Aktuální vydání

celé číslo

12

2019

Automatizace v energetice a pro efektivní využívání energie

Bezpečnost strojů a zařízení, bezpečnostní PLC moduly

celé číslo

MSV 2000 ve znamení automatizace

Automa 5/2000

[Tisková zpráva BVV, a. s.]

MSV 2000 ve znamení automatizace

Automatizační technika je v posledních letech na brněnských strojírenských veletrzích jedním z nejšíře zastoupených i návštěvnicky nejvyhledávanějších oborů. Není divu – automatizace jako taková postupně nachází uplatnění ve všech průmyslových odvětvích a zájem o jednotlivé přístroje i celé systémy v ČR a dalších středoevropských i východoevropských zemích rok od roku vzrůstá. To je důvod, proč bude letošnímu MSV dominovat právě problematika průmyslové automatizace. Projekt MSV 2000 Speciál: Automatizace soustředí všechny vystavovatele oboru měřicí, řídicí, automatizační a regulační technika. Zatím je přihlášeno více než tři sta firem z České republiky i ze zahraničí. Za zmínku stojí i skutečnost, že projekt MSV 2000 Speciál: Automatizace je pořádán ve spolupráci s Českomoravskou elektrotechnickou asociací a za podpory Messe Düsseldorf – organizátora špičkového düsseldorfského veletrhu automatizační techniky Interkama.

K největším vystavovatelům měřicí, řídicí, automatizační a regulační techniky budou na MSV 2000 patřit firmy Siemens, Rockwell Automation, Alstom Czech, Festo, Fisher-Rosemount, Kulhánek, ZAT, Omron Elektronics, Axima, Carl Zeiss, Danfoss, Marbeton, Mostecká uhelná společnost, Pfiffner, Plastochem, Regula, Autocont Control Systems, Valmet Automation, Schenck či Schlumberger Industries. Z dalších významných vystavovatelů, kteří budou rovněž prezentovat automatizační přístroje a  zařízení, lze jmenovat firmy A-plus, Alstok, Felten & Guilleaume, Škodaexport, VA TECH International, Rittal-Werk, Severomoravská energetika nebo Strojexport.

Již nyní známe konkrétní exponáty některých firem, které budou na MSV 2000 Speciál: Automatizace vystavovat. Schneider Electric CZ představí rozšířenou nabídku polohových spínačů, indukčních a fotoelektrických čidel a řadu ovládačů pomocných obvodů Harmony. Návštěvníci MSV se seznámí i s novým programovatelným řídicím a spínacím přístrojem Zelio Logic, s frekvenčním měničem Altivar 28, s operátorskými panely XBT-FT, které kombinují technologii dotykově citlivých obrazovek s integrovanými klávesami, a s dalšími novinkami. Automatizační technika firmy Bosch bude na MSV 2000 soustředěna v jediné expozici, kde se představí všechny automatizační prvky a systémy ve vzájemné součinnosti. Chybět zde nebudou nové řady pneumatických ventilů HF03, VDMA 01, kompletní řady kompaktních pneumatických válců ani nových elektronických vakuových spínačů.

Automatizace bude rovněž jedním z nosných témat letošního odborného doprovodného programu. Tři odborné semináře připravuje na letošní MSV Českomoravská elektrotechnická asociace. Ve spolupráci se Svazem výrobců a dodavatelů strojírenské techniky je to seminář orientovaný na problematiku financování technického rozvoje a 5. rámcový program EU, jehož prostřednictvím lze získat granty z prostředků Evropské unie. Seminář Vize v automatizaci, který se uskuteční ve středu 20. září, je určen vysokému managementu a přednášet zde budou odborníci z firmy Siemens, českých průmyslových podniků a vysokých škol. Ve čtvrtek 21. září se bude možné zúčastnit semináře na téma Bezpečnost, kvalitativní systémy a zkušebnictví v oblasti automatického řízení. Je určen především uživatelům automatizační a řídicí techniky, potenciálním investorům a zájemcům o certifikaci podle bezpečnostních norem.

Souběžně s MSV se bude konat i 2. ročník mezinárodního veletrhu obráběcích a tvářecích strojů IMT 2000. Odbornou pozvánkou na tento veletrh bude kongres MATAR Praha 2000 (Machine Tools, Automation and Robotics in Mechanical Engineering), který se jako součást doprovodného programu uskuteční již 20. až 22. června 2000.