Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Modulární mikrosystém bude realizovat technologické procesy v malém

číslo 11/2006

Modulární mikrosystém bude realizovat technologické procesy v malém

Otevřený modulární mikrosystém Siprocess se zabudovanou řídicí technikou je určen k laboratornímu použití v chemickém a farmaceutickém průmyslu. Používá se zde jako nástroj při vývoji nových či při optimalizaci současných výrobních procesů formou pilotních projektů předcházejících výrobě ve velkém a také k výrobě vybraných vstupních surovin. Umožňuje ovládat chemickou reakci až tří komponent s výsledným kapalným produktem při výrobní kapacitě až několika tun požadované látky za rok. Jeho přednostmi jsou malé požadavky na prostor, otevřené uspořádání, umožňující uživateli použít i jeho vlastní komponenty a vestavěné výkonné a spolehlivé automatizační prostředky.

Obr. 1.

Mikrosystém Siprocess lze nastavit a uvést do provozu i za jediný den. Jeho jednotlivé moduly o šířce 150 mm, provedené z korozivzdorné oceli, nabízejí všechny potřebné funkce, tj. dávkování, míchání, sledování reakce s řízením tlaku a teploty a vypouštění. Každý modul má své vlastní senzory a elektroniku s přednastavenými funkcemi řídící interní ovladače. Moduly komunikují po datových sběrnicích s řídicím systémem Simatic PCS 7, který je řídí, obsluhuje a centrálně na ně dohlíží. Rekonfigurovat řídicí systém např. při změně procesu dokáže sám operátor.

S instalacemi systému Siprocess bude započato v Evropě na podzim letošního roku v těsné spolupráci s vybranými uživateli. Cílem této regionální úvodní fáze je získat zkušenosti s používáním systému v praxi a popř. ho před uvedením na celosvětový trh ještě optimalizovat.

Siemens, s. r. o., tel.: 233 032 411, e-mail: siemens.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz/ad