Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Modulární systém vstupů a výstupů se stupněm krytí IP67

číslo 4/2004

Modulární systém vstupů a výstupů se stupněm krytí IP67

Se sběrnicovým systémem BL67 od firmy Turck lze nyní vytvořit přímo v provozu, v průmyslových podmínkách, takové systémy, které bylo dříve možné realizovat jen v rozváděči. Decentralizované jednotky vzdálených vstupů a výstupů využívají osvědčenou modulární koncepci. Jejich ústředním prvkem je komunikační brána (gateway), která řídí komunikaci mezi řídicím systémem a jednotlivými v/v. K dispozici jsou komunikační brány pro sběrnice Profibus-DP, DeviceNet, CANopen a Ethernet.

Obr. 1.

Každý v/v modul jednotky BL67 se skládá ze základní části – pasivního propojovacího článku s různými typy konektorů – a elektronické části, kterou lze v případě poruchy vyměnit za provozu a bez nutnosti odpojovat signálové kabely (hot-swapping).

Kromě modulů pro klasické v/v signály, běžně používané v průmyslové automatizaci, jsou zajímavé zejména moduly PROFIsafe. S jejich pomocí lze na běžnou sběrnici Profibus-DP a mezi standardní v/v signály připojovat také bezpečnostní signály z aplikací na ochranu osob (dvouruční ovládání, světelné záclony apod.). Tak je možné výrazně zjednodušit zapojení aplikace.

Zajímavý je i software I/O-Assistant, který lze používat i pro ostatní sběrnicové komponenty od společnosti Turck. S využitím tohoto softwaru může uživatel navrhnout požadovanou sestavu, nastavit parametry všech zapojených komponent, zkontrolovat zapojení a vytisknout dokumentaci. V režimu on-line lze číst hodnoty všech signálů, nastavení parametrů, diagnostické údaje, ale také je možné veškeré hodnoty za provozu měnit. Software využívá komunikaci po sériové lince RS-232 – k jednotce BL67 se tak uživatel připojí bez ohledu na použitý řídicí systém a sběrnici (a to i v případě, kdy řídicí systém není zapojen nebo není v provozu). Při použití zmíněného softwaru se výrazně zrychluje uvádění systému do provozu a hledání a odstraňování závad v průběhu činnosti zařízení. Zájemci si mohou program stáhnout zdarma (najdou ho na http://www.turck.com).

BL67 je vybaven pokročilou diagnostikou. Signalizace provozu a chyb je vizuální (LED na jednotlivých modulech) i po sběrnici (diagnostické údaje jsou přenášeny do řídicího systému). K dispozici je kanálová (každý signál může nést diagnostické informace), modulární, skupinová a systémová diagnostika.

Uvedením BL67 na trh doplnila společnost Turck nejrozsáhlejší nabídku sběrnicových řešení: PDP – nejrobustnější, FLDP – nejlevnější, FXDP – s nejpodrobnější diagnostikou, Piconet® - nejmenší, BL67 – naprosto univerzální, BL20 – pro použití do rozváděčů, Excom® – do prostředí s nebezpečím výbuchu a Sensoplex – nespolehlivější.

Ing. Milan Flídr,
Turck, s. r. o.

TURCK s. r. o.
Hradecká 1151
500 03 Hradec Králové
tel.: 495 518 766
fax: 495 518 767
GSM: 602 145 538, 742 260 950
mobil: 602 443 710
e-mail: turck@turck.cz
http://www.turck.cz

Inzerce zpět