavějším patří např. MIC-3039 o výšce 44 mm (1U). Přesto lze do něj instalovat dvě zásuvné karty, jak ukazuje obr. 3. Jedná se o plnohodnotný systém CPCI s možností použít zadní propojovací desky. Doménou CPCI jsou však zejména velké, často multiprocesorové systémy. Největším šasi CPCI dodávaným firmou Advantech je MIC-3082 s 21 pozicemi pro zásuvné karty, jehož sběrnici lze rozdělit na několik samostatných sekcí. V jediné skříni je tak možné mít až čtyři nezávislé počítače. Těm odpovídají i čtyři dvojice redundantních zdrojů, které lze vyměnit za provozu. Vestavěný systém správy šasi (chassis management) vyhovuje standardu NEBS level 3 (Network Equipment Building Systems). To je provedení určené pro kritické aplikace. Počítače uvnitř šasi mohou být propojeny rychlými sběrnicemi Ethernet, jejichž komunikační prvky jsou umístěny přímo na zadních propojovacích deskách. Systém pak může být využit např. pro telekomunikační účely, kombinaci bran, firewallů a serverů nutných pro ochranu vstupu do velké privátní sítě apod.

FCC Průmyslové systémy s. r. o.
info@fccps.cz
www.fccps.cz

400 11 Ústí nad Labem, SNP 8, tel.: 472 774 173, fax: 472 772 115
603 00 Brno, Vinařská 1a, tel.: 543 215 654, fax: 543 215 655
182 00 Praha 8, U Slovanky 3, tel.: 266 052 098, fax: 286 890 252

Inzerce zpět