Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

Modicon M258 – řídicí systém s maximálním výkonem

Schneider Electric uvádí na trh nový kompaktní, výkonný a rozšiřitelný programovatelný automat (PLC) Modicon M258. Uživatelé ocení rychlost zpracování instrukcí v CPU, 22 ns na jednu instrukci, i velikost programu 128 tisíc instrukcí. V dvoujádrovém procesoru první jádro primárně zpracovává uživatelskou logiku a druhé nezávisle řídí komunikaci. Výkonnost umocňuje osm integrovaných rychlých čítačů (HSC) 200 kHz aa rychlé analogové vstupy se vzorkovací periodou 50 μs. Dva porty USB jsou určeny k programování a zálohování dat uložením na flash disk. K dispozici je ethenetový port RJ45 10/100 Mb/s (Modbus TCP, Ethernet IP, FTP server, webový server), port CANopen (master) a sériová linka RS-232/485.
 
Inteligenci systému Modicon M258 a jeho široké možnosti využití určují funkční bloky v inženýrském prostředí SoMachine. K dispozici jsou např. knihovny PLCopen (určené k řízení pohonů) nebo funkce PTO, popř. PWM. Základní jednotky PLC navíc obsahují 42, 46 nebo 70 integrovaných vstupů a výstupů.
 
S využitím transparentního režimu protokolu SoMachine lze Modicon M258 propojit jediným kabelem s operátorským panelem Magelis a s PC. Díky své modularitě splňuje Modicon M258 požadavky na plně distribuovaný systém s jednotkami I/O TM2 s max. 25 subsystémy (celkem 250 modulů v souhrnné vzdálenosti až 2 500 m). Velmi snadno a rychle lze instalovat signálové linky do pružinových vyjíamatelných svorek přímo na tělese systému. PLC ve velmi tenkém provedení splňuje požadavky na optimální návrh, rychlou instalaci a bezproblémovou údržbu.
 

Schneider Electric CZ, s. r. o., Zákaznické centrum, tel.: 382 766 333, www.schneider-electric.cz