Aktuální vydání

celé číslo

04

2024

Průmyslové roboty a automatizace výrobních a montážních linek

celé číslo

Matlab Release 2008b

Společnost Humusoft s. r. o. a přední výrobce programových nástrojů pro technické výpočty, modelování a simulace, firma The MathWorks, uvedly koncem října 2008 na trh v ČR a na Slovensku nové vydání výpočetního, vývojového a simulačního prostředí Matlab s názvem Matlab Release 2008b s mnoha novinkami.
 
Především jsou součástí uživatelského rozhraní Matlab Desktop nový prohlížeč funkcí, usnadňující jejich vyhledávání, a automatická nápověda pro zápis argumentů funkcí. Do jazyka Matlab je přidán nový generátor náhodných čísel a nástroj Symbolic Math Toolbox je rozšířen o grafické rozhraní pro zápis, zpracování a dokumentování symbolických výpočtů ve standardním matematickém formátu. Dále je umožněn přímý přístup z prostředí Matlab k symbolickému jazyku a výpočetnímu jádru MuPAD a je významně rozšířena nabídka v oblasti paralelních výpočtů.
 
Nástroj pro modelování a simulaci multifyzikálních systémů Simscape je obohacen o nový programovací jazyk založený na zvyklostech prostředí Matlab a umožňující vytvářet nové komponenty do knihoven Simscape. Dále je rozšířena oblast výpočtů s pevnou řádovou čárkou, kde lze nyní používat datové typy velikosti až 128 bitů.
 
Součástí Matlab Release 2008b je také nový produkt Econometrics Toolbox, určený pro oblast ekonomických výpočtů a simulací. Samozřejmé u nové verze jsou aktualizace všech existujících aplikačních knihoven včetně hlavních modulů nástrojů Matlab 7.7 a Simulink 7.2.
 
Společně s Matlab Release 2008b byla vydána i nová studentská verze Matlab & Simulink Student Version 2008b, jež je určena k použití na soukromých počítačích studentů pro studijní účely a je nabízena za výrazně zvýhodněné ceny. Aktuální informace o nabídce společnosti Humusoft lze nalézt na http://www.humusoft.cz
(pb)