Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Loňský 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu proběhl od 8. do 12. listopadu 2021 na výstavišti v Brně. Termín nebyl zvolen právě šťastně: další vlna epidemie covidu nabírala na síle a firmy zaváděly preventivní opatření, aby chránily své zaměstnance, zejména ty klíčové, tj. konstruktéry, technology a technické manažery, kteří obvykle tvoří hlavní část účastníků, ať na straně vystavovatelů ve stáncích, tak mezi návštěvníky.
Přesto se veletrh konal – a podle mého názoru i podle pořadatelů byl úspěšný. Jistá kompaktnost mu možná i prospěla, protože se jej zúčastnili ti, kteří opravdu chtěli a potřebovali. Snížil se počet návštěvníků, kteří se přišli „jen podívat“.
Digitální továrna 2.0
Automatizaci a digitalizaci průmyslové výroby byla věnována speciální expozice Digitální továrna 2.0 (obr. 1). V pavilonu F se jí zúčastnily dvě desítky firem; hlavním partnerem byla společnost Siemens. Vystavovatelé se zaměřovali na témata jako umělá inteligence ve výrobě, sítě 5G, virtuální a rozšířená realita, počítačová podpora výroby nebo blockchain.
Součástí expozice bylo i živé vysílání Digital Stage, které zajišťovala firma Elektrika.tv. Účastnil jsem se ho v roli moderátora. Pořadatelům musím vyseknout velkou poklonu, protože loňský ročník se chystal a měnil do poslední chvíle. To vyžadovalo velké organizační úsilí a nasazení. Zaznělo zde množství zajímavých přednášek a rozhovorů. Čtenáři je najdou v archivu na https://elektrika.tv/by-event/msv-2021-digitalni-tovarna; na některá témata připravíme články, které budou moci postihnout větší detaily tématu než několikaminutový rozhovor.
Zahraniční účast a oficiální hosté
Jak veletrh vypadal v řeči čísel? Expozice 1 016 vystavujících firem z 35 zemí si za pět dní prohlédlo něco přes 35 tisíc návštěvníků.
Dokonce i přes složitou situaci zde byly oficiální stánky zaštítěné vládou nebo proexportní institucí Tchaj-wanu (obr. 3), Japonska, Indonésie, Rakouska, Polska, Francie a Slovenska.
Mezi hosty veletrhu byli i zástupci bývalé české vlády: předseda vlády Andrej Babiš, místopředseda vlády, ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, ministr zahraničí Jakub Kulhánek a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Ti byli také přítomní na sněmu Svazu průmyslu a dopravy, který se loni opět konal naživo v sále rotundy brněnského výstaviště. Trochu mě mrzelo, že se ho osobně nezúčastnili představitelé nově vznikající vlády, kteří se připojili jen virtuálně a na připomínky podnikatelů k jejich programovému prohlášení reagovali alespoň na dálku.
Packaging Live
Souběžně se konal také desátý veletrh Transport a Logistika. V rámci tohoto programu mohli návštěvníci již tradičně vidět ve stánku Packaging Live ukázkovou balicí linku vybavenou nejmodernější balicí, identifikační a manipulační technikou a roboty (obr. 4). Časopis Automa byl partnerem tohoto projektu. Přestože z chystaného doprovodného přednáškového fóra loni sešlo, propojení oboru balicích strojů se světem automatizace a digitalizace dokládá např. to, že hlavní partner linky Packaging Live, firma Ondrášek Ink-Jet System, byla mým hostem také na pódiu Digitální továrny, kde představila nejnovější tiskárny Markem-Imaje. Značení výrobků, nástrojů a obalů je základem efektivního managementu výrobních dat.
Zlaté medaile
Odborná hodnotitelská komise udělila i v loňském roce šest hlavních cen inovativním exponátům MSV plus Zlatou medaili za celoživotní tvůrčí technickou práci a dosažené inovační činy – tu si převzal prof. Štefan Kassay. Zlatou medaili za inovaci výrobního stroje získala společnost Slovácké strojírny za multifunkční hrotovou brusku BUD 100/7000 MULTI. V kategorii inovace v automatizační technice a Industry 4.0 uspěla společnost Misan s exponátem Okuma Armroid. Ve stejné kategorii získala Zlatou medaili MSV 2021 také firma Stoba & Optisolutions s exponátem Al-Inspector.one. Firma 4dot Mechatronic Systems obdržela Zlatou medaili za senzor přetvoření 4dot SM, který soutěžil v kategorii inovace komponent ve strojírenství. V kategorii inovace v transportu a logistice zvítězila firma Beckhoff Automation s exponátem XPlanar. Nejlepší inovací ve zpracovatelské technologii bylo podle poroty zařízení pro dezinfekci a úpravu kapalin CaviPlasma, které vystavilo Vysoké učení technické v Brně – Fakulta strojního inženýrství.
Stánek firem Stoba a Optisolutions a jejich Al-Inspector.one byly součástí Digitální továrny v pavilonu F. Rozhovor o oceněném exponátu zájemci najdou na https://bit.ly/34IJIXN a o unikátním stroji vzniká podrobný článek (bude v příštím čísle časopisu Automa). Podstatnou součástí inspekčního stroje je též dopravníkový systém XPlanar od firmy Beckhoff Automation, která tak vlastně získala za tentýž exponát dvě Zlaté medaile.
Také firma 4dot vystavovala v rámci Digitální továrny a prezentaci oceněného exponátu zájemci naleznou na https://bit.ly/3rQJGGb.
MSV 2022
Mezinárodní strojírenský veletrh 2022 se uskuteční společně s veletrhy IMT, Plastex, Fond-Ex, Welding a Profintech v termínu 4. až 7. října 2022. Na základě zpětné vazby od vystavovatelů i návštěvníků tedy nově bude trvat jen čtyři dny. Součástí bude zase Digitální továrna 2.0 s prostorově propojenými expozicemi firem a digitální scénou, kde budou vystavovatelé moci v rozhovorech s odbornými moderátory živě prezentovat trendy a případové studie. Rozhovory budou živě přenášeny na portál Elektrika.tv. Tam, kde rozhovor nestačí nebo není dostatečně efektivní, je možné rovněž využít klasickou a osvědčenou prezentaci formou odborného článku v časopise Automa, který bude opět mediálním partnerem veletrhu.
Petr Bartošík
Obr. 1. Součástí MSV 2021 byla také akce Digitální továrna 2.0 v pavilonu F (foto: Petr Špůr)
Obr. 2. Rozhovory, které se konaly na „digitální scéně“, se věnovaly různým aspektům digitalizace (archiv je k dispozici na https://elektrika.tv/by-event/msv-2021-digitalni-tovarna; foto: Petr Špůr)
Obr. 3. Společný stánek tchaj-wanských firem ukázal potenciál spolupráce s vyspělými zahraničními partnery (foto: BVV)
Obr. 4. Balicí linka Packaging Live (foto: Petr Špůr)