Aktuální vydání

celé číslo

06

2022

Vodohospodářství, energetika a využití obnovitelných zdrojů energie

IIoT, vestavné a průmyslové počítače a edge computing

celé číslo

Modemy od firmy Maestro Wireless pro sítě GSM

Společnost FCC průmyslové systémy dodává komponenty pro průmyslové komunikační systémy využívající síť GSM již od roku 1996. Od roku 2003 zastupuje v ČR i v SR společnost Fargo Telecom, výrobce modemů pro GSM z Hongkongu. S modemy Maestro firma původně počítala spíše pro méně náročné úlohy, avšak uživatelé si je brzy oblíbili pro jejich jednoduchost, spolehlivost, malé rozměry a nízkou cenu. Také jinde ve světě se staly modemy Maestro populární. V roce 2007 byl již objem výroby takový, že bylo rozhodnuto osamostatnit divizi bezdrátových komunikací společnosti Fargo Telecom jako novou firmu se jménem Maestro Wireless. Nová firma je specializovaná výhradně na výrobu GSM modemů. Ještě v loňském roce byla reorganizována produktová řada modemů Maestro tak, aby se více zvýraznila výhoda optimálního poměru ceny modemu k nabízeným technickým parametrům a vestavěným funkcím. Lze tedy zvolit nejlevnější modem maestro 100 eco pro úlohy, kde je třeba pouze odesílat SMS nebo přenášet malé objemy dat v režimu vytáčeného spojení. Pro přenos dat v režimu GPRS protokoly UDP a TCP je možné použít model Maestro 100 lite s vestavěným TCP stackem (obr. 1). Potřebuje-li uživatel i FTP nebo pracovat s e-maily, je pro něj určen Maestro 100/TCP.
 
Novinkou řady Maestro je GSM modem Maestro Industrial (MI; obr. 2), který splňuje nejnáročnější požadavky pro průmyslové úlohy. To, že jde o průmyslové provedení, již na první pohled avizuje pouzdro modemu z kovové slitiny s možností upevnit je na lištu DIN nebo přišroubovat, např. na základovou desku rozváděče. Rozsah pracovních teplot od –20 do +55 °C dovoluje montovat modem do neklimatizovaných prostor nebo i do venkovních rozváděčů. Modem lze zatím objednat ve dvou modifikacích: MI-01 má kromě standardního rozhraní RS-232 ještě čtyři digitální vstupy, jež lze využít např. pro indikaci alarmových událostí. Model MI-05 má místo vstupů rozhraní RS-485 pro snadnější připojení k programovatelným automatům (PLC). Do budoucna se připravují další varianty, které budou mít např. i analogové vstupy.
 
Silným nástrojem modemů Maestro je programovací jazyk OpenAT. Jde vlastně o ANSI C upravený firmou Wavecom tak, aby umožnil softwarové aplikaci přístup k veškerému hardwaru modemu. Prvotním účelem implantace OpenAT je programování komunikace mezi modemem a vnějšími zařízeními. Lze tedy programovat odesílání zpráv na základě stavu vstupů nebo zpráv příchozích po RS-485. Program může i „překládat“ příchozí zprávy do protokolu připojeného PLC a naopak. Program lze navíc upgradovat v režimu DOTA – download over the air.
 
Noční můrou všech provozovatelů neobsluhovaných zařízení připojených do sítě GSM je situace, kdy se modem dostane do stavu, ve kterém není schopen obnovit spojení. Tato situace může mít několik příčin, z nichž většina vůbec nesouvisí s modemem. Stačí např. to, že protější stanice neukončí řádně spojení, že dojde v nevhodné chvíli ke ztrátě routingu nebo kolísá kvalita signálu sítě na hraně detekovatelnosti. Výsledkem je, že modem není dostupný, nefunguje tedy ani případná dálková správa a nelze vykonat odpovídající zásah. Potom nezbývá, než se k modemu dostavit osobně a provést manuální reset. Někdy to může být komplikované – ze začátků využívání techniky GSM jsou známy situace, kdy bylo nutné dojet k „zaseklému“ modemu v meteorologické stanici na krkonošských hřebenech v mrazu na běžkách.
 
Pro tyto případy je Maestro Industrial vybaven systémem Comm Alive, který má několik funkcí. První je autoreset fungující při přenosu dat v režimu vytáčeného spojení. Autoreset zajistí reset modemu každých 24 hodin (je zajištěno, že k resetu nedojde během spojení). Reset se provádí i v případě, kdy byla na více než deset minut ztracena registrace modemu v síti GSM nebo trvá-li spojení déle než hodinu. Další prostředky systému Comm Alive jsou určeny pro zajištění přenosu dat přes GPRS. Například nejsou-li kompletně odeslána data přes GPRS, je na přednastavené číslo zaslána varovná SMS.
 
Ve všech ostatních technických parametrech odpovídá Maestro Industrial modelu Maestro 100/TCP. Jde o čtyřpásmový modem GSM850/900, DCS1800/PCS1900, GPRS class 10, s vestavěným TCP stackem a podporou protokolů TCP, UDP, FTP a SMTP (e-mail).
 
Jakékoliv další technické nebo obchodní informace o výrobcích Maestro Wireless si mohou zájemci vyžádat v libovolné kanceláři společnosti FCC průmyslové systémy.
 
Obr. 1. GSM modem Maestro 100
Obr. 2. Průmyslový GSM modem Maestro Industrial