Aktuální vydání

celé číslo

01

2025

Veletrh Amper 2025, automatizace v energetice a systémy managementu energií

Snímače teploty, tlaku, průtoku a hladiny, řídicí technika budov

celé číslo

MSV 2004: rekordní účast automatizačních firem

číslo 1/2005

MSV 2004: rekordní účast automatizačních firem

Největší přehlídky průmyslové techniky a technologií v nových členských zemích Evropské unie – 46. mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV 2004) a 4. mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů (International Machine Tools – IMT 2004) – se na výstavišti v Brně ve dnech 20. až 24. září 2004 zúčastnilo 2 215 vystavujících firem ze 33 států na čisté výstavní ploše 70 255 m2. Expozice si během pěti dnů prohlédlo 105 349 návštěvníků ze 62 zemí.

Hlavním tématem roku 2004 byl vyhlášen 3. specializovaný projekt Automatizace – měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika. K projektu prezentujícímu progresivní automatizační řešení se v konečném součtu přihlásilo 532 vystavujících firem ze šestnácti zemí, které svými stánky obsadily 7 821 m2 čisté výstavní plochy. Pro porovnání: minulého ročníku projektu Automatizace se v roce 2002 zúčastnilo 299 firem. Podíl zahraničních vystavovatelů současně vzrostl na 21,9 %. Nejvíce jich přijelo z Německa, Rakouska, Slovenska a Velké Británie a poprvé byly zastoupeny firmy z Belgie, Finska, Švédska a Tchaj-wanu. Dalších 232 firem, vystavujících na ploše 9 028 m2, označilo automatizaci jako svůj vedlejší obor.

Velký počet vystavovatelů svědčil o optimismu výrobců, kteří si od trhů v nových členských zemích Evropské unie slibují vzrůst odbytu. Odborná veřejnost se tak mohla na vlastní oči seznámit s nejnovější nabídkou mj. v oborech zpracování obrazové informace v průmyslu a inteligentní senzorové techniky, s postupující miniaturizací robotů atd. Zájmu firem z oboru automatizace jistě pomohlo i souběžné konání IMT – nejvýznamnější akce svého druhu ve střední a východní Evropě. Právě nároční a solventní producenti obráběcí a tvářecí techniky totiž patří k nejžádanějším odběratelům automatizačních prvků i systémů.

Zlaté medaile pro elektroniku

Podle průzkumu uskutečněného při příležitosti MSV 2004 byla z deseti oborových skupin veletrhu MSV nejatraktivnější skupina Elektronika, automatizace a měřicí technika, o niž se zajímalo 51 % návštěvníků. Vystavovatelé tohoto oborového celku byli současně nejpočetněji zastoupeni mezi devíti držiteli Zlatých medailí MSV 2004. Jedno z těchto prestižních ocenění získala firma Uzimex Praha, spol. s r. o., zastupující švýcarského výrobce Maxon Motor, za řadu stejnosměrných pohonů malého výkonu s bezkartáčovými motory EC-max a řídicími jednotkami EPOS. Stánek této firmy poutal pozornost také přesnou kopií „vesmírného„ vozítka Rover, které NASA vyslala zkoumat povrch Marsu v sondách Spirit a Opportunity. Právě v nich nalezlo uplatnění 39 mikromotorků typu EC-max, které se vzhledem k netradiční konstrukci vyznačují mimořádnou dobu života, delší než 50 000 provozních hodin.

Zlatou medaili si z Brna odvezl také domácí výrobce Prominent, spol. s r. o., Kroměříž za univerzální zkušební systém Promi-PC. Jedná se o zcela nové plně automatizované zkušební zařízení řízené osobním počítačem a určené pro velmi širokou škálu zkoušek tahem, tlakem, kombinovaným ohybem apod. Společnost Siemens tentokrát uspěla s měničem frekvence Simatic integrovaným do distribuovaného systému ET200S a firma Prima Bilavčík, s. r. o., Uherský Brod byla oceněna za třísouřadnicový multisenzorový měřicí stroj Werth, videocheck IP 400 × 200 × 200 3D CNC německého výrobce Werth Messtechnik Giessen. Jeho pozoruhodný mikrosnímač umožňuje plnohodnotně měřit rozměry prostorových útvarů v mikroskopickém měřítku. Nástup automatizace dokumentovaly rovněž vítězné exponáty soutěže o Zlatou medaili z dalších oborů, konkrétně např. pracoviště pro automatizovanou výrobu dutých dílců z plastu německé společnosti Arburg GmbH+Co. KG, které zahrnuje vstřikovací stroj využívající speciální metody s označením GIT a periferní zařízení na dávkování tlakového dusíku (další informace o soutěži o Zlaté medaile MSV 2004 lze nalézt v časopise Automa, č. 11/2004, str. 56–58 – pozn. red.).

Zvláštní zmínku si zaslouží také atraktivní expozice Vysokého učení technického v Brně, kde byl představen mj. autonomní robot nové generace VUTBOT 2, určený pro mezioperační dopravu a automatické manipulace na výrobních pracovištích.

Automatizace poprvé jako člen World-FIMA

Bienální projekt Automatizace při třetím ročníku výrazně posílil své mezinárodní postavení. Stal se členem světového sdružení veletrhů automatizační techniky známého jako World-FIMA (World Fairs Instrumentation, Measurement, Automation) a posunul se tak do pozice uznávaného a nosného „automatizačního„ veletrhu, na němž zájemci naleznou komplexní řešení pro automatizaci výrobních procesů. Nezávislá organizace World-FIMA, založená v roce 1999, sdružuje nyní sedmnáct nejvýznamnějších veletrhů automatizační techniky pořádaných v sedmnácti zemích čtyř kontinentů. K jejím hlavním cílům patří celosvětová podpora přístrojové, systémové a automatizační techniky, produktů i aplikačních řešení a zajištění efektivní spolupráce mezi členskými veletrhy ve prospěch vystavovatelů a návštěvníků.

„Neusilujeme o co největší počet členských veletrhů automatizační techniky z co největšího počtu zemí. Za nejdůležitější hledisko členství pokládáme věcně odbornou kvalifikaci a vůdčí pozici na trhu v dané zemi. World-FIMA je jedinečným seskupením veletrhů společných zájmů umožňujícím najít nejvýznamnější a nejprogresivnější oborové veletrhy na čtyřech světadílech. V daném oboru veletržního podnikání není nic lepšího a spolehlivějšího než veletrhy automatizační techniky sdružené ve World-FIMA,„ říká prezident sdružení Piergiuseppe Zani.

Více než polovina současných členů sdružení World-FIMA je z Evropy. Vedle vůbec největších veletrhů automatizační techniky ve světě, kterými jsou Interkama+ v Hannoveru a BIAS v Miláně, k nim patří také Automaatio v Helsinkách, Go automation days v Basileji, Het Instrument v Utrechtu a Scanautomatic, pořádaný střídavě v Göteborgu a Stockholmu. Jedinými východoevropskými členy sdružení jsou projekt Automatizace v Brně a veletrh Automaticon ve Varšavě.

Na MSV 2004 bylo sdružení World-FIMA zastoupeno vlastní samostatnou expozicí a ve středu 22. září 2004 se v Brně uskutečnilo jeho výroční zasedání. Při této příležitosti bylo schváleno přijetí veletrhu Interkama India. Tím počet členů sdružení vzrostl na sedmnáct. Další informace o sdružení World-FIMA lze nalézt na webových stránkách http://www.worldfima.com

MSV 2005 a Transport a logistika 2005

Příští, již 47. mezinárodní strojírenský veletrh se uskuteční ve dnech 3. až 7. října 2005 společně se 3. mezinárodním veletrhem Transport a logistika. Uzávěrka příjmu přihlášek vystavovatelů je 31. března 2005. Podrobné informace najdou zájemci na http://www.bvv.cz/msv

Jiří Erlebach,
Veletrhy Brno, a. s.