Aktuální vydání

celé číslo

12

2022

Automatizace výrobních, montážních a balicích strojů a linek

Elektrické, pneumatické a hydraulické pohony

celé číslo

Mobilní podmořský robot ovládaný přes internet

Pracovníci Jacobsovy univerzity v Brémách představili nedávno jako první na světě mobilní podmořský robot ovládaný na dálku přes internet, který již tři měsíce úspěšně pracuje pod hladinou moře v hloubce 900 m. Pásový robot nazvaný Wally je součástí kanadské podmořské observatoře Neptune, která od 18. prosince 2009 posílá do internetové sítě prostřednictvím kabelového systému data snímaná robotem na mořském dně v Tichém oceánu u západního pobřežím ostrova Vancouver.
 
Výzkumný robot Wally (obr. 1) je jedním ze dvou konstrukčně stejných pásových robotů vyrobených pro projekt Neptune. Je vybaven webovou kamerou k optické orientaci a inteligentním systémem snímačů pro měření teploty, tlaku, proudění, zákalu vody a koncentrace soli a methanu ve vodě a je prvním hloubkovým podmořským robotem, který lze bez časového omezení přímo ovládat z kterékoliv internetové přípojky na světě. Oprávnění pracovníci přijímají snímané obrazy, videosekvence a naměřené údaje jako živý proud dat a přitom mohou jak pohyb robotu po mořském dnu, tak i jeho kameru ovládat myší připojenou k počítači. K napájení energií i obousměrnému přenosu dat je využíván napájecí kabel, kterým je robot Wally spojen s napájecí stanicí podmořské observatoře Neptune, pevně zakotvené na mořském dně. Kabel umožňuje robotu volný pohyb po kruhové ploše velikosti asi 1 500 m2.
 
V rámci činnosti observatoře Neptune se robot Wally pohybuje na vyvýšenině mořského dna prostoupené methanovým ledem, z něhož se methan neustále uvolňuje do okolní vody. V důsledku velké koncentrace methanu se zde vyvinulo speciálně přizpůsobené, mimořádně rozmanité hlubokomořské společenství fauny a flóry. Videosekvence snímané kamerou s velkým rozlišením nesenou robotem ukazují mořskou faunu a flóru živě v akci a umožňují tak vědcům Jacobsovy univerzity sledovat podmořský svět vzdálený 8 500 km od Brém. Přímé pozorování mořského dna v reálném čase poskytuje vědcům jedinečnou příležitost poznat a studovat procesy probíhající na mořském dně a seznamovat s výsledky výzkumu širokou veřejnost, která bude mít v budoucnu ve vyhrazené době volný přístup na webové stránky této podmořské observatoře. Krátký videozáznam z činnosti práce robotu Wally lze zhlédnout na http://www.youtube.com/neptunecanada#p/u/0/Ic-gxJzmL6g.
 
Robot Wally byl vyvinut oddělením OceanLab Jacobsovy univerzity ve spolupráci s dalšími akademickými institucemi i firmami. Podrobnosti o konstrukci robotu i celém projektu Neptun lze nalézt na http://www.neptunecanada.ca/news/news-details.dot?id=21498.
 
Přínos nové robotické techniky je v tom, že při výzkumu moře mohly být dosud podobné výzkumné přístroje provozovány jenom z velmi nákladných doprovodných lodí a snímaly údaje jen bodově, v omezeném prostoru okolo lodi a pouze po omezenou dobu. Nové podmořské roboty se spojitým sběrem dat v reálném čase ovládané přes internet otevírají zcela nové možnosti při výzkumu moře, monitorování zemětřesení, stavbě a údržbě soustav větrných elektráren na volném moři nebo při průmyslové těžbě ropy a zemního plynu z mořského dna apod.
 
[–: Per Mausklick in die Tiefsee: Erster Internetgesteuerter Forschungsroboter arbeitet seit drei Monaten erfolgreich in 900 m Tiefe. Tisková zpráva Jacobs Universität, Brémy, 19. března 2010.]
Ing. Karel Kabeš
 
Obr. 1. Podmořský robot Wally v činnosti v hloubce 900 m