Aktuální vydání

celé číslo

03

2024

Automatizační technika v energetice a teplárenství, úspory energie

Snímače teploty

celé číslo

MSV 2006 ve znamení automatizace

číslo 4/2006

MSV 2006 ve znamení automatizace

Ve dnech 18. až 22. září 2006 se brněnské výstaviště stane dějištěm 48. mezinárodního strojírenského veletrhu. Důraz bude letos kladen na měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniku. Právě ta je totiž zvýrazněna čtvrtým specializovaným projektem Automatizace 2006, který bude prostupovat všemi deseti nomenklaturními celky.

Při současném rychlém rozvoji elektrotechniky, elektroniky a informačních technologií je přirozené, že podíl firem s tímto zaměřením roste i mezi účastníky Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Vystavovatelé těchto oborů zde v posledních letech obsazují přibližně třetinu z celkové výstavní plochy.

Cílem projektu Automatizace je představit na veletrhu nejen standardní produkci, ale také aktuální inovační trendy a automatizační řešení využitelná v různých průmyslových provozech. Nabídka účasti na MSV se tak v sudých letech stává atraktivnější pro firmy z oboru automatizace, které zde běžně nevystavují.

Třetí ročník Automatizace se uskutečnil v roce 2004 za účasti 532 firem (téměř 22 % zahraničních) na čisté výstavní ploše 7 821 m2. Vystavovatelé přijeli z šestnácti zemí: vedle České republiky byly zastoupeny také Belgie, Čína, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Německo, Nizozemí, Polsko, Rakousko, Slovensko, Švédsko, Švýcarsko, Tchaj-wan a Velká Británie. Dalších 232 firem vystavujících na ploše 7 028 m2 označilo automatizaci za svůj vedlejší obor. Spolupořadatelem projektu je Českomoravská elektrotechnická asociace a od roku 2003 je Automatizace členem prestižního celosvětového sdružení automatizačních veletrhů World-F. I. M. A.

Z celkového počtu účastníků minulé Automatizace je zřejmé, jak tento průřezový projekt prostupuje v podstatě celým Mezinárodním strojírenským veletrhem, kterého se účastní přibližně 2 250 vystavujících firem.

Jaký tedy bude letošní již 48. ročník MSV? Vystavovatelé se budou prezentovat v deseti specializovaných oborových celcích, od tradičně nejpočetněji zastoupených materiálů a komponent pro strojírenství nebo elektroniky, automatizace a měřicí techniky, přes dynamicky rostoucí obor plasty, gumárenství a chemie až po důležitou sekci výzkum, služby, instituce. Do náplně letošního MSV patří také obory, které jsou v lichých letech součástí bienálního mezinárodního veletrhu Transport a Logistika. Naopak se vyčlenila tradičně nejsilnější branže obrábění a tváření, která se představuje na souběžně pořádaném pátém mezinárodním veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT.

Doprovodný program letošního ročníku bude sestavován ve spolupráci a za garance předních oborových sdružení v čele se Svazem výrobců a dodavatelů strojírenské techniky a Českomoravskou elektrotechnickou asociací. Vystavovatelé se opět mohou zapojit do prestižních soutěží o Zlaté medaile a AURA – efektivní veletržní účast. Připravují se také některé zajímavé novinky, o kterých ještě budeme informovat.

Stále existuje možnost se na veletrh přihlásit – více informací zájemci získají na http://www.bvv.cz/msv

Jiří Erlebach, Veletrhy Brno