Aktuální vydání

celé číslo

01

2024

Automatizace skladování, logistiky a manipulace s materiálem

Programovatelné automaty, průmyslové počítače, jednotky I/O, bezpečnostní systémy

celé číslo

MIRO 6,2 Pluggable – mnoho drobných vylepšení přináší velké úspory

Elektromagnetická relé podléhají mechanickému opotřebení, takže je nutné je průběžně měnit. S relé MIRO 6,2 Pluggable od firmy Murrelektronik to jde rychleji, protože jsou vybavena výměnným systémem, který umožňuje jednoduché vyjmutí staré cívky a vložení cívky nové, takže celý úkon nezabere více než několik sekund. Tyto drobné úspory času v součtu nabudou na významu – a nemusí jít ani o rozsáhlé zařízení.

 
Kontakty mechanického relé stárnou při každém sepnutí, takže jsou nakonec vždy nevratně poškozeny. Proto je dobré pravidelně je měnit ještě před jejich úplným vyřazením z provozu. U běžných relé může jít o komplikovanou práci. Často jsou jich v rozváděči desítky, nebo dokonce stovky, jedno vedle druhého. Je třeba odpojit vodiče, sejmout stará relé z montážní lišty, na jejich místo instalovat nová relé a znovu bezchybně připojit vodiče. V rozváděči bývá nedostatek místa, což ztěžuje manipulaci, a celá výměna je zdlouhavá.
 
Relé řady MIRO 6,2 Pluggable od společnosti Murrelektronik nabízejí mnohem jednodušší řešení. Tato relé jsou vybavena zásuvným mechanismem, který zajišťuje spojení samotného spínacího modulu s jeho paticí. Jestliže je relé nutné vyměnit, lze spínací modul jednoduše z patice vyjmout a vložit do ní nový. Odpojování a následné připojování vodičů už není třeba, neboť patice spolu s vodiči zůstává nadále na svém místě. MIRO 6,2 Pluggable tím šetří zároveň čas i peníze.
 
Svorky patic MIRO 6,2 Pluggable fungují na principu push-in. Díky tomu mohou být tvrdé vodiče nebo vodiče opatřené tvrdou koncovkou připojeny bez použití jakýchkoliv nástrojů. Vodiče zároveň nelze ze svorek vyjmout holou rukou. Jde o další úsporu času, kterou montážní pracovníci ocení zvláště u zařízení s větším počtem spínacích prvků.
 
Každé relé MIRO 6,2 Pluggable má indikační LED, která informuje o sepnutém či rozepnutém stavu. Sortiment pokrývá běžná ovládací napětí od 6 do 230 V. Všechny modelymají certifikace UL a CSA pro americký a kanadský trh, jsou tedy vhodné pro celosvětové použití. Spolehlivě fungují i při vibracích a rázech až 15 g, mají integrované odrušení cívky proti napěťovým špičkám a odolávají elektromagnetickému rušení.
 
Více informací najdou zájemci na www.murrelektronik.cz.
(Murrelektronik CZ, spol. s r. o.)
 
Obr. 1. Relé MIRO 6,2 Pluggable mají výměnný spínací modul