Aktuální vydání

celé číslo

11

2021

Monitorování stavu zařízení, diagnostika, řízení údržby

Snímače a systémy řízení polohy a pohybu (motion control)

celé číslo

Nabíječka akumulátorů s funkcí zkoušení

Firma Distrelec, evropský distributor elektroniky, nabízí rozsáhlou škálu kvalitních výrobků od více než 600 různých výrobců. Velmi obsáhlá je nabídka přístrojů z oboru elektroniky, elektrotechniky, měřicí techniky, automatizace, tlakovzdušného zařízení a nářadí. V tomto článku nahlédneme do oddílu Baterie, kde jsou vedle různých typů akumulátorů a baterií pro napájení mobilních přístrojů obsaženy také nabíječky a zkoušečky akumulátorů.
 

Nabíjení akumulátorů

Pod číslem 971046 je v katalogu společnosti Distrelec uvedeno zařízení Energy 8 professional (obr. 1) , které funguje jako stolní nabíječka a zároveň i jako zkoušečka. Akumulátory jsou po vložení analyzovány a ty, které jsou poškozeny, se automaticky reaktivují. Lze nabíjet až šest akumulátorů velikosti micro AAA, mignon AA, baby C nebo mono D, včetně dvou devítivoltových článků kruhového průřezu NiCd/NiMH. Stav nabíjení je signalizován vícebarevným indikátorem LED. Každá šachta je opatřena bezpečnostním časovačem a vypínána odděleně (vypínání Delta U). Nabíječka má automatickou úpravu nabíjecího proudu. Pracuje se vstupním napětí 230 V AC/50 Hz a připojuje se standardní vidlicí do elektrické sítě. Doba nabíjení závisí na kapacitě akumulátoru. Hmotnost nabíječky o rozměrech 275 × 210 × 70 mm (d × š × v) je 800 g.
 

Dodávky výrobků z katalogu

Výrobky lze vyhledávat v tištěném katalogu nebo na CD-ROM a celá nabídka společnosti Distrelec je zpřístupněna také na webové stránce www.distrelec.com. Zde jsou rovněž uvedeny ceny, obchodní podmínky a možnosti elektronického obchodování. Standardní dodací lhůta je 48 hodin.
(ev)
 
Obr. 1. Nabíječka Energy 8 professional pro nabíjení a zkoušení šesti akumulátorů a dvou devítivoltových článků NiCd/NiMH