Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Moduly XV – připojení ventilových pneumatických ostrůvků

číslo 11/2005

Moduly XV – připojení ventilových pneumatických ostrůvků

Řídit ventilové pneumatické terminály (ostrůvky) bylo doposud možné pouze dvěma způsoby: prostřednictvím sběrnice nebo přímo jednotlivými propojenými výstupy. První řešení nelze použít u terminálů všech výrobců, druhé je velmi náročné na dobu montáže propojení. Novým řešením je modul XV od firmy B&R.

Obr. 1.

Pomocí modulů XV lze snadno a hospodárně ovládat různé ventilové ostrůvky. Místo drahého ventilového terminálu s rozhraním pro komunikační sběrnici lze použít levnější standardní terminál s několikapólovým připojením. Bez ohledu na značku a výrobce je připojení ventilového terminálu stále stejné. Aplikační software a elektrické schéma zapojení se při výměně ventilového ostrůvku za jeho jiný typ nemusejí vůbec měnit.

Veškerá elektronika potřebná pro řízení ventilů je umístěna v 25pólovém konektoru D-Sub (viz obr.), který se připojuje přímo k ventilovému ostrůvku. K řídicímu systému se modul připojuje prostřednictvím decentralizované základnové desky (X2X Link). Uvedené modruly jsou použitelné pro ventilové terminály všech významných výrobců, jako jsou Bürkert, Festo, Metal Work, Norgren, Rexroth, SMC a dalších.

Moduly XV jsou k dispozici v provedení pro osm, šestnáct nebo 24 ventilů. Pro extrémně náročné instalace je k dispozici verze s krytím IP67.

B+R automatizace, s. r. o., tel.: 541 420 311, e-mail: office.cz@br-automation.com, http://www.br-automation.com