Aktuální vydání

celé číslo

08

2022

MSV 2022

Projektování, konstruování a programování automatizačních a řídicích systémů

celé číslo

METAV 2000

Automa 4/2000

(Bk)

V záplavě veletrhů a výstav, které jsou v letošním roce pořádány nejen v České republice, ale i v Evropě a po celém světě, jistě neunikne pozornosti odborné veřejnosti veletrh METAV 2000, který se koná od 27. června do 1. července 2000 v německém Düsseldorfu. METAV je jedním z největších veletrhů v oboru obráběcích a tvářecích strojů. Návštěvníci na něm najdou mnoho zajímavostí a novinek z oboru výrobních strojů i automatizace. Vyjmenujme alespoň několik položek nomenklatury:

Obr. 1.

  • obráběcí stroje,
  • tvářecí stroje,
  • nástroje, přípravky a nářadí,
  • software pro výrobní techniku, CAD/CAM,
  • pohony pro obráběcí stroje,
  • roboty a komponenty pro pružné výrobní linky,
  • svařovací stroje.

Německo patří v resortu obráběcích a tvářecích strojů k zemím s největším trhem ve světě (např. v oboru obráběcích strojů bylo s objemem 13,4 miliardy marek v roce 1999 na druhém místě za USA). Je významným vývozcem této techniky, ale na druhé straně vzrůstá i objem dovozů, a to i z České republiky. V Německu dobře znají české brusky a soustruhy, obráběcí centra, lisy a kovací stroje. Významnou položkou v českém vývozu do SRN jsou i díly a komponenty k obráběcím strojům. Na veletrhu METAV bude přímo vystavovat devět českých firem (pět jako vystavovatelé, čtyři jako spoluvystavovatelé) a dalších osm firem bude zastoupeno firmami WE-MAS a Strojimport. Je velká škoda, že na veletrh zatím nenašla cestu česká odborná veřejnost. V loňském roce veletrh navštívilo méně než sto odborných návštěvníků z České republiky. Brněnské veletrhy a výstavy a. s. ve snaze podpořit české návštěvníky proto nabízejí zlevněné vstupenky a prostřednictvím cestovní kanceláře BVV Fair Travel i zájezdy a ubytování v Düsseldorfu (www.bvv.cz/ft). Podobnou nabídku má i pražská cestovní kancelář Fractal (www.fractal.cz). Komu se zdá cesta vlakem dlouhá a autobusem či autem nepohodlná, může využít i leteckého spojení. Let z Prahy do Düsseldorfu trvá pouze 75 minut.

Je na veletrhu možné vidět i něco více než běžnou přehlídku strojů a komponent? Jistě, součástí veletrhu je i doprovodný program a přehlídky trendů. Letos budou prezentována čtyři témata: odlehčené konstrukce, paralelní pohybové mechanismy, systémy RPD (Rapid Product Development) a nástroje pro vysokorychlostní frézování.

Organizátorem veletrhu je Svaz výrobců obráběcích strojů VDW ve Frankfurtu nad Mohanem. Koná se každé dva roky a minulého veletrhu se zúčastnilo 1 100 vystavovatelů a 61 000 návštěvníků. Letos je očekáváno 1 550 vystavovatelů z 27 zemí. Nárůst počtu vystavovatelů zrcadlí oživení trhu s obráběcími a tvářecími stroji, ke kterému v SRN v posledních letech dochází.

Bližší informace o veletrhu najdete na stránce www.metav.de