Článek ve formátu PDF je možné stáhnout
zde.
Požadavek na přenos informací mezi různými zařízeními je v současné době stále silnější. Většina provozovatelů chce mít v maximální možné míře pod kontrolou procesy zajišťující provoz dané technologie. Je proto důležité zajistit rychlý přenos důležitých a přesných údajů. Moderní přístroje, které jsou využívány v průmyslových zařízeních, většinou umožňují integrování do průmyslových sběrnic, jako jsou např. CANopen nebo Profibus-DP. Variant komunikací je však v současné době mnohem více.
V první řadě je nutné získat hodnotu, která je pro uživatele důležitá a na níž závisejí další procesy. Tyto informace mohou mít charakter stavový nebo obvodový. Pod komunikací přenášející stavovou hodnotu si lze představit např. sepnutý nebo rozepnutý stav pomocného kontaktu stykače, popř. jiného zařízení. Jestliže jsou přenášena data např. z výkonových jističů s elektronickou spouští (nastavení spouště, protékající proud atd.), jsou využívány hodnoty obvodové.
Pod pojmem měření v průmyslových zařízeních se skrývá nejen měření elektrických veličin, ale také např. měření tlaku, polohy hladiny, určování tvaru nebo typu materiálu. Firma Eaton je dodavatelem komplexního sortimentu měřicí techniky pro různá využití. Pro měření elektrických veličin nabízí měřicí modul XMC, jenž dokáže kompletně analyzovat rozvodnou síť a poskytnout informace o proudech, napětí, účiníku, výkonu atd. Měřicí modul je možné přímo připojit k přehlednému displeji nebo využít integrovaný výstup S0, popř. komunikaci prostřednictvím sběrnice Modbus RTU. Dalšími přístroji ze sortimentu firmy Eaton umožňujícími měřit elektrické veličiny jsou výkonové jističe NZM s elektronickou spouští, měniče frekvence M-MAX, SLX, SVX a SPX, elektroměry KWZ (mohou být se zabudovaným rozhraním Modbus RTU nebo M-Bus), elektronické spouštěče motorů PKE nebo elektronická nadproudová relé ZEV. K měření neelektrických veličin lze využít tlakové nebo plovákové spínače a množství různých bezkontaktních senzorů pro snímání pozice a rozpoznávání tvaru, barvy nebo typu materiálu. Zde jsou přístroje rozděleny principu jejich fungování na kapacitní, indukční a optické senzory. Rovněž je nutné informace zobrazit. Tuto úlohu mohou zajišťovat moderní dotykové panely řady XV dodávané v různých velikostech.
Všechny uvedené přístroje umožňují přenášet data několika způsoby. U jednodušších zařízení je to přenos pouze stavové informace, ale u převážné většiny jde o přenos všech naměřených hodnot v měřeném obvodu. Lze tedy využít standardní průmyslové sběrnice, popř. způsoby komunikace kombinovat. To však s sebou nese riziko možné nespolehlivosti v provozu a zbytečné komplikovanosti zapojení. Firma Eaton přišla s inovativní myšlenkou propojit maximální množství zařízení vlastní sběrnicí a výrazně tak zredukovat náročnost zapojení, nastavení a programování. Systém s názvem SmartWire-DT zjednodušuje propojení jednotlivých přístrojů v průmyslovém rozváděči a rozšiřuje jejich komunikační možnosti. Využití tohoto systému vede ke znatelné úspoře času při realizaci úlohy a k redukci možných chyb při zapojování. Podrobné informace k systému SmartWire-DT naleznou zájemci na internetových stránkách firmy Eaton. V případě zájmu je možné pro zájemce připravit individuální školení podle specifických požadavků jejich firmy.
Karel Špaček,
Obr. 1. SmartWire-DT v rozváděči