Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Modicon M238 – řídicí systém s přirozenou inteligencí

Schneider Electric uvádí na trh programovatelný automat (PLC) Modicon M238. Tento PLC je určen pro řízení strojů a technologických zařízení do 248 I/O. Základní jednotka se dodává v řadě modifikací s volbou napájení 24 V DC nebo 100 až 240 V AC. Má integrované diskrétní signály, čtrnáct vstupů, z toho osm v režimu rychlý čítač 100 kHz, a deset tranzistorových (0,5 A) nebo reléových (5 A) výstupů.
 
Základní výbava je doplněna o funkce pro řízení synchronních servomotorů nebo krokových motorů. Jde o připravené funkční bloky např. pro řízení PTO − pulzy/směr, řízení s pulzně šířkovou modulací − PWM nebo reflexní výstupy.
 
PLC Modicon M238 je velmi kompaktního provedení. Jeho možnosti konektivity a lokálního i distribuovaného rozšíření počtu I/O pomocí jednotek TM2 jsou široké: standardní nabídka 27 typů TM2 uspokojí veškeré běžné požadavky na připojení analogových i diskrétních signálů.
 
Port USB mini je určen k programování a připojení PC. Navíc je možné využít dvě sériové, volně konfigurovatelné linky s volbou různých protokolů. Primární sběrnice pro připojení vzdálených jednotek I/O Advantys nebo externích inteligentních přístrojů (např. měničů frekvence) je CANopen. Volitelně lze připojit AS-Interface, Profibus-DP nebo Ethernet. Systém se může propojit s operátorským panelem Magelis a využít transparentní režim ve vývojovém prostředí SoMachine. Rozšířená paměť a výkonný procesor umožňují PLC Modicon M238 vykonávat komplexní výpočtové operace. Robustní provedení doplňuje i pracovní teplota od –10 do +55 °C.
 
Schneider Electric CZ, s. r. o., Zákaznické centrum, tel.: 382 766 333, www.schneider-electric.com