Aktuální vydání

celé číslo

07

2020

Řízení distribučních soustav a chytrá města

Měření a monitorování prostředí v budovách a venkovním prostředí

celé číslo

Měniče frekvence Altivar 320 přinášejí nový standard výkonu a flexibility

Společnost Schneider Electric uvádí na trh zástupce rodiny Altivar Machine – nové měniče frekvence Altivar 320. Vynikají optimální kombinací všestrannosti, bezpečnosti a spolehlivosti. Precizně řídí asynchronní i synchronní elektromotory. Skupina měničů frekvence Altivar Machine je koncipována se zaměřením na základní i pokročilé průmyslové úlohy. Zahrnuje současnou řadu Altivar 12, naprostou novinku Altivar 320 a připravovaný Altivar 340, který na český trh dorazí začátkem roku 2017.

 

Dvě konstrukční provedení měničů frekvence Altivar 320 – „book“ a „compact“ – umožňují jejich snadnou a cenově efektivní vestavbu do rozváděče nebo přímo do stroje. Barevně jsou laděny v novém šedém tónu se zeleným voličem. K jejich běžné výbavě patří digitální čtyřčíslicový displej, šest digitálních vstupů, tři analogové vstupy, jeden digitální výstup, jeden analogový výstup a dva reléové výstupy. Již v základním provedení mají rozhraní pro Modbus a CANopen a filtr pro zajištění EMC kategorie C2.

 

Obr. 1. Měnič Altivar 320 v provedení book, vhodném pro montáž do rozváděče

 

Měniče frekvence Altivar 320 umožňují sdílet přebytečnou energii po stejnosměrné sběrnici nebo ji zmařit v brzdném rezistoru. Maximální limit přetěžování je 150 % jmenovitého proudu po dobu 60 s v režimu pro těžký provoz. K nastavování funkcí měničů je určen osvědčený interní inženýrský nástroj ATVLogic. Řada Altivar 320 je certifikována podle CE (Evropa), CSA (Kanada a USA), RCM (Austrálie a Nový Zéland), EAC (Rusko, Bělorusko, Kazachstán) a ATEX (evropský certifikát pro prostředí s nebezpečím výbuchu).

 

Bezprecedentně flexibilní

Měniče vhodné zejména k instalaci do rozváděče nesou pro své konstrukční provedení ve tvaru knihy název Altivar 320 Book (obr. 1). Mají výkonový rozsah od 0,18 do 2,2 kW pro jednofázové napětí 200 až 240 V a od 0,37 do 15 kW pro třífázové napětí 380 až 500 V. Postupem času nahradí měniče Altivar 32. Měniče vhodné zejména k instalaci přímo do stroje se pro své kompaktní konstrukční provedení nazývají Altivar 320 Compact (obr. 2). Mají výkonový rozsah od 0,18 do 2,2 kW pro jednofázové napětí 200 až 240 V a od 0,37 do 4 kW pro třífázové napětí 380 až 500 V. Postupem času nahradí dosavadní měniče Altivar 312.

 

Obr. 2. Měnič Altivar 320 v kompaktním provedení určeném pro vestavbu do stroje

 

Naprostá otevřenost v komunikaci

Altivar 320 umožňuje flexibilní a otevřené připojení do provozních sběrnic a komunikačních sítí, jejichž prostřednictvím je možné měniče řídit, konfigurovat, monitorovat a nastavovat. Podporují mnoho nejpoužívanějších komunikačních protokolů. Již v základním provedení mají integrována rozhraní pro Modbus a CANopen. Volitelně lze formou zásuvných modulů doplnit další komunikační protokoly: EtherNet/IP, Modbus TCP, EtherCAT, Profibus, Profinet nebo DeviceNet. Měniče frekvence Altivar 320 podporují jak PLCopen, tak testované, ověřené a zdokumentované architektury (koncept TVDA od Schneider Electric), které pomáhají účelně zkrátit projektové a inženýrské práce. Skvěle proto zapadají do koncepce MachineStruxure.

 

Spolehlivé a precizní řízení asynchronních a synchronních elektromotorů

Měniče frekvence Altivar 320 využívají pro spolehlivé a precizní řízení v otevřené smyčce bez zpětné vazby nový algoritmus vektorového řízení, který poskytuje až 200 % točivého momentu i při velmi malém výstupním kmitočtu. Dosahují rovněž výborné dynamické přesnosti zejména v režimech start-stop.

 

Obr. 3. Vývoj měničů Altivar 320 byl zaměřen na zkrácení doby, kterou je nutné věnovat konfiguraci, údržbě a diagnostice pohonů v průmyslových zařízeních

 

Při využití synchronních elektromotorů již není nutné dokupovat další zařízení (např. převodovky nebo řemeny). Snižují se tak pořizovací náklady, ale především spotřeba elektrické energie. Z hlediska účinnosti je dosahováno hodnot nad požadavky IE4 (třída High Efficiency). Předností synchronních elektromotorů oproti asynchronním jsou rovněž menší rozměry.

 

Použití v jakémkoliv provozu

Již tradičně se měniče frekvence Altivar 320 vyznačující velkou spolehlivostí a odolností. Zvládají nepřetržitý provoz v náročných podmínkách, charakterizovaných např. vysokou teplotou okolí a prašností, častými výpadky elektrické sítě nebo častými výskyty mechanických závad. Již v základním provedení obsahují desky plošných spojů, které jsou lakovány v souladu s normou o ochraně proti korozi a agresivnímu prostředí IEC 60721-3-3 (Klasifikace podmínek prostředí – Část 3: Klasifikace skupin parametrů prostředí a jejich stupňů přísnosti – Oddíl 3: Stacionární použití na místech chráněných proti povětrnostním vlivům). Podle této normy splňují chemickou třídu odolnosti 3C3 a mechanickou třídu odolnosti 3S2. Bez snížení výkonu je lze provozovat do +50 °C, se sníženým výkonem až do +60 °C.

 

Vývoj měničů byl zaměřen na zkrácení doby, kterou je nutné věnovat konfiguraci, integraci systému, údržbě, diagnostice a bezpečnostním operacím. Citelné zrychlení všech těchto činností vede k nárůstu počtu provozních hodin strojů a průmyslových zařízení, a to při současném snižování nákladů na jejich inženýrink a provoz.

 

Excelentní bezpečnost

Měniče frekvence Altivar 320 mají mnoho bezpečnostních funkcí, které lze navíc snadno a rychle parametrizovat z jednoho prostředí. Jde např. o funkci bezpečného vypnutí točivého momentu (STO), bezpečného zastavení (SS1), bezpečného omezení rychlosti (SLS), bezpečné maximální rychlosti (SMS) nebo bezpečně uzavřených dveří stroje (GDL). Bez problému splňují požadavky na bezpečnostní funkce v elektrických pohonech s měniči frekvence podle směrnice Machinery Directive 2006/42/EC. Z hlediska integrity bezpečnosti je lze použít v zařízeních úrovně až SIL 3 a z hlediska úrovně bezpečnostních vlastností až PL e se zapojením kat. 3. Tam, kde jsou použity měniče frekvence Altivar 320, již není třeba investovat do dalších externích bezpečnostních přístrojů. To výrazně zjednodušuje certifikační proces strojů a průmyslových zařízení.

 

Maximální servisní podpora

Společnost Schneider Electric poskytuje k měničům frekvence Altivar 320 plnou servisní podporu. Samotný servis může být prováděn přímo u zákazníka nebo v servisním středisku umístěném v jihočeském Písku. Významnou výhodou, zejména pro české exportéry průmyslových strojů a zařízení, je možnost využít služby profesionálního servisu i mimo území České republiky – v podstatě celosvětově. Další informace zájemci najdou na www.schneider-electric.cz nebo www.schneider-electric.sk.

 

Ing. Miroslav Kludský,
Schneider Electric