Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Murrelektronik: decentralizovaná transparentní automatizace

Společnost Murrelektronik na veletrhu Amper představí, jak se podniky již dnes propojují s budoucností – konkrétně pomocí zcela transparentní decentralizované automatizační techniky. V jejím stánku zájemci uvidí inovativní systémy, řešení a produkty, které firmám otevírají cestu k úplné digitální transformaci – megatrendu automatizačního průmyslu.

 

Ve stánku společnosti Murr­elektronik, Hala P, č. 2.46, se návštěvníci dozvědí, jak se může stát zcela transparentní decentralizovaná instalační technika rozhodujícím a správným krokem k digitalizaci.

 

Oceňovaný automatizační systém Vario-X

Vario-X (obr. 1) je modulární automatizační platforma nabízející řešení přizpůsobená potřebám zákazníků a přivádějící všechny automatizační komponenty přímo „na místo děje“. Systém má tyto součásti:

  • základní deska,
  • průmyslové PC,
  • I/O modul IO-Link master s osmi porty,
  • ethernetový switch SPE (Single Pair Ethernet) s osmi I/O porty,
  • zdroj s hlavním vypínačem (400 V),
  • zdroj pro elektroniku (24 V, 20 A),
  • výkonný zdroj pro pohony (48 V, do 3,6 kW; hybridní kabel přenáší i řídicí signály, popř. signál bezpečného odpojení momentu STO),
  • baterie Li-Ion 8 A·h pro zálohování IPC.

Pro bezpečnostní úlohy je možné doplnit bezpečnostní PLC a I/O modul EtherCAT Safety 16/4.

Komponenty v robustních pouzdrech s krytím IP67 jsou umístěny na pevné základní desce, a tudíž je možné celou sestavu snadno upevnit na všechny běžné profilové systémy bez jakékoliv další ochrany. Není tedy třeba žádný rozváděč. Sestava je tak mechanicky odolná, že na ni lze dokonce stoupnout.

Sestava Vario-X má hned od počátku také své digitální dvojče, které obsahuje všechny funkce a parametry pozdějšího řídicího systému, a to již ve fázi projektu, tedy ještě před tím, než se objedná nebo smontuje první fyzická komponenta.

 

Jednoduchá a bezpečná decentralizace pomocí IO-Link

Stále složitější výrobní procesy a systémy, stále více dat, která jsou zaznamenávána a vzájemně propojována, vyžadují inteligentní řešení. Komunikační standard IO-Link vnáší pořádek do změti kabelů a konektorů: od svorkovnic ke kompaktním I/O modulům. Díky osvědčenému principu plug-and-play je propojení v instalační technice jednoduchá záležitost; komunikační standard zároveň zajišťuje maximální transparentnost od úrovně snímačů a akčních členů až po cloud. Společnost Murrelektronik nabízí široký sortiment produktů s rozhraním IO-Link a neustále jej rozšiřuje. V nových sběrnicových modulech MVK Pro a Impact67 Pro (obr. 2) s krytím IP67 je integrováno celkem osm multifunkčních portů IO-Link Master a díky konektorům M12 s kódováním L lze přenášet i velké proudy (až 2× 16 A). Kromě toho je možné snadno používat ethernetové protokoly Profinet, EtherNet/IP a EtherCAT.

 

Inteligentní sítě pro průmyslové zpracování obrazu

Co se týče napájení, správy signálů a dat pro inteligentní propojení kamerové techniky, mají výrobci zařízení pro logistiku i pro průmyslová zařízení po svém boku silného partnera: společnost Murrelektronik. Důraz je kladen na decentralizované sestavy, které lze namontovat a zapojit přímo do prostředí stroje, jako jsou switche, I/O moduly a napájecí zdroje, a na odpovídající kabely, konektory a kabelovou konfekci (obr. 3).

Jaké jsou výhody této techniky? Patří mezi ně zejména to, že:

  • není třeba rozváděč, zpracování dat může být realizováno na místě, kde vznikají,
  • transparentní zapojení usnadňuje diagnostiku,
  • systém umožňuje přenášet z kamery do switche snímky s vysokým rozlišením rychlostí do 1 Gb/s,
  • rychlost síťové komunikace je až 2,5 Gb/s,
  • systém je využitelný pro různé typy kamer,
  • z jednoho switche je možné po ethernetovém kabelu napájet až čtyři kamery,
  • díky kaskádovému zapojení a portům pro sběrnicovou topologii daisy-chain je možné realizovat zapojení s rozdílnými počty kamer, skenerů a dalších komponent,
  • kabelová konfekce usnadňuje a urychluje montáž na místě,
  • systém je velmi flexibilní a je možné jej přizpůsobovat měnícím se požadavkům zákazníků.

 

Napájecí konektory řady MQ15

Napájecí konektory MQ15 (obr. 4) jsou vybavené čtvrtotáčkovým mechanismem pro rychlé připojení bez použití nářadí. Jsou vhodné do náročných průmyslových podmínek, protože jsou prachotěsné a vodotěsné (IP67). Jejich kompaktní konstrukce a proudová zatížitelnost 16 A při trvalém zatížení a napětí 600 V AC otevírají široké možnosti použití. Jsou vhodné k připojení např. asynchronních třífázových motorů.

Inovativní mechanismus rychlého připojení zkracuje dobu montáže u nových instalací, servis a údržbu až o 80 %. Stačí čtvrt otáčky a konektor MQ15 je zajištěn proti vodě, prachu, nárazům i vibracím. Použití velmi kvalitních plastů místo kovových dílů zmenšuje hmotnost konektoru a snižuje výrobní náklady. Poměr ceny a technických parametrů je proto velmi výhodný.

 

Shrnutí

Automatizace pro výrobní stroje a zařízení, obráběcí stroje, roboty, stroje a zařízení pro manipulaci s materiálem, dopravníky a vybavení skladů nebo mobilní zařízení – to všechno jsou oblasti, kde se uplatní technika Murrelektronik. S nabídkou firmy se zájemci mohou seznámit na www.murrelektronik.cz a naživo si ji prohlédnout na veletrhu Amper. Zde mohou s přítomnými odborníky také diskutovat o konkrétních úlohách a projektech.

 

(Murrelektronik CZ spol. s r. o.)

 

Obr. 1. Vario-X je modulární a flexibilní automatizační platforma, s níž lze realizovat všechny automatizační funkce decentralizovaně, bez rozváděče

Obr. 2. Moduly MVK Pro a Impact67 Pro jsou kompaktní I/O moduly s osmi porty IO-Link Master

Obr. 3. Komponenty pro instalaci systémů strojového vidění od společnosti Murrelektronik (zleva doprava): hybridní switch Xelity pro datovou komunikaci a napájení, Injection Box se čtyřmi samostatnými napájecími zdroji např. pro čtyři kamery s ovládáním signálem spouště nebo snímačem polohy, Master Breakout Box pro distribuci napětí a signálů spouště nebo snímače polohy a NEC Class 2 Splitter pro distribuci napájení a signálů např. na externí osvětlovače nebo jiné spotřebiče

Obr. 4. Vodotěsné a prachotěsné konektory řady MQ15 od společnosti Murrelektronik umožňují snadno a spolehlivě přivést napájení na různé stroje a systémy, např. na asynchronní třífázové motory