Aktuální vydání

celé číslo

03

2020

Veletrh Amper

Fórum automatizace a digitalizace

celé číslo

Měření výšky hladiny při zpracování asfaltu

Měření výšky hladiny při zpracování asfaltu

Nová výstavba a údržba silnic vyžaduje pružné technologické postupy při zpracování asfaltu. Různorodé a kvalitní povrchy lze vytvořit pomocí bitumenu smíchaného s velkým množstvím plnidel. Při měření výšky hladiny takto připraveného asfaltu se uplatní přístroje dodávané společností Level Instruments CZ – Level Expert. Firma je schopna vyhovět také požadavkům na měření průtoku, tlaku, teploty a vlhkosti v široké škále provozních médií.

Obr. 1.

Obr. 1. Měření výšky hladiny při nepravidelném povrchu asfaltu

Vegapuls 68 – bezkontaktní měření hladiny asfaltu

Viskózní, horký a lepkavý, to jsou typické vlastnosti připraveného asfaltu. Pro měření výšky hladiny v těchto podmínkách se uplatní bezkontaktní hladinoměry Vegapuls 68. Jsou navrženy tak, aby kondenzát vznikající na anténě nevedl ke ztrátě viditelnosti hladiny média. Měření lze realizovat i přes nepravidelný povrch produktu (obr. 1). Aby mohl hladinoměr Vegapuls 68 pracovat při provozní teplotě přes 200 °C, je vybaven připojením na ofukový systém, který chladí antenní systém.

Vegacap 65 – ochrana proti přeplnění

Limitní kapacitní sonda Vegacap 65 slouží jako samostatná ochrana proti přeplnění a ideálně doplňuje kontinuální měření výšky hladiny. Vzhledem k robustní konstrukci lanové elektrody je tento limitní kapacitní spínač naprosto bezúdržbový. Na funkci přístroje nemají vliv kondenzace, nánosy ani průtok média. Spolehlivost spínání je zaručena tím, že spínač Vegacap 65 vyhovuje úrovni bezpečnosti SIL 2 podle IEC 61508.

Obr. 2.

Obr. 2. Pěna tekutého bitumenu neovlivňuje výsledky měření

Vegaflex 66 – radarové měření hladiny

Alternativou k bezkontaktnímu měření je stále oblíbenější reflektometrický radarový princip, který využívá šíření elektromagnetického impulsu v tělese, jež je ponořeno do média v nádrži. Reflektometrický hladinoměr Vegaflex 66 poskytuje velmi dobré řešení pro měření hladiny tekutého asfaltu a spolehlivě pracuje při teplotě okolo 250 °C. Na výsledky měření nemají vliv ani nánosy nebo pěna z tekutého bitumenu (obr. 2), a dokonce ani rušení vlivem instalací uvnitř zásobníku, např. otopných trubek.

Vegabar 65 s kovovou membránou

Převodník tlaku Vegabar 65, instalovaný ve dnu nádrže, šetří prostor a dokonale odolává nepříznivým podmínkám v nádrži s bitumenem. Pěna na hladině produktu rovněž nemá vliv na hydrostatický princip měření. Vegabar 65 s membránou METEC® zajišťuje extrémně vysokou přesnost, dokonce i při vysoké teplotě. Veškeré komponenty jsou vyrobeny z korozivzdorné oceli 1.4435 a ze slitiny Hastelloy C 276.

Závěr

Představené přístroje vyrábí a dodává německá firma Vega Grieshaber KG, kterou na českém trhu výhradně zastupuje společnost Level Instruments CZ – Level Expert. Všechny dodávané přístroje vyhovují příslušným českým i evropským normám.

(Level Instruments CZ – Level Expert s. r. o.)

Level Instruments CZ – Level Expert, s. r. o.
Přemyslovců 43
709 00 Ostrava-Mariánské Hory
tel.: 599 526 776
fax: 599 526 777
hot-line: 774 464 120
e-mail: info@levelexpert.cz
http://www.levelexpert.cz