Aktuální vydání

celé číslo

08

2021

Digitální transformace a konvergence provozních, informačních a inženýrských systémů

Výzkum, vývoj a vzdělávání v automatizaci

celé číslo

Na MSV 2018 v Brně byly uděleny medaile inovativním výrobkům

Také během letošního 60. ročníku Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně (MSV) proběhla soutěž Zlatá medaile MSV. Jejími vyhlašovateli jsou Svaz průmyslu a dopravy a Vysoké učení technické v Brně, organizátorem je pořadatel MSV, společnost Veletrhy Brno. 

Vystavovatelé mohli své novinky nebo inovované výrobky přihlásit do jedné z těchto kategorií soutěže:

  • inovace v automatizační technice,
  • inovace prokazatelně vzniklé ve smluvní spolupráci firem s výzkumnými organizacemi v ČR/na Slovensku v rámci vývojových projektů dotovaných státem,
  • inovace komponent ve strojírenství,
  • inovace výrobních strojů,
  • inovace ve zpracovatelské technologii.

 Zlatá medaile za inovaci v automatizační technice

KUKA ready2_spray (obr. 1) umožňuje automatické lakování a nanášení i v menších a středních firmách. Zařízení je výsledkem spolupráce výrobce robotů KUKA a firmy Dürr, která se specializuje na techniku pro nanášení a lakování. Přístroj dokáže nanášet jedno- i dvousložkové hmoty a je intuitivně ovládán z jednoho místa. KUKA ready2_spray obsahuje kompletní vybavení a lze jej snadno přizpůsobit požadovanému postupu. 

Zlatá medaile za inovaci vzniklou spoluprací firem s výzkumnými organizacemi

Bezemisní miniexkavátor E192E (obr. 2) společnosti Bosch Rexroth s elektrickým pohonem je vybaven systémem pro dynamické řízení spotřeby energie. Díky tomu může pracovat sedm hodin na jedno nabití. Je vhodný pro práci v uzavřených prostorách.

Zlaté medaile za inovaci komponenty ve strojírenství

Frézovací hlava Kraken je prutový nástroj specifické konstrukce a designu. Oproti běžnému provedení má o více než 60 % menší hmotnost. Má inovativní vnitřní systém chlazení a procesní kapalinu je možné přímo přivádět nejen na čelo, ale především i na hřbet nástroje. Lepším chlazením lze zvýšit produktivitu obrábění o 10 až 40 %. Zároveň se výrazně  zlepšila trvanlivost břitů (o 10 až 200 %). Tuhost a pevnost frézovací hlavy Kraken při obrábění jsou srovnatelné se standardními nástroji.

Hybridní čerpací systém (obr. 3), vyvinutý ve VUT Brno, je určen k dopravě kapalin na velké vzdálenosti a k čerpání kapalin z velkých hloubek. Kromě čerpadlového režimu může být provozován i v turbínovém režimu a rekuperovat přebytečnou tlakovou energii. Systém je založen na principu prstencového elektrického motoru, jehož rotor je tvořen rotorem axiálního čerpadla a stator je součástí potrubí. Kompaktní provedení umožňuje rychlé připojení, je bezucpávkové a může být využito i pro záchranářské účely. 

Zlatá medaile za inovaci výrobního stroje

Desktop Metal Studio System společnosti MCAE Systems je zařízení pro 3D tisk kovových dílů v kancelářském prostředí. Velmi snadno se ovládá a umožňuje vyrábět i velmi složité kovové součásti na základě digitálního modelu. Přednostmi jsou snížené náklady, zvýšená rychlost , bezpečnost a kvalita 3D tisku kovových dílů. Studio System má vlastní cloudový software a představuje zásadní posun ve způsobu vývoje produktů i jejich uvádění na trh. 

Zlatá medaile za inovaci ve zpracovatelské technologii

Válečkovací nástroj Superoll MAC pro úpravu povrchu předobrobených děr má automatické nastavení průměru nástroje. Nástroj automaticky sleduje průměr předobrobené díry a upraví její povrch v přesnosti až 0,2 mm. Superoll MAC upraví povrch děr tak, aby byly odolné proti záchytu. 

Ocenění za celoživotní tvůrčí činnost

Hodnotitelská komise pod vedením děkana Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně Jaroslava Katolického ocenila kromě popsaných výrobků také celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy medailí Radomíra Zbožínka, který svou odbornou kariéru zasvětil oboru obráběcích strojů.

Vystavovatelé ocenění Zlatou medailí MSV obdrželi kovovou sošku se symbolem soutěže, diplom a také možnost využívat logo soutěže ve svých propagačních materiálech. 

(ev)

Obr. 1. KUKA ready2_spray pro automatické lakování a nanášení i v menších a středních firmách

Obr. 2. Bezemisní miniexkavátor s elektrickým pohonem

Obr. 3. Hybridní čerpací systém pro dopravu kapalin na velké vzdálenosti a čerpání kapalin z velkých hloubek

Obr. 4. Kovová soška pro vystavovatele oceněné v soutěži Zlatá medaile MSV