Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Modul Raspberry Pi Compute Module a vývojová deska Raspberry Compute Module IO Development Board

Společnost RS Components oznámila zahájení prodeje modulu Raspberry Pi Compute Module, nejnovějšího produktu vývojářského týmu nadace Raspberry Pi Foundation. Modul Compute Module lze objednat u společnosti RS jako součást vývojové sady společně s vývojovou deskou Compute Board Module IO Development Board, která zajišťuje veškerou konektivitu potřebnou pro vytváření prototypů elektronických zařízení.

 
Modul Raspberry Pi Compute Module byl vyvinut speciálně pro profesionální konstruktéry, aby mohli vytvořit svůj vlastní integrovaný systém pro tvorbu prototypů elektronických zařízení; proto jej lze zapojit do standardního slotu DDR2 SODIMM a má stejné základní funkce jako běžný modul Raspberry Pi, včetně procesoru Broadcom BCM2835 a 512 MB RAM. Karta SD je zde nahrazena vestavěným 4GB zařízením eMMC Flash. Vše je integrováno na kompaktní desce o rozměrech 67,6 × 30 mm.
 
Vývojová deska Compute Module IO Development Board je jednoduchá vývojová open-source deska, do které lze zapojit modul Compute Module a která umožňuje programovat paměti flash a snadno přistupovat k rozhraním procesoru prostřednictvím kolíkových lišt a flexikonektorů, podobně jako u běžného modulu Raspberry Pi. Má rozhraní HDMI i porty USB a dokáže načíst operační systém uživatelského zařízení.
 
Eben Upton z nadace Raspberry Pi Foundation říká: „Nápad vyvinout modul Compute Module se zrodil z našich zkušeností s tím, kolik návrhářů průmyslových a spotřebních elektronických zařízení integrovalo Raspberry Pi do svých koncových systémů. Chtěli jsme přijít s řešením, které by jim nabídlo veškeré výpočetní prostředky Raspberry Pi v kompaktním provedení, ale zároveň zachovalo I/O rozhraní pro výrobce vestavěných systémů.“
 
Technika Raspberry Pi tak dokazuje, že je schopna jít za hranice svého původního konceptu vzdělávacího programovacího nástroje a nabídnout návrhářům rychlý a cenově dostupný nástroj pro vývoj integrovaného systému.
 
Modul Raspberry Pi Compute Module bude k dispozici jako samostatná jednotka na podzim roku 2014.
 
Vývojovou sadu Raspberry Pi Compute Module Development Kit, která se skládá z modulu Compute Module a vývojové desky Compute Module IO Development Board, lze předběžně objednat u společnosti RS Components na adrese www.rscomponents.cz.

(ed)