Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Měření hladin v oblasti řízení procesů a skladování produktů

Automa 9/2001

(Level Instruments)

Měření hladin v oblasti řízení procesů a skladování produktů

Obr. 1.

Společnost Level Instruments patří k nejvýznamnějším distributorům přístrojů firmy Milltronics ve střední a východní Evropě. Letos uvádí na trh novinku – kompaktní, velmi robustní IQ Radar 300. Je to přístroj určený k měření hladin v chemickém, petrochemickém a farmaceutickém průmyslu a jiných oborech. Zákazníci jistě ocení příznivý poměr technických parametrů a ceny. Vylepšená mikrovlnná technologie a dobré rozlišení měřicích a rušivých signálů zaručuje spolehlivost kontinuálního měření hladin kapalin a suspenzí i v extrémních podmínkách.

IQ 300 je určen pro měření hladin v nádržích o výšce až 20 m. Jeho přesnost není ovlivňována vysokými teplotami, tlaky, parami, hustými pěnami, výpary, kondenzací, prachem, agresivními chemikáliemi, inkrusty, turbulencemi média a dokonce ani usazeninami a nánosy na anténě.

Mikrovlnné impulsy jsou vyhodnoceny patentovaným softwarovým systémem Sonic Intelligence®, ověřeným v 500 000 aplikacích, který zajišťuje za všech okolností vysokou přesnost a spolehlivost zpracování signálu. Tento software nejenže rozlišuje skutečný odraz z hladiny od rušivých signálů, ale rovněž zachytí odraz, jehož intenzita byla oslabena extrémně nepříznivými podmínkami.

Radar pracuje při nízké nosné frekvenci 5,8 GHz a velké frekvenci impulsů silného signálu (signál je vysílán s energií 30 µW, jeho výkon je přibližně desetkrát větší než u dvojvodičových radarů). Výhodou systému je rychlá odezva při změně výšky hladiny (až 1,66 m/s), vhodná pro automatizaci řízení procesů.

Obr. 2.

Mezi hlavní přednosti kompaktního přístroje IQ Radar 300 patří jednoduché nastavení a nenákladná instalace. Uvedení do provozu je za běžných podmínek časově nenáročné a při instalaci není nutné naplňovat nebo vyprazdňovat nádrž. Náklady na údržbu jsou minimalizovány, neboť přístroj nemá žádné pohyblivé části a vysoce mechanicky i chemicky odolná anténa je vyrobena z PTFE (Teflon®).

Základní verze snímače IQ Radar 300 zahrnuje standardně nejen teflonovou anténu (možnost měření do 200 °C), ale i patentované univerzální AC/DC napájení (24 až 230 V), analogový, galvanicky oddělený výstup 0 nebo 4 až 20 mA, komunikaci Modbus a HART , podsvícený displej LCD, který zobrazuje výšku hladiny numericky i na sloupcovém grafu, teplotu, signalizuje režim měření, sebekontrolu systému a poruchový stav, a také přírubu DN 50 z korozivzdorné oceli. Elektronika snímače IQ Radar 300 je v hliníkovém pouzdru s krytím IP67. Výhodou je i pohodlné nastavení použitím patentovaného infračerveného příručního programátoru nebo přes komunikační rozhraní RS-485//HART. Přístroj je vhodný i pro použití do prostředí s nebezpečím výbuchu Ex, zóny 0.

Samozřejmostí je možnost výběru různých druhů antén a přírub.

Technická data jsou přehledně uvedena v tabulce tab. 1, přednosti snímače uvádí tab. 2.

Tab. 1. Základní technická data

měřicí princip pulsní radar
měřicí rozsah 20 m
mrtvá zóna 0,1 a 0,4 m, podle typu antény
přesnost ±0,15 %
opakovatelnost 2 a 10 mm (±2 mm pro rozsah do 3 m, ±5 mm pro rozsah do 10 m)
frekvence 5,8 GHz
výstup při poruchovém stavu 4 mA, 20 mA, poslední změřená hodnota nebo jiná volitelná hodnota
krytí IP67
kryt povrchově upravený hliník, volitelně korozivzdorná ocel 316 L
anténa PTFE (Teflon®) tyčová nebo kuželová anténa a vlnovod
programování software Dolphin Plus (RS-485), HART®
prostředí (Siemens Simatic PDM)
s nebezpečím výbuchu vhodný i pro prostředí EEx ia IIC T4
teplota procesu -40°C až +200 °C
okolní teplota -40°C až +60 °C
tlak -1 až 40 bar
schválení FTZÚ Radvanice - II (1)2G EEx de IICT6

Tab. 2. Přednosti

napájení univerzální, 24 a 230 V AC/DC
komunikace standardně Modbus a HART, volitelně Profibus PA
displej podsvícený LCD (numerické a grafické zobrazení výšky hladiny, signalizace režimu měření, signalizace sebekontroly systému, grafické zobrazení poruchového stavu, zobrazení teploty)
přesnost lepší než 0,15 % z měřicího rozsahu
dielektrická konstanta min. 1,5
programování jediný radar na trhu s ručním infračerveným programátorem, model EEx ia IIC T4
vyhodnocení signálu patentovaný software Sonic Intelligence, ověřený více než 500 000 aplikacemi
linearizace 32bodová
aplikace maximální flexibilita použití (více než 10 typů antén), plášť z korozivzdorné oceli pro použití v potravinářství, farmaceutickém průmyslu aj.
záruka tři roky
servis 24 hodin denně, 7 dní v týdnu

Společnost Level Instruments, specialisté na bezkontaktní měření hladin, vám zaručují kvalitní servis, technickou podporu, okamžité dodávky ze skladu a možnost vyzkoušet si zařízení zdarma v celé České republice a Slovenské republice.

Level Instruments, spol. s r. o.
Přemyslovců 43
709 00 Ostrava
tel: 069/662 26 18, 662 28 84,
fax: 069/662 06 18
info@levelin.cz
hot line: 0602 533 433 (24 hodin denně, 7 dní v týdnu)

Zastoupení po celé České republice a Slovenské republice