Aktuální vydání

celé číslo

04

2023

Automatizace pro snižování spotřeby energií a vlivu prům. na živ. prostředí

Management a úspory energií v průmyslu

celé číslo

Modulární měnič Sinamics G120 doplňuje komplexní nabídku pohonů

číslo 6/2006

Modulární měnič Sinamics G120 doplňuje komplexní nabídku pohonů

Řadou Sinamics G120 doplňuje společnost Siemens skupinu svých pohonů Sinamics s rozsahem výkonu mezi 0,37 a 90 kW. Nový měnič je navržen pro napětí od 380 do 480 V a nabízí řízení vektorové, U/f a FCC (Flux Current Control). Sinamics G120 je charakteristický svým modulárním designem, díky němuž jej lze přizpůsobit specifickým potřebám jednotlivých aplikací. Výkonový modul a řídicí jednotka měniče Sinamics G120 jsou navrženy jako oddělené nahraditelné funkční jednotky, jež je možné volně kombinovat. Podle oblasti použití jsou řídicí jednotky vybaveny různým počtem analogových a digitálních vstupů a výstupů a dále různými připojeními pro zařízení na ochranu motoru. K dispozici jsou různá komunikační rozhraní – RS-485 či Profibus s Profidrive 4.0.

Obr. 1.

Výkonový modul PM240 je již vybaven brzdnou jednotkou, která umožňuje jednoduché brzdění zátěže připojeným brzdným odporníkem. Modul PM240 je vhodný pro použití v bezpečnostně kritických aplikacích, a to ve spojení s bezpečnostní řídicí jednotkou, která obsahuje funkce Safety Integrated pro pohon. Bezpečnostní funkce Sinamics G120 splňují podmínky pro kategorii 3 (EN 954-1) a SIL2 (IEC 61508). Mohou být řízeny prostřednictvím bezpečných digitálních vstupů (FDI) nebo přímo přes Profisafe.

Parametry jsou ve všech aplikacích nastavovány přes základní ovládací panel (BOP – Basic Operator Panel) nebo prostřednictvím parametrizačního softwaru Starter. Lze je snadno a rychle nahrát přes paměťovou kartu (MMC) nebo BOP.

Nový měnič je díky vrstvě laku na elektronických modulech a díky externímu chladiči extrémně odolný. Elektronické moduly jsou umístěny mimo prostor chlazený ventilátorem a jsou běžně konvekčně chlazeny.

Siemens, s. r. o., tel.: 233 033 450, e-mail: siemens.cz@siemens.com, http://www.siemens.cz